Ústav interiéru a výstavníctva sa vyprofiloval ako samostatný subjekt Fakulty architektúry STU v roku 1990 z iniciatívy profesora Ivana Petelena a ostatných vtedajších spolupracovníkov. Jeho poslaním i ambíciou je nadviazať na základné piliere a tradičné hodnoty slovenskej interiérovej architektúry, prezentované nestormi interiérového vzdelávania Vojtechom Vilhanom, Rastislavom Janákom a inými tvorivo činnými architektmi v oblasti vnútorného prostredia budov. Programovou náplňou ústavu v dnešnom ponímaní je nastolené myšlienky naďalej všestranne rozvíjať a pretaviť ich na úroveň dnešných inovovaných podmienok.
Výučba
Hlavnou náplňou ústavu je zabezpečovanie komplexného edukačného procesu v oblasti interiérového navrhovania v rámci FAD. Ústav zabezpečuje a garantuje vyučovanie v
- bakalárskom stupni študijného odboru 5.1.1 Architektúra a urbanizmus,
- inžinierskom stupni študijného odboru 5.1.1 Architektúra a urbanizmus,
- magisterskom stupni umeleckého študijného odboru 2.2.6 Dizajn,
- doktorandskom štúdiu v internej aj externej forme.
UIV sa dlhodobo profiluje previazaním metodiky výučby s úlohami z praxe pre reálnych klientov. Našimi partnermi v dlhodobej i krátkodobej spolupráci boli spoločnosti: Nowy Styl Group s.r.o., ING. Business Shared a.s., O2 s.r.o., Úrad vlády SR, Univerzita Komenského v Bratislave, Stylla s.r.o., JTRE, a.s., Drevona s.r.o, Internorma s.r.o., EMM s.r.o., Unilin s.r.o., Duálna akadémia, Ambiente Design s.r.o. a ďalší.
Umelecké projekty
Členovia ústavu sa aktívne venujú aj architektonickej a dizajnérskej praxi. Sú držiteľmi viacerých ocenení za svoju tvorbu ako: Cena za architektúru - CEZAAR a cena ARCH, nominácia na Cenu Dušana Jurkoviča. Medzinárodné ocenienia za architketúru a dizajn: BigSEE, A' Design Award, IDA International Design Award™, ocenenie za výstavnícku tvorbu Zlatý Leonardo.
Súťaž o Cenu prof. Vilhana
UIV garantuje a organizuje celoslovenskú študentskú súťaž o Cenu prof. Vilhana za najlepší študentský projekt v oblasti interiérovej tvorby a priebežne sa zúčastňuje súťaží organizovaných inými partnermi na medzinárodnej úrovni.
Výskumné aktivity
Sú úzko previazané s navrhovaním interiéru, mobiliáru a prvkov mestského interiéru, ich vplyvmi na humanizáciu, kvalitu životného prostredia a zdravie človeka. Predmetom skúmania je tiež rozsiahly komplex atribútov týkajúcich sa interiérovej tvorby, mapovanie a generovanie znakov identity na území Slovenska.