MALAI.ECO X STU BRATISLAVA VOL. 1.
Výskumný projekt predstavuje najnovšiu spoluprácu talentovaného tímu Ateliéru Baláž FAD STU Bratislava a Malai Eco, Kerala India. Počas spolupráce sme sa ponorili do hĺbky skúmania toho, ako môžeme tento ekologický materiál použiť v produktovom a interiérovom dizajne. Výzva? Navrhnúť nový produkt, ktorý stelesňuje udržateľnosť, inováciu a užívateľsky príjemný dizajn. Výsledok? Séria pokrokových konceptov ukazujúcich to, čo je možné z materiálu Malai vytvoriť a súčasne práce, ktoré ponúkajú nové pohľady na to, ako možno tento jedinečný materiál integrovať do každodenného života.
ZOOŠI
Marián Dorušinec
„ZOOŠI - Hravá a inovatívna kolekcia prestavuje nádhernú DIY súpravu pre deti, ktorá im umožňuje vyrobiť si vlastné hračky z Malai biokompozitu. Tento jedinečný projekt, inšpirovaný sériou workshopov s deťmi, predstavuje „ZOO“ zvieratiek podľa ich vlastných kresieb. Nielenže ukazuje všestrannosť Malai, ale tiež pomáha deťom naučiť sa techniky šitia a zlepšiť ich jemné motorické zručnosti prostredníctvom kreatívnej hry.“ Marián Dorušinec
L_M_S
Martina Bajteková
Séria objektov L_M_S je určená pre moderného nomáda, ktorí nie je fixovaný na jedno miesto a priemiestňuje sa najčastejšie z dôvodu práce, alebo štúdia. Objekty je možné jednoducho zložiť a rozložiť, pomocou demontovateľných spojov do 3D alebo 2D podoby. Ako hlavný materiál sa využíva Malai, ide o biodegradovateľný, netoxický a ľahký materiál vyrobený na báze bakteriálnej celulózy. Objekt L slúži na krátkodobé sedenie alebo môže byť využívaný, ako príručný stolík, jednotlivé kusy je možné medzi sebou spájať a tak vytvoriť úžitkovú plochu podľa potreby. Objekty M a S poskytujú úložný priestor ako organizéry. Užívateľ si môže sériu personalizovať farebným prevedením Malai alebo výberom šnúrovania
Pri objekte L je z vnútornej strany umiestnená kartónová konštrukcia, fixovaná cez uhlopriečku materiálom Malai. Konštrukciu je možné vybrať a rozobrať. Kartón bol zvolený z dôvodu jeho dostupnosti, pevnosti a ľahkosti. Ako hlavný spoj sa využíva šnúrovanie z vonkajšej strany, pre zlepšenie odolnosti materiálu sú v mieste dierok umiestené priechodky. Na výrobu sa využíva laserovanie, následne sú strihy spolu pospájané a nadobudnú 3D podobu.
Malai začal ako výskumný projekt dvoch ľudí, Susmith - produktový dizajnér a výrobca z Keraly (provincia na juhu Indie) a Zuzana Gombošová - materiálová výskumníčka a dizajnérka zo Slovenska. V roku 2017 sa presťahovali do oblasti pestovania kokosových orechov v južnej Indii a začali pracovať na plný úväzok na vývoji Malai a zvážiť na tom, v akom kontexte by sa tento nový materiál mohol použiť. Rozhodli sa ho zacieliť na udržateľný módny trh kvôli jeho estetickej príťažlivosti a aj vzhľadom na to, že móda je druhým najviac znečisťujúcim odvetvím, porazeným iba ropou.
Médium: Malai biokompozit spája čistý, jednoduchý filozofický prístup k výrobe so sofistikovaným chápaním environmentálnej vedy a technologických procesov. Novo vyvinutý materiál vyrobený z úplne organickej a udržateľnej bakteriálnej celulózy, pestovaný na poľnohospodárskom odpade pochádzajúcom z kokosového priemyslu v južnej Indii je pružný, odolný, porovnateľný s kožou alebo papierom. Vyrába sa v plátoch s rôznymi hrúbkami a možnosťou vytvárať bezšvové trojrozmerné nádoby alebo predmety pomocou techniky tvarovania (technológia je vo vývoji). Malai má svoju jedinečnú estetiku, charakter a súbor vlastností a prijímajú ho kreatívni ľudia na celom svete.
Zuzana Gombošová (Malai Eco)
Ateliér_Baláž je zameraný na produktový a priemyselný dizajn, tvorbu a vývoj konceptov, ktoré optimalizujú funkciu, hodnotu a vzhľad produktov a systémov a pracuje s rôznymi modulmi zadania, ktoré sa svojím charakterom vzájomne podporujú. Modul „Action centric“, aplikovaný v projekte, je založený na nezávislom umeleckom výskume, využívaní širokej škály kreatívnych stratégií navrhovania a komunikácii s originálnym vizuálnym jazykom.
„Uvidíte, ako sme spoločne prepracovali budúcnosť ekologického dizajnu a naše nadšenie, že môžeme pracovať na preklenutí priepasti medzi udržateľnosťou a kreativitou prostredníctvom tejto spolupráce.“
Martin Baláž (Atelier_Balaz)