Témy ateliérovej tvorby v LS 2023/2024
TÉMA 1. MALAI
Malai Eco prináša na FAD STU podnet na riešenie aktuálneho problému cyrkulárnej ekonomiky v širšom kontexte práce s novým materiálom. Cieľom otvoreného zadania je hľadanie inovácie a experimentálne skúmanie málo riešenej problematiky, ktorej význam rastie s popularitou ekologických materiálov ale aj s čoraz bežnejšou formou ich využitia. Pôjde o kolaboratívnu spoločensky aktuálna spolupráca s praxou prostredníctvom „Action Centric“ metódy navrhovania.
Riešený problém: V ateliéri budeme spoločne s Malai Eco vyvíjať dizajn nového produktu v novom kontexte, v ktorom by sa tento materiál mohol použiť. Návrh by mal podporovať obehové hospodárstvo a udržateľnosť. Všetko je to o citlivosti k životnému prostrediu, komunite a miestnej ekonomike - to je myšlienka obehového hospodárstva. Od práce sa očakáva, že zohľadní tieto faktory: značku, estetiku, užívateľskú prívetivosť, inováciu a užitočnosť, realizovateľnosť.
Malai spája čistý, jednoduchý filozofický prístup k výrobe so sofistikovaným chápaním environmentálnej vedy a technologických procesov. Výsledkom je jedinečný produkt. Malai začal s vývojom materiálu v regióne pestovania kokosových orechov v juhoindickej Kerale. Novo vyvinutý materiál vyrobený z úplne organickej a udržateľnej bakteriálnej celulózy, pestovaný na poľnohospodárskom odpade pochádzajúcom z kokosového priemyslu v južnej Indii je pružný, odolný, porovnateľný s kožou alebo papierom. Je odolný voči vode a pretože neobsahuje absolútne žiadne umelé "škodliviny", nespôsobí žiadne alergie, intolerancie ani choroby. Je to úplne vegánsky produkt. Vyrába sa v plátoch s rôznymi hrúbkami a možnosťou vytvárať bezšvové trojrozmerné nádoby alebo predmety pomocou techniky tvarovania (technológia je vo vývoji).
Malai má svoju jedinečnú estetiku, charakter a súbor vlastností a prijímajú ho kreatívni ľudia na celom svete. Aktuálne zameraný na udržateľný módny trh kvôli jeho estetickej príťažlivosti sa ponúka v kolekcii základných produktov pre každodenné použitie vytvorená z Malai biokompozitných materiálov, ktoré užívateľa sprevádzajú pri každodenných úlohách. Všetky produkty sú navrhnuté a vyrobené v Indii a vyrábané v limitovaných edíciách. V priebehu rokov Malai Eco spolupracoval s viacerými značkami z celého sveta, ktoré hľadajú obehové materiály na rastlinnej báze pre svoje výrobky a testovali materiál s dizajnérmi, výrobcami a značkami z módneho, obuvníckeho, nábytkárskeho a dokonca aj automobilového priemyslu. Materiál môže byť ručne šitý, strojovo šitý, rezaný, rezaný laserom, reliéfny, lepený, je pomerne ľahký, hygroskopický a má dosť tvarovej pamäte. Malai stále prechádza procesom výskumu a vývoja s cieľom doladiť jeho vlastnosti.
Proces navrhovania podporia prostredníctvom konzultácií a workshopov externí konzultanti so skúsenosťami nie len s materiálom Malai ale aj osobnou skúsenosťou z Indie.
ZNOVA | grafické služby sa ústredí sa na tvorbu grafických výstupov a animácií, no vie spracovať širokú škálu zadaní na každú kreatívnu výzvu pri projekte zameranom na recyklovanie a upcyklovanie. Znova využitý materiál predstavuje elementárny základ, nevyhnutný k tvorbe niečoho nového.
Pre somastudio – somastudio je každý dizajn je špecifický a to nie len obsahom, rozsahom a charakterom pôsobnosti. V dizajne uplatňuje poznatky vied o človeku, psychológiu vnímania tvaru, farby, znakov a písma; zákonitosti interakcie a komunikácie.
Špecializácia: produktový a priemyselný dizajn
Odporúčané ročníky: 3R+4R+5R
Konzultanti: Zuzana Gombošová (Malai Eco), Mgr. art. Ján Telepovský (Znova), Mgr. art. Eva Kubáňová, ArtD., (somA studio), doc. Ing. Branislav Jelenčík, ArtD. (UD FAD)
Metódy práce:„Action centric“ založená na nezávislom umeleckom výskume, využívaní širokej škály kreatívnych stratégií navrhovania a komunikácii s originálnym vizuálnym jazykom.
Očakávaný výstup: Nájsť inovatívne produktové riešenie pre využitie materiálu v kontexte cyrkulárnej ekonomiky na základe vlastného “action centric” dizajnérskeho výskumu.
Rozsah spracovania: demonštrácia dizajnérskeho riešenia (fyzická/digitálna - na základe riešeného zadania, poster 707 x 1000 mm (.pdf), prezentácia projektu (.ppt / .pdf)
TÉMA 2. ODRAZOVÉ SKLÍČKA - CTM BIKE
Slovenská značka CTM Bikes má viac ako 25 rokov skúseností v cyklistickom priemysle premietame do bicyklov a doplnkov. Firma svoje produkty vyvíja a testuje na Slovensku, podporuje medzinárodne úspešný CTM Racing Team, ktorý pomáha pri vývoji produktov.
Bližšie predstavenie značky, zadania a pravidelné konzultácie so zástupcami R&D centra značky CTM Bikes budú súčasťou (úvodné stretnutie v 2. Týždni a kontroly rozpracovanosti)Špecializácia: produktový a priemyselný dizajn
Odporúčané ročníky: 3R+4R+5R
Konzultanti: Mgr. art. Slavomír Ozánik, doc. Ing. Branislav Jelenčík, ArtD. (UD FAD)
Metódy práce:
- Analýza problému a úvodný výskum – širšie skúmanie problému bezpečnosti na cestách, rešerš existujúcich riešení, pozorovanie problematiky v teréne
- Ideácia – hľadanie priestoru pre inovácie, paralelné skúmanie viacerých problematických oblastí
- Výber konkrétneho problému / cieľovej skupiny ( Kontrola rozpracovanosti)
- Rozpracovanie vybraného problému
- Prototypovanie – fyzické skúšky / simulácia alternatívnych riešení v CAD / VR
- Výber najsilnejšieho konceptu ( Kontrola rozpracovanosti)
- Finalizácia konceptu
Očakávaný výstup:Nájsť inovatívne riešenie problému bezpečnosti v kontexte mestskej alebo športovej cyklistiky na základe vlastného dizajnérskeho výskumu
Rozsah spracovania: demonštrácia dizajnérskeho riešenia (fyzická/digitálna - na základe riešeného zadania, poster 707 x 1000 mm (.pdf), prezentácia projektu (.ppt / .pdf)