Kaštiele a kúrie na Slovensku a priľahlé územia
Žijeme v superglobalizovanom svete, ktorý sa tvári byť inteligentný, inovatívny a technologicky vyspelý - ale zároveň extrémne rýchly a povrchný. Pri tomto tempe sa rozpadávajú komunity, ale strácame identitu i samých seba. V tomto chaose a zmätku hľadáme body opory - vie nám ich ešte poskytnúť naše kultúrne dedičstvo?
V Ústrednom zozname pamiatkového fondu máme v súčasnosti zapísaných celkom 443 kaštieľov a 144 kúrií, z čoho 51 kaštieľov a 3 kúrie sú evidované vo vlastníctve štátu. Spomedzi evidovaných kaštieľov má vo svojom areáli situovaný park 218 kaštieľov (28 z nich je vo vlastníctve štátu) a 8 kúrií.
Kaštiele a menšie šľachtické sídla predstavujú špecifickú typológiu, ktorá odráža multietnickú slovenskú identitu: tieto stavby mali vždy multikultúrny charakter (miešali sa tu maďarskí, rakúski, slovenskí, českí obyvatelia a ich kultúrne hodnoty...) a boli kľúčovým spojivom medzi budovou a jej regiónom, jeho krajinou. Vzťah medzi krajinou, budovou, hospodárskym zázemím, či interiérmi - a obyvateľmi bol úzky a vzájomne symbiotický. Dôležitosť prepojení, funkčné aj symbolické hodnoty týchto budov si však uvedovali i politiky - a posledných 150 rokov sa v kaštieľoch a kúriách odohrávali príbehy útlaku, úpadku, boja za slobodu, formovania a rozpadov komunít.
Môžme sa z týchto príbehov poučiť aj v súčasnosti, keď čelíme ďalším globálnym výzvam (sociálne a ekonomické rozdiely, zaostávajúce regióny, migrácia)? Ktoré architektonické a urbanistické formy kaštieľov a kúrií sú nostieľmi myšlienky multikultúrnosti, tolerancie, spolužitia a starostlivosti o svoje okolie? A môžeme na ne dnes ešte pridať ďalšiu vrstvu budúcej histórie?
Ateliérové zadania sa v akademickom roku 2024/25 budú venovať skúmaniu fyzických aspektov týchto hodnôt a to, ako sa odrážajú vo fyzickej štruktúre budov.
Výsledky spoločnej práce vertikálneho ateliéru budú prezentované v máji 2025 v rámci výstavy Time Space Existence, ktorá beží súčasne s La Biennale Architettura od 10. mája do 23. Novembera 2025 v Benátkach. Študenti VA budú participovať aj na príprave tejto expozície.
V akademickom roku 2023/ 24 sme sa zaoberali kúriou v obci Tomášovce, okres Rimavská Sobota a jej priľahlého okolia. Venovali sme ďalším kaštieľom a kúriám najmä na Gemeri, kde bohatstvo pamiatkového fondu zostáva stále neobjavené. Tím vertikálneho ateliéru navrhol kultúrnu cestu, ktorá spája všetky dôležité objekty v území a katalyzuje ich potenciál v cestovom ruchu. V letnom semestri sme sa už posunuli viac na západ, na kaštiele Lukáčovce a Ladce.