Trojmesačný program ŠTART je určený pre ľudí s inovatívnym a technologickým nápadom, ktorí počas jeho vývoja potrebujú podporu v podnikaní v podobe vzdelania, mentorov a partnerov Univerzitného technologického inkubátora STU. Posledné kolo 3-mesačného programu ŠTART, ktoré začalo v októbri, bolo ukončené záverečnou prezentáciou startupových projektov Startup Pitch. Svoj podnikateľský projekt predstavilo pred odbornou porotou 8 startupistov a 3 z nich boli ocenení aj finančnou výhrou v podobe Ceny veľvyslanca od Britskej ambasády v Bratislave.
Startupové projekty hodnotila porota zložená zo skvelých mentorov a partnerov. Všetci sa aktívne pýtali, hodnotili, dávali skvelé rady, ale neváhali byť prísni a kritickí, ak to uznali za nápomocné. Prezentujúci startupisti sa však nedali a na všetky otázky pohotovo odpovedali a svoje podnikateľské nápady si obhájili. Porotcovia sa zaujímali najmä o konkurencieschopnosť podnikania, možnosti a rýchlosť výroby a realizácie, o náklady a cenotvorbu, o dizajn a funkcie produktov a služieb, a samozrejme o to, do akej miery jednotlivé nápady riešia problémy svojich budúcich zákazníkov a kto presne sú cieľové skupiny. Všetky 3 víťazné projekty vedú študentky Fakulty architektúry a dizajnu STU.
Absolútnym víťazom sa stal projekt Nanodi, ktorý prezentovali študentky FAD STU - Ivana Palušová a Jana Vlčková. Nanodi je inovatívny dezinfekčný stojan a čistička vzduchu, ktoré používajú technológiu diamantových vrstiev zo Slovak Diamond Group.
Dezinfekcia sa stala každodennou záležitosťou a stretávame sa s ňou na každom kroku. Firmy kvôli opatreniam míňajú veľa peňazí na kúpu dezinfekčných náplní, vzniká tak i obrovské množstvo plastového odpadu a chemikálie nešetria životné prostredie ani našu pokožku. Práve tieto 3 akútne problémy sa rozhodla riešiť značka Nanodi. Pod Nanodi predstavujeme inovatívny dezinfekčný stojan s moderným dizajnom, ktorý používa diamantové vrstvy na premenu obyčajnej vody na plnohodnotnú dezinfekciu, ktorá je však šetrná k pokožke. Druhým produktom Nanodi je čistička vzduchu s rovnakou technológiou, ktorá rieši nielen vírusy, ale aj baktérie, prach, či cigaretový dym vo vzduchu. Diamantové vrstvy vyrába oddelenie Slovak Diamond Group v laboratóriách na FEI STU. Minulý rok bol vyrobený funkčný prototyp, ktorý bol aj nominovaný na Národnú cenu za dizajn. Momentálne majú oba modely nový dizajn a z každého z nich je vo výrobe 5 kusov. Tie sa čoskoro budú testovať u reálnych zákazníkov.
Zariadenie na výrobu dezinfekcie a čistička vzduchu s technológiou využitia diamantových vrstiev. Zdroj: Nanodi
Druhé miesto získala Veronika Podoláková s dizajnovým zariadením SDG Clarity, ktoré čistí vodu a vyrába dezinfekciu opäť za použitia prvkov s diamantovými vrstvami.
V pitnej vode sa nachádza množstvo pozostatkov liekov, drog a iných nečistôt. Pod značkou SDG Clarity sme mohli vidieť riešenie na tento závažný problém a túžbu po naozaj čistej vode, a to v podobe štýlového dizajnového zariadenia do domácností alebo firiem. SDG Clarity čistí vodu od vysokého podielu polutantov a zároveň má aj funkciu výroby dezinfekcie z vody vďaka komponentom s diamantovými vrstvami, ktoré vyrábajú vedeckí pracovníci na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Slovak Diamond Group. Prototyp dizajnu je skonštruovaný, prvý funkčný prototyp Veronika, študentka Fakulty architektúry a dizajnu, čoskoro zadá do výroby.
Veronika prezentuje zariadenie čistiace vodu SDG Clarity. Zdroj: Archív UTI STU
Tretie miesto úspešne obsadila Tamara Szomolányiová so vzdelávacou hrou Včelár.
Ako sa už dlhšie hovorí, včely sú esenciálne pre prežitie ľudstva. Včelár je detailne spracovaná spoločenská vzdelávacia hra, ktorá poukazuje na náročné remeslo včelárstva a na hrozby, ktoré ohrozujú prežitie včiel. Celý dizajn a myšlienka hry je autorským dielom šikovnej študentky Fakulty architektúry a dizajnu STU, Tamary, ktorá aj ručne vyrobila vôbec prvý kus vo veľmi kvalitnom prevedení. Hra sa v blízkej dobe uvedie do výroby v chránenej dielni.
Vzdelávacia spoločenská hra Včelár a autorka hry Tamara. Zdroj: Archív UTI STU
POROTA:
- Zuzana Pilčíková, mentorka, podnikateľka žijúca v Dubaji a zakladateľka Mentortools,
- Peter Pašek, mentor, Managing Director spoločnosti Accace Slovensko, zakladateľ občianskeho združenia a podnikateľského akcelerátora Accacelife,
- Matej Sadloň, vedecký atašé Britskej ambasády v Bratislave,
- Martin Nemeček, startup scout z investičného fondu ZAKA Ventures.