Nina Bartošová absolvovala inžinierske štúdium v roku 2004 na Fakulte architektúry STU v Bratislave, na Ústave dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok, kde od roku 2013 pôsobí v pozícii odbornej asistentky. Má bohaté skúsenosti s výskumom a praxou na Slovensku aj v zahraničí. Študovala urbanizmus na UPMF v Grenobli, stážovala a neskôr pracovala ako architektka v ateliéroch v Paríži, Brne a Londýne. V rokoch 2012 – 2014 participovala na výskume architektúry 20. storočia na Ústave stavebníctva a architektúry SAV (dnes HÚ SAV). Okrem oblasti priemyselného dedičstva a súvisiaceho pamiatkového diskurzu – téme, ktorou sa zaoberala aj počas výskumných stáží na FA ČVUT v Prahe a na TU vo Viedni – sa špecializuje na výskum dejín a teórie architektúry a urbanizmu 20. storočia.
Aktívne sa venuje vedeckej činnosti (bola hlavnou riešiteľkou projektu VEGA č. 2/0095/14 Priemyselné dedičstvo – teória a metodológia ochrany aplikovaná vo výskume územia Bratislavy, ÚSTARCH SAV + FA STU), je spoluautorkou publikácie Industriál očami odborníkov/pamätníkov : Teória a metodológia ochrany priemyselného dedičstva v kontexte Bratislavy (Vydavateľstvo STU, 2016. 128 s.), ktorej bola udelená prémia za vedeckú a odbornú literatúru za rok 2016, v kategórii prírodných a technických vied. Projektovej činnosti sa venovala predovšetkým v zahraničí, na Slovensku je spoluautorkou súťažného návrhu Cvernovka (Bratislava, 2016, ateliér gut gut; Michal Marcinov, a i.), ktorý získal 3. cenu. Aktuálne sa v rámci grantových projektov venuje výskumu diela architekta Vladimíra Karfíka (VEGA, KEGA). Participuje aj na projekte Interreg ArtNouveau2.
Ako pedagogička pôsobí aktuálne v predmetoch Teória architektúry a urbanizmu a Texty o architektúre, ktoré garantuje. Z ateliérových tvorieb viedla bakalárske práce a diplomové práce, ako aj Ateliérovú tvorbu IV, kde sa zameriavala kľúčovo na architektúru moderny. V minulosti pôsobila v predmetoch Dejiny architektúry a umenia IV a Súčasné trendy v architektúre, na ktorý naväzuje projekt Reflexie architektúry, na vzniku ktorého sa tiež podieľala.