V dňoch 6. - 15. júna 2014 bola, vo výstavných priestoroch našej fakulty, širokej verejnosti sprístupnená séria fotografií Tamary Reháčkovej z Ústavu krajinnej a záhradnej architektúry Fakulty architektúry STU v Bratislave.
Výstava „Japonské inšpirácie – objavte krásu japonských záhrad“, ako súčasť celoslovenského podujatia – Víkend otvorených parkov a záhrad, dokumentovala návštevy autorky Japonska a jej osobný vzťah ku kultúre tejto krajiny, a to predovšetkým vďaka záhradám: „Je úžasné vidieť, koľko lásky a pozornosti im venujú! Inšpirujúca je aj úcta k prírode, ktoré je stelesnená v každej záhrade. Počas kvitnutia sakúr chodia ľudia von, sadnú si pod kvetmi obsypané stromy, jedia, popíjajú a tešia sa,“ hovorí Tamara Reháčková.
Vystavované fotografie vznikli v októbri roku 2013 počas študijného pobytu autorky na Kyoto University of Art and Design, kde absolvovala dvojtýždenný intenzívny kurz zameraný na históriu a teóriu tvorby japonských záhrad. Jeho súčasťou bolo aj získavanie praktických zručností pod vedením záhradníkov v jednej z kyótskych záhrad: „Na záver kurzu bol hlboko v horách workshop, počas ktorého musel každý účastník in situ vytvoriť vlastnými rukami záhradu. Výsledné dielo hodnotili 4 odborníci, z toho traja krajinní architekti a jeden umelecký kritik.,“ uvádza autorka.
Časť fotografií vznikla tento rok, počas dovolenkovej cesty autorky, so starostlivo zvoleným termínom – na začiatku apríla. Túžbou bolo zažiť a zdokumentovať sakury - japonské čerešne v plnom kvete: „Bol to neopísateľný zážitok, vidieť všetky tie rozkvitnuté stromy. Len kúsok od hotela bol popri rieke park, v ktorom kvitlo spolu 4500 stromov!“, hovorí autorka.
Počas oboch pobytov Tamara Reháčková navštívila vyše 80 záhrad, systematicky sa venovala návštevám, predovšetkým tých záhrad, ktoré sú súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ako uvádza, veľmi inšpiratívne však boli aj súčasné úpravy, často využívajúce najmodernejšie technológie.
Podľa slov autorky, zostaviť koncepciu výstavy a vytypovať najreprezentatívnejšie a najhodnotnejšie zábery zo stoviek vyhotovených, nebolo jednoduché. Pri výbere fotografií sa snažila zohľadniť aj jednotlivé vývojové etapy a sprostredkovať tak návštevníkom obraz o 1200 ročnej histórií japonskej záhradnej tvorby. Celkový obraz vnímania a prežívania záhradného umenia v Japonsku dopĺňali básne z 9. až 13 storočia, ktoré citlivo reflektujú jednotlivé prvky záhrad.
Výstava sa konala pod záštitou J. E. Akia Egawu, veľvyslanca Japonska v Slovenskej republike. Otvorenia sa taktiež zúčastnil primátor hl. mesta SR Bratislavy Milan Vtáčnik a generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva Pavol Šimunič. Vernisáž sprevádzalo spevácke vystúpenie Hany Fridovej, za sprievodu japonskej klaviristky Mayuko Takine.
Výstava vznikla za podpory Fakulty architektúry STU v Bratislave, Národného trustu, n.o. a grantovej agentúry KEGA MŠVŠ SR. Tlač fotografií zabezpečila spoločnosť IMPROMAT, o preklady básní z japončiny do slovenčiny sa zaslúžil Mgr. F. Paulovič a FF UK v Bratislave.
Foto: Tamara Reháčková; Národný trust, n.o.; autorka článku