ZS 2023
Architektúra a mestská krajina.
Územie bývalej vlakovej stanice “Filiálka” s koľajiskom je jedným z najväčších potenciálnych rozvojových území v širšom centre Bratislavy. Rozdeľuje zástavby pozdĺž radiál Račianska a Vajnorská (Tehelné pole). Líniová forma spája Trnavské mýto a križovatku bývalého zváračského ústavu. Jeho neuchopený charakter je daný dlhotrvajúcimi diskusiami o opätovnom využití ako infraštruktúrneho uzla. Ak opmenieme tento relevantný zámer, otvárajú sa iné hodnotné možnosti rozvoja.
Zámerom zadania vertikálneho ateliéru je nadviazať na jestvujúce kvality a využitie. V súčasnosti ide o tzv. vágny terén, akýsi park využívaný najmä pre venčenie psov a ako pešiu spojnicu mestských štvrtí. Aj v nadväznosti na nedostatok lokálnych parkov uvažujme o krajinom charaktere. Verejný priestor. Oddychové miesto komplementárne k intenzívnej “funkčnosti” nových rezidenčných developmentov.
Aké podoby táto krajina môže mať? A aký môže mať vzťah k potenciálnemu doplneniu objektami? Témou je tak model uceleného mestského znaku (artefaktu), ktorý v sebe rovnocenne a neoddelitelne poníma architektúru aj krajinu. Východiskom bude štúdium takýchto typov (záhrady, parky, sídliská...) v histórii architektúry.
Zadanie reflektuje nie len programové a priestorové požiadavky štvrte Nové Mesto, ale aj všeobecnú naliehavú potrebu adresovať dopady metropoly a mesta na klimatické zmeny. Taktiež poskytnúť priestor pre psychohygienu v rámci mestského života. Prostredie je tu dôležitejšie než program.
Po úvodnom oboznámení s lokalitou a programom bude “výkopom” spoločný workshop. Počas semestra absolvujeme exkurzie po analogických typoch krajiny a architektúry v priľahlých mestách (Viedeň, Budapešť). Dôležitou súčasťou ateliéru budú pravidelné konzultácie s krajinným*ou architektom*kou. Okrem toho bude program obohatený prednáškami k relevantným témam, ktoré sa budú v rámci ateliéru rozoberať (história, teória, proces).
Portfólia pre prihlasovanie prosím posielajte na projektbratislava@plural.sk do 18.9.2023.
--