Pracovníci ústavu sa venujú oblastiam ako ekologicky viazaná tvorba, udržateľný rozvoj, ochrana životného prostredia, zmierňovanie negatívnych dopadov ľudskej činnosti na životné prostredie, mitigácia dôsledkov zmeny klímy, využívanie obnoviteľných zdrojov energie či implementácia inovatívnych navrhovacích procesov do tvorby udržateľnej architektúry, inteligentných, odolných miest a dizajnu produktov. Spoločným menovateľom ich interdisciplinárneho výskumu sa stávajú termíny ako udržateľnosť, odolnosť, inovácie a využívanie IKT technológií ako nástrojov navrhovania súčasnosti a budúcnosti. Autorský výskum zamestnancov ÚEEA sa zameriava na nasledovné oblasti v odbore stavebníctva, architektúry, urbanizmu a umenia:
- Architektúra, mesto, kultúra a udržateľnosť
Robert Špaček, Ján Legény, Peter Morgenstein, Klára Macháčová, Julián Keppl
(doktorandi: Tomáš Hubinský, Filip Krump, Manfred Sonnleithner)
Hlavným zameraním tejto výskumnej skupiny je skúmanie vzťahov medzi človekom vytvoreným prostredím (architektúrou mesta) a prírodou. Jej členovia sa dlhoročne venujú skúmaniu navrhovania na základe solárneho princípu (využívania slnečnej energie) s uplatnením konceptu slnečného obalu a súčasných IKT, akými sú skripty či algoritmy. Primárne sa zameriavajú na znižovanie energetickej náročnosti budov, celých mestských častí a miest. Výskum je realizovaný v oblasti energetickej kooperatívnosti, energeticky pozitívnych mestských štvrtí (angl. Positive Energy Districts – PEDs), využitia solárnych zariadení a iných obnoviteľných zdrojov energie, skúmaniu mestských ostrovov tepla (angl. Urban Heat Islands - UHIs) a iných faktorov ovplyvňujúcich mikroklímu mesta. Rozsah výskumu sa presúva od mierky budovy až po komplexné systémy – mesto, od udržateľnosti k termínu odolnosť (angl. resiliency). Všetky tieto záujmy sú tiež sprevádzané bádaním v oblasti mestskej demokracie, mestskej slušnosti, histórie mesta, inteligentných miest a inteligentných sietí alebo konceptu prevencie kriminality prostredníctvom environmentálneho dizajnu (angl. Crime Prevention Through Environmental Design). Špecifickú úlohu vo výskume zohráva kultúrna udržateľnosť, ochrana historických pamiatok a znižovanie ich energetickej náročnosti, či skúmanie nových metód v architektonickom vzdelávaní.
- Tradícia a inovácia v architektúre / materiály
Henrich Pifko, Tibor Varga, Lukáš Šíp, Lorant Krajcsovics
(doktorandi/ky: Michal Križo, Veronika Krausková)
Výskumná skupina sa zameriava na aplikáciu materiálov a technológií pre ekologickú prevádzku budov, hodnotenie životného cyklu budov (angl. Life Cycle Assessment - LCA), na výskum v oblasti výstavby s použitím prírodných materiálov akými sú drevo, hlina, slama, kameň, na prírodné izolačné materiály, moderné high-tech alternatívy, recykláciu a pod. Ďalšie oblasti výskumu predstavujú vegetačné strechy / fasády, meranie vplyvu materiálov a technológií na vnútornú kvalitu budov (angl. well-being), či hodnotenie kvality prostredia ako celku. Kľúčovými v tejto oblasti sú technológie zabezpečujúce úspornú a ekologickú prevádzku budov, princípy architektonického navrhovania prepojené so stratégiami EU2030, Energy Roadmap 2050, využívanie obnoviteľných zdrojov energie súvisiacich s architektúrou a mestom, energetické a materiálové toky, hodnotenie energetickej efektívnosti a integrovaný dizajn. V oblasti vzdelávania sa členovia zameriavajú na integráciu tzv. “design-build” projektov do pedagogického procesu, teda projektov, kedy poskytovanie projektových a konštrukčných služieb sa zabezpečuje od prvotného konceptu až po realizáciu.
- Digitálne technológie v architektúre a urbanizme
Martin Uhrík, Roman Hajtmanek
(doktorandi/ky: Alexander Kupko, Michaela Krpalová)
Členovia skupiny rozvíjajú predovšetkým konceptuálne dizajnérske zručnosti v oblasti navrhovania architektúry pomocou počítačovej a digitálnej (parametrickej) kompozície. Zameriavajú sa na modelovanie foriem, možnosti 3D tlače, tvorbu digitálneho 3D obsahu, programovaniu, spracovaniu a vizualizácii dát, implementácii virtuálnej a rozšírenej reality, prototypovaniu a fabrikácii alebo ako transformovať digitálny dizajn do praxe. Ďalší segment tvorí výskum v oblasti strojového učenia a využívania neurónových sietí. Medzi hlavné IT nástroje patrí SketchUp, Rhino, Grasshopper alebo akékoľvek 3D modelovacie programy podporujúce export do STL súborov. Vo všeobecnosti sa kolegovia venujú experimentálnym a nekonvenčným prístupom a postupom, ktoré prinášajú technologicky inovatívne, konceptuálne alebo radikálne kritické riešenia, procesy či prístupy obohacujúce súčasné tvorivé myslenie v architektúre, dizajne a urbanizme.
- Umelecký výskum – intervencie / scénická architektúra / dizajn
Tomáš Hubinský (doktorand), Ján Legény
V našom výskumnom priestore zaraďujeme dizajn medzi umenie, architektúru a urbanizmus explicitne do technických vied. Zahraničie je benevolentnejšie, tam lavíruje na pomedzí humanitných a tých technických. Architektonická tvorba je nepochybne s umením integrálne previazaná, krása (gréc. kalòs) sprevádza ľudskú civilizáciu od nepamäti a v spojení duchovným rozmerom dobra (gréc. kalòs kai agathòs) predstavovala u starovekých Grékov etalón prežívania na zemi. Členovia skupiny sa preto parciálne venujú aktuálne diskutovanému umeleckému výskumu / výskumu umením, respektíve vedeckému výskumu, ktorý sa dotýka alebo čerpá z umenia ktoré ako prostriedok vedeckej činnosti má svoje korene už v renesancii. Svoju pozornosť upriamujú na procesy v zahraničí známe pod bežne zaužívanými anglickými termínmi ako research in the arts, artistic research, practice-based research in and through arts a practice-led research, ktoré riešia, okrem iného, zmyslové a zážitkové dimenzie výskumnej témy a začleňujú stelesnenie a estetické procesy do jej metód a foriem vyjadrenia. Základom v oblastiach malých lokálnych (angl. site-specific) intervencií, scénickej architektúry a drobného dizajnu sa stávajú transdiciplinárne prístupy, využívanie IKT, inklúzia, reflexia a iné.
Chronologický prehľad vybraných medzinárodných a domácich
výskumných projektov riešených pracovníkmi ÚEEA:
- Podpora výskumných činností excelentných laboratórií STU v Bratislave
Projektový rámec (výskumný program): Národný projekt: ITMS2014+: 313020BXZ1 Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 (EÚ)
Obdobie riešenia: 01.01.2020 - 30.11.2023
Pozícia v projekte: Spoluriešiteľská organizácia (Prijímateľ: STU, Zodpovedný riešiteľ za FAD STU: prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc.)
Riešitelia za ÚEEA: Robert Špaček, Peter Morgenstein, Ján Legény, Roman Hajtmanek, Julián Keppl - Podpora univerzálneho navrhovania
Projektový rámec (výskumný program): Národný projekt: NFP312040APA3 Európsky sociálny fond a Európsky fond regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje
Obdobie riešenia: 2020 - 2023
Pozícia v projekte: Hlavný riešiteľ (Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. arch. Lea Rollová, PhD.)
Riešitelia za ÚEEA: Klára Macháčová, Tibor Varga, Roman Hajtmanek - Deinštitucionalizácia zariadení sociálnych služieb – Podpora transformačných tímov
Projektový rámec (výskumný program): Národný projekt: ITMS2014-312041R446 Operačný program Ľudské zdroje, Prioritná os: 4 – Sociálne začlenenie, Špecifický cieľ: 4.2.1 – Prechod z inštitucionálnej na komunitnú starostlivosť
Obdobie riešenia: 01.11.2018 – 01.10.2023
Pozícia v projekte: Spoluriešiteľská organizácia (Prijímateľ: Implementačná agentúra MPSVR SR, Zodpovedný riešiteľ za STU: doc. Ing. arch. Lea Rollová, PhD.)
Riešitelia za ÚEEA: Klára Macháčová, Tibor Varga, Roman Hajtmanek - Empatia v umení - Empathy in Art (EMIA)
Projektový rámec (výskumný program): Národný projekt: CLT02015 Program „Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca“ spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky
Obdobie riešenia: 15.11.2018 – 30.04.2023
Pozícia v projekte: Spoluriešiteľská organizácia (Prijímateľ: FAD STU, Zodpovedný riešiteľ za STU: prof. Ing. arch. Pavel Gregor, PhD.)
Riešitelia za ÚEEA: Tibor Varga, Martin Uhrík, Lukáš Šíp - Solárny potenciál urbanizovaných území a jeho využitie v koncepte Smart City
Projektový rámec (výskumný program): Národný projekt: APVV-18-0044
Obdobie riešenia: 01.07.2019 - 31.12.2022
Pozícia v projekte: Spoluriešiteľská organizácia (Žiadateľ: Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach - Prírodovedecká fakulta; Zodpovedný riešiteľ: prof. Mgr. Jaroslav Hofierka, PhD.)
Riešitelia za ÚEEA: Ján Legény, Peter Morgenstein, Robert Špaček, Roman Hajtmanek, Tomáš Hubinský - CSSC LAB: City Storage and Sector Coupling Lab
Projektový rámec (výskumný program): Medzinárodný projekt: Interreg DTP538 Interreg Danube Transnational Programme, Priority: Better connected and energy responsible Danube region, Specific objective: Improve energy security and energy efficiency.
Obdobie riešenia: 01.07.2020 - 31.12.2022
Pozícia v projekte: Spoluriešiteľská organizácia - ERDF Partner (Lead partner: North-West Croatia Regional Energy Agency, Zodpovedný riešiteľ za FAD STU: doc. Ing. arch. Viera Joklová, PhD.)
Riešitelia za ÚEEA: Henrich Pifko, Klára Macháčová, Lorant Krajcsovics - LIVING DANUBE LIMES - Valorising cultural heritage and fostering sustainable tourism by LIVING the common heritage on the DANUBE LIMES as basis for a Cultural Rout
Projektový rámec (výskumný program): Medzinárodný projekt: DTP3-359-2.2 Interreg Danube Transnational Programme, Priority: Environment and culture responsible Danube region, Specific objective: Foster sustainable use of natural and cultural heritage and resources.
Obdobie riešenia: 01.07.2020 - 31.12.2022
Pozícia v projekte: Spoluriešiteľská organizácia - ERDF Partner (Lead partner: University for Continuing Education Krems, Danube University Krems)
Riešitelia za ÚEEA: Tibor Varga, Roman Hajtmanek, Martin Uhrík - SU:DE:EN: Sustainable design of (human) environment
Projektový rámec (výskumný program): Národný projekt / Inštitucionálny projekt: Excelentný tvorivý tím STU
Obdobie riešenia: 01.01.2020 - 31.12.2021
Pozícia v projekte: Hlavný riešiteľ (Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc.)
Riešitelia za ÚEEA: Robert Špaček, Ján Legény, Peter Morgenstein - Princípy udržateľnosti v kontexte historických urbánnych štruktúr
Projektový rámec (výskumný program): Medzinárodný projekt: APVV–SK-AT-2017-0014
Obdobie riešenia: 01.01.2018 - 31.12.2019
Pozícia v projekte: Hlavný riešiteľ (Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. arch. Ján Legény, PhD.)
Riešitelia za ÚEEA: Ján Legény, Peter Morgenstein, Klára Macháčová, Manfred Sonnleithner - DANUrB - DANube Urban Brand
Projektový rámec (výskumný program): Medzinárodný projekt: DTP1-249-2.2 Interreg Danube Transnational Programme
Obdobie riešenia: 01.01.2017 - 01.06.2019
Pozícia v projekte: Spoluriešiteľská organizácia - ERDF Partner (Lead partner: BME Budapešť)
Riešitelia za ÚEEA: Ján Legény, Peter Morgenstein - Spoločné urbanistické hodnoty historických miest v Podunají
Projektový rámec (výskumný program): Medzinárodný projekt: APVV–DS-2016-0047
Obdobie riešenia: 01.01.2017 - 31.12.2018
Pozícia v projekte: Hlavný riešiteľ (Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. arch. Ján Legény, PhD.)
Riešitelia za ÚEEA: Ján Legény, Peter Morgenstein - Experimental Wooden Climatic Chamber
Projektový rámec (výskumný program): Medzinárodný projekt: EWCC- SK06-IV-02-004 Granty EHP a Nórska, APVV-VV
Obdobie riešenia: 01.10.2015 - 31.08.2016
Pozícia v projekte: Hlavný riešiteľ (Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Veronika Kotradyová, PhD.)
Riešitelia za ÚEEA: Tibor Varga, Martin Uhrík, Lukáš Šíp
Hlavný výstup projektu: Duna Bird Watching - Architektúra a urbanizmus 2020 - smerovanie k takmer nulovému energetickému štandardu
Projektový rámec (výskumný program): Národný projekt VEGA: MŠ 1/0559/13
Obdobie riešenia: 01.01.2013 - 31.12.2015
Pozícia v projekte: Hlavný riešiteľ (Zodpovedný riešiteľ: Ing. arch. Lorant Krajcsovics, PhD.)
Riešitelia za ÚEEA: Lorant Krajcsovics, Robert Špaček, Julián Keppl, Ján Legény, Peter Morgenstein, Klára Macháčová, Martin Uhrík, Lukáš Šíp, Henrich Pifko - Uplatnenie stratégie solárnych miest v podmienkach Slovenska
Projektový rámec (výskumný program): Národný projekt VEGA: MŠ 1/0847/08
Obdobie riešenia: 01.01.2008 - 31.12.2010
Pozícia v projekte: Hlavný riešiteľ (Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc.)
Riešitelia za ÚEEA: Robert Špaček, Julián Keppl, Tibor Varga, Henrich Pifko, Lorant Krajcsovics, Klára Macháčová - Designing out Crime – Crime Prevention through Environmental Design (CPTED
Projektový rámec (výskumný program): Medzinárodný projekt: ISEC Programme: JLS/2007/ISEC/FPA/C1/024 Bezpečnosť a ochrana slobôd: Špecifický program Predchádzanie a boj proti trestnej činnosti
Obdobie riešenia: 01.01.2009 - 31.12.2010
Pozícia v projekte: Spoluriešiteľská organizácia (Koordinátor za STU: prof. Ing. arch. Julián Keppl, CSc.)
Riešitelia za ÚEEA: Robert Špaček, Julián Keppl
Edukačné a iné projekty:
- European Universities Linking Society and Technology [EULIST] (2023 - 2028, Erasmus+ European Universities Initiative)
Riešitelia za ÚEEA: Ján Legény, Peter Morgenstein - Complex Participatory Reconstruction of Urban Structures [ComPaRe] (03/2022-02/2025, Erasmus+ 2021-2-AT01-KA220-HED-000050449)
Riešitelia za ÚEEA: Martin Uhrík, Roman Hajtmanek, Peter Morgenstein, Alexander Kupko - Joining Perspectives on Sustainable Urban Design and Architecture Best Practice Examples in Austria and Slovakia (08/2023 - 07/2024-07, SAIA, n.o., č.: 2023-03-15-002)
Riešitelia za ÚEEA: Tibor Varga, Peter Morgenstein, Ján Legény - Udržateľnosť miest a komunít v plánovaní a architektúre (07/2022 - 04/2024, Výskumná agentúra SR + Nórske fondy, č.: BIN SG 02_2021_003)
Riešitelia za ÚEEA: Ján Legény - Concrete Modularity (02/2023-06/2023, Erasmus+ Blended intensive programme)
Riešitelia za ÚEEA: Roman Hajtmanek, Peter Morgenstein, Martin Uhrík, Alexander Kupko, Michaela Krpalová - Mood for Wood (04/2023-07/2023, Visegrad Fund)
Riešitelia za ÚEEA: Lukáš Šíp, Tibor Varga - Creative Danube: Innovative teaching for inclusive development in small and medium-sized Danubian cities (2019 - 2022, Erasmus +, č.: 2019-1-RO01-KA203-063878)
Riešitelia za ÚEEA: Peter Morgenstein - Architektonické vzdelávanie Emila Belluša vs. jeho digitálne podoby (2020, Fond na podporu umenia, č.: 20-343-02834)
Riešitelia za ÚEEA: Roman Hajtmanek - Zážitkom od prírodných zákonov k technike - projekt neformálneho interaktívneho vzdelávania žiakov a študentov podnecujúci záujem o techniku (2017 – 2019, KEGA č.: 038STU-4/2017)
Riešitelia za ÚEEA: Roman Hajtmanek - Výskumné koncepcie systému hyperloopu na prípadovej štúdii Bratislava-Brno (2017, Zmluva o spolupráci, č.: 0501/0031/17)
Riešitelia za ÚEEA: Martin Uhrík, Roman Hajtmanek - Safer Cities Education (1.10.2015 – 30.11.2016, Slovak Aid, č.: SAMRS/2015/RV/01/01)
Riešitelia za ÚEEA: Julián Keppl, Robert Špaček