V decembri 2022 končia aktivity medzinárodného projektu Art Nouveau 2, ktorý je podporovaný Dunajským nadnárodným programom Strengthening the cultural identity of the Danube region by building on common heritage of Art Nouveau. Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave bola počas troch rokov partnerom projektu, ktorého aktivity prispeli k spoznávaniu kultúrneho dedičstva secesie v Dunajskom regióne. Jedným z hlavných výstupov projektu sa stal aj digitálny katalóg Art Nouveau, ktorý je od októbra 2022 sprístupnený na webovej stránke Rumunského národného inštitútu kultúrneho dedičstva (The National Institute of Heritage Romania, lead partner) Digitálny katalóg Art Nouveau je online platforma, ktorej cieľom je sprístupňovať zdroje zamerané na éru secesie a nástupu moderny v oblasti umenia, architektúry a úžitkového dizajnu na začiatku 20. storočia. Katalóg obsahuje kolekciu secesných zdrojov, triedi príslušné digitálne platformy a spája ich s analógovými bibliografickými zdrojmi, ktoré obsahujú informácie o secesnom dedičstve nielen v Podunajsku, ale aj v ostatnej Európe. Digitálny katalóg pozostáva z databázy – systematizovaného súpisu online zdrojov a cieľom jeho aktivít bolo identifikovať, analyzovať a spracovať (nové) informácie súvisiace s obdobím secesie. Bol spracovaný ako inventár webových stránok (verejná knižnica/ verejný archív/ múzejná knižnica/ archív múzea - mesta/ ústavná knižnica/ archív ústavu /univerzitná knižnica/ univerzitný archív/ archív organizácií/ verejný archív a pod.), ktoré obsahujú štruktúrované informácie týkajúce sa secesného dedičstva v jednotnom formáte. Digitálny katalóg Art Nouveau má tak ambíciu stať sa online platformou pre výskumníkov a záujemcov o secesné kultúrne dedičstvo. Zároveň bude priestorom pre virtuálnu spoluprácu pamäťových, vzdelávacích a odborných inštitúcií z celej Európy. Inštitúcie z partnerských krajín projektu (Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Chorvátsko a Rumunsko) sa prepájajú so zainteresovanými stranami na národnej a európskej úrovni, a podporujú sa aj partnerstvá s relevantnými zainteresovanými stranami mimo projektu. Výsledkom bude špecifický nástroj, ktorý výrazne prispeje k spolupráci odborníkov z podunajského regiónu aj mimo neho.
Spracovatelia slovenskej časti digitálneho katalógu (Jana Pohaničová, Patrik Baxa a Veronika Vaňová, FAD STUBA) spolupracovali s pamäťovými inštitúciami s regionálnou i celoštátnou pôsobnosťou (AMB, MMB, PÚ SR a i.) s cieľom vytvoriť jedinečnú zbierku Art Nouveau zdrojov, týkajúcich sa secesnej architektúry a umenia Dunajského regiónu. Vytvorili tak spoločnú platformu pre výskum, ktorá sa stane zdrojom informácií nielen pre partnerov medzinárodného projektu, ale aj pre domácich výskumníkov a širšiu odbornú komunitu vrátane stakeholderov a záujemcov o kultúrne dedičstvo Art Nouveau. Platforma bude zároveň poskytovať podporu odborníkom pri identifikácii zdrojov a formou svojho spracovania umožní rýchly prístup k relevantným informáciám.
The Art Nouveau Digital Catalogue je prístupný na linku.
Katalóg je súčasťou slovenskej participácie projektu ARTNOUVEAU2 v rámci schémy Danube Transnational Programme Interreg spolufinancovaného fondmi Európskej únie (ERDF, IPA II). Slovenským partnerom projektu je Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave.