Milá študentka, milý študent
Vítame ŤA na našej Alma mater a sme veľmi radi, že máš záujem alebo už si súčasťou nášho kolektívu.
Sme malá fakulta, ktorá je ale plná nadšencov pre architektúru, urbanizmus či dizajn. Minimálne vizuálne sa poznáme, ale na rôznych zaujímavých aktivitách, ktoré spolu s Tvojimi kolegami organizujeme, spoznáš všetkých omnoho viac, spoznáš ich názory, práce a vieš sa ich spýtať na všetko, čo Ťa zaujíma. Už teraz sa tešíme, že sa staneš návštevníkom a možno aj organizátorom napr. Prieskumov, Ceny dekana, Pechtle Mechtle, Pajc, Noci architektúry a dizajnu, Belluš open, Manifestu, Foto expo a pod.
Veľa vecí bude pre Teba nových, možno nevieš ako sa u nás študuje, čo sú to študijné plány, kde môžeš nájsť odpovede na Tvoje otázky, aký je rozdiel medzi skúškou a klasifikovaným zápočtom, čo je to ateliér či kreditový systém štúdia atď….
Najdôležitejšie odpovede sme pre Teba zhrnuli a pokúsime sa Ti ich na tejto stránke vysvetliť.
Pevne veríme, že Ti takto pomôžeme sa na FAD lepšie zorientovať, ušetríme Ti kopu času pri hľadaní správnych odpovedí a uľahčíme Ti začiatok Tvojho štúdia.
FAD
Výučba prebieha hlavne v budove FAD na Nám. slobody 19, Bratislava. Študenti dizajnu využívajú aj ateliérové priestory na rektoráte STU na Vazovovej ul. vo vnútrobloku.
Kto je kto? Čo je čo?
Počas štúdia sa budeš stretávať s pojmami ako rektor, dekan, garant, akademický senát… Pre viacerých tieto pomenovania znejú zaujímavo a pre niektorých záhadne. Jednotlivé pomenovávania nám vyplývajú zo Zákona o vysokých školách a sú často spoločné aj so zahraničnými.
Ako to u nás funguje?
Radi by sme Ti v skratke vysvetlili ako sa u nás študuje, na koho sa môžeš obrátiť a prečo je to jednoducho tak. Možno budeš mať na začiatku pocit, že sa v tom strácaš, alebo neboj, veľmi rýchlo pochopíš ako je všetko zorganizované a budeš sa v tom rýchlo orientovať. A keby niečo, túto stránku budeš mať vždy k dispozícii, tak stačí len nahliadnuť :) alebo sa popýtať na študijnom oddelení.
Študijné oddelenie
Študijné oddelenie slúži priamo pre študentov FAD STU, vedie Vás počas celého Vášho štúdia a snaží sa byť pomocou a aj oporou študentom /verte, že niekedy aj pedagógom :)/, takž nie je vôbec hanbou sa tam pýtať, sťažovať.
Akademický rok
Je podobný ako klasický školský rok. Výučba sa začína asi okolo 20.septembra a končí najneskôr začiatkom júla. Ale ak si šikovná/ý, tak aj skôr :)
Zápis
Zápis si už absolvoval, tak vieš o čo ide. V budúcnosti, keď budeš prechádzať do ďalšieho ročníka, tak si najprv niekedy v máji či v júni predregistruješ predmety a následne zapíšeš sám. A to je všetko! Potom už treba ísť na študijné oddelenie pre potvrdenia o návšteve školy :)
Ubytovanie
Naši študenti sú v prvom rade ubytovaní na internáte Belojanis, ktorý je od školy vzdialený asi 10 min pešou chôdzou. Ten patrí iba nám a je na ňom i rysovňa. Okrem toho využívame Jura Hronca- Bernolák, Mladosť či Mladú gardu. Každý rok je to trocha zmenené, závisí od toho, koľko miest a na akom internáte nám na Rektoráte pridelia.
Aké pomôcky budem potrebovať?
Pre plynulú prácu so softvérom na architektonickú a dizajnérsku tvorbu je vhodné pri výbere notebooku či počítača dbať na minimálne odporúčané systémové požiadavky. Každý softvér ich definuje trochu inak, ale v princípe je vhodné vybrať si PC so 64-bitovým procesorom s aspoň štyrmi jadrami (Intel i5 a vyššie, resp. ekvivalentný procesor AMD Ryzen), minimálne 8 GB RAM (optimálne 16 GB a viac). Hard disk - HDD vybrať optimálne 7200/rpm (otáčky za minútu). Pokiaľ to rozpočet dovolí, je vhodné ako HDD zvoliť SSD (napr. 250GB), stačí aj kapacitne menšie, keďže ako študent STU disponuješ automaticky Google Drive neobmedzeným cloudovým úložiskom.
Programové vybavenie
Každý študent FAD má počas štúdia k dispozícii zadarmo viaceré služby, ktoré sú v bežnom živote spravidla spoplatnené. Všetci na fakulte fungujeme pod G-suit /classroom, meet, jamboard, neobmedzené úložisko na disku/, kde je potrebné sa zaregistrovať cez pridelenú adresu, viď link: https://www.stuba.sk/navody
AIS - Akademický informačný systém
Medzi študentmi a neboj, aj pedagógmi, je to taký strašiak AIS (Akademický informačný systém). Ale to len na začiatku a rýchlo sa v ňom zorientuješ. Nájdeš v ňom predmety, kde Ti na dokumentový server vedia pedagógovia povesiť potrebné študijné informácie a pomôcky, nájdeš v ňom rozpis a informácie o predmete, pedagógov, ktorí ho učia a alebo sa cez neho prihlasuješ či robíš skúšky, odovzdávaš práce…. Vzhľadom na jeho obmedzenú kapacitu používame i kapacity úložiska na g-suite/classromy. Ale o tom Ti povie Tvoj pedagóg a riaď sa jeho pokynmi.
Elektronický index
Tak ako si mal elektronickú žiacku knižku, tak na univerzite máš k dispozícii elektronický index, ktorý v plnej miere nahrádza pôvodne používaný klasický index /, ktorý si môžete stále zakúpiť/. Sú v ňom vyznačené predmety, hodnoty, známky, zápočty, klasifikované zápočty. Je potrebné si ho kontrolovať a koncom semestra mať čo najviac ukončených – absolvovaných predmetov.
Aké predmety študovať?
Tak ako na strednej škole, tak aj tu je potrebné počas štúdia absolvovať určité predmety. Členia sa na hlavné - t.j. povinné, ktoré sú predpísané, povinne voliteľné - ktoré je potrebné absolvovať ale pre každý študijný program môže byť odlišný a výberové, ktoré si volíš podľa tvojho záujmu. Práve tieto si zapisuješ aj nad rámec požadovaných predmetov, aj mimo Tvojho odboru či programu, lebo takto si môžeš svoje štúdium obohatiť.
Kredity - ako ich získať?
Nie je to nič strašné. Každý predmet má pridelený počet kreditov / v závislosti rozsahu a obtiažnosti , tj. aj od času koľko mu máš venovať/. Za semester ich máš získať 30 a za akademický rok 60. Počet kreditov vždy vidíš pri každom predmete, ktorý si zapíšeš.
Rozvrhy
Asi ich už poznáš a už si si ich študoval. Sú platné pre každý semester, vždy, pred začatím semestra, sú zverejnené na webe fakulty, časť Študenti. Sú rozdelené podľa stupňa štúdia, št. odboru a krúžkov. V prípade, ak by Ti nevyhovoval termín cvičenia s Tvojim krúžkom, môžeš požiadať pedagógov o zmenu termínu s iným krúžkom, pokiaľ nemajú obsadenú už kapacitu. Taktiež, v prípade jednorázovej absencie, je možné navštíviť termín cvičenia iného krúžku s totožnou náplňou, ktorú si vymeškal a súčasne je potrebné o tejto náhrade, v čo najkratšom čase, informovať Tvojho cvičiaceho pedagóga.
Ako prebieha výučba?
Tu sa stretneš s niečim novým a odlišným, ako tomu bolo v Tvojom doterajšom štúdiu. Niektoré časti výučby budete mať spolu celý ročník, niekedy sa budete stretávať len po krúžkoch a inokedy len malé skupinky.
Odovzdávanie ateliérových prác
Tento dátum máš uvedený aj v harmonograme štúdia a je nutné si ho veľmi dobre zapamätať a dodržať. Aby sme boli spravodliví, všetci študenti dostanú naraz zadanie ateliérovej práce a naraz elektronicky odovzdávajú ako do AIS, tak podľa rozhodnutia garanta predmetu aj na iné virtuálne úložisko. Nenechávaj si odovzdanie na poslednú chvíľu, lebo sa Ti môže stať, že sa Ti budú dlho načítavať súbory a nestihneš to.
Ako sa hodnotí?
Tak ako doteraz známkami. Na to aby si bol, bol úspešný študent musíš ovládať min.56% požadovaných vedomostí. Máme stupnicu: 1-A, 1,5-B, 2-C, 2,5-D, 3-E. Viacerí študenti si myslia, že je známka napr. z ateliéru horšia ako A neexistuje. Opak je pravdou. Keby všetci mali A, tak by sme nemuseli študovať. A ruku na srdce, aké známky si mal na strednej škole? Samé 1? Vždy 100%? Asi nie, tak to isté Ťa čaká aj na našej fakulte. Študuješ pre získanie vedomostí a nie pre zberateľskú vášeň zameranú na A. Skôr naopak. Pouč sa ak si dostal horšiu známku, porovnaj si prácu s inými rovesníkmi a skús byť v ďalšom semestri ešte lepší.
Absencia
Aj keď študuješ na univerzite, tak aj pre Teba platí, že všetky formy štúdia sú povinné a je potrebné sa ich nielen zúčastňovať, ale aj byť na nich pripravený. Lebo keď nebudeš pripravený, nebude možné s Tebou konzultovať Tvoje zadanie, prácu, návrh a bude Ti udelená absencia.
Portfólio prác
Toto je tá zaujímavosť, ktorou sa počas štúdia prezentuješ! Každý študent si po ukončení ateliérového predmetu svoju prácu archivuje v predpísanom formáte A3, najčastejšie v tlačenej zviazanej forme, kde sa okrem názvu výkresov uvádzať predmet, ročník, meno poslucháča, meno ved. práce, garanta, dátum a každé portfólio musí byť po obhájení prác podpísané pedagógom a opečiatkované ústavom, na ktorom bolo vypracované. Toto portfólio študent používa neskôr pri štátnych skúškach, kde mu pedagógovia kladú z neho otázky týkajúce sa návrhov. Nerob si ale vôbec starosti, keď grafika a výraz portfólia z 1.ročníka je omnoho slabší ako z posledného. Práve naopak, aspoň takto môžu pedagógovia vidieť tvoj rast.
Prerušenie a ukončenie semestra
Áno, aj také sa stáva a nie je to katastrofa. NIekedy, vzhľadom na zdravie, životnú situáciu, regeneráciu, získanie potrebného času na rozmyslenie si ďalších životných krokov, či dobrá pracovná ponuka Vás nútia aj k prerušeniu štúdia. Počas prvého ročníka musí ísť o naozaj výnimočné situácie, ktoré schvaľuje dekan fakulty. V ostatných ročníkoch samozrejme tiež, možné dôvody nájdeš v študijnom poriadku, alebo sa poraď s vedúcou štud. oddelenia. Len nezabudni, že počas prerušenia nemáš status študenta, nemôžeš vykonávať skúšky, odovzdávať práce, nemáš nárok na internát, študentské zľavy a pod.
Ako skončíš semester/predmet?
Na našej fakulte sa predmety ukončujú vždy po ukončení výučbovej časti počas skúškového obdobia. V harmonograme semestra je tento čas špeciálne vyčlenený, vtedy by si mal mať všetky práce ukončené a odovzdané a je to čas určený len a len na prípravu na skúšky.
Študijný priemer
Tak ako sa Ti rátal priemer na vysvedčení na strednej škole, tak sa ráta aj tu po ukončení každého semestra, pričom sa dôraz kladie na ateliérové predmety. Ak budeš mať priemer do 2,0 a z ateliéru nie horšiu známku ako C, tak môžeš získať štipendium, ísť na zahraničnú mobilitu alebo aj bez prijímacích skúšok na ing./mgr. štúdium.
Študenti so špecifickými potrebami
Ako na každej škole, tak aj na našej majú možnosť študovať všetci talentovaní uchádzači. Možno sa budeš diviť, ale keď niekto nepočuje alebo je na vozíku, tak to neznamená, že architektúra či dizajn nie sú pre neho. Dokonca vo svete je aj nevidomý architekt, ktorý nielen projektuje, ale aj prednáša na univerzite. Na FAD je pani doc. Čerešňová, ktorá usmerňuje, pomáha, prípadne upozorňuje iných kolegov, ako k špecifickým potrebám pristupovať, samozrejme podľa dohodnutej anonymity. Ak nechceš za ňou prísť na 4. poschodie v pravom krídle budovy osobne, tak ju kontaktuj na:
Čo robiť keď máš problémy
V prípade, ak budeš mať pochybnosti alebo problémy, budeme veľmi radi, keď ich budeš s nami konzultovať. Vždy je dôležitá včasná komunikácia! a často sa potom dá napr. malými pomocnými krokmi, zmeniť ich dôsledky. Vždy sa môžeš obrátiť na študijné oddelenie, ktoré bude vedieť ako ďalej postupovať, môžeš sa obrátiť na prodekanku pre vzdelávanie alebo koordinátora pre študentov so špecifickými problémami a uvidíš, že riešenie sa nájde. Len to musíš povedať! Taktiež máme na Rektoráte k dispozícii milú pani psychologičku, tak sa jej ozvi: btrimaj@hotmail.com ,tel. +421 917 559 820
Dôležitá legislatíva
Viem, nikto legislatívu nemá rád, ale predurčuje čo a ako máme robiť. Z toho dôvodu je potrebné niekedy po nej siahnuť. Napríklad Študijný poriadok FAD STU alebo STU prístupný na webe Ti odpovie na viaceré otázky, ktorými nemusíš zaťažovať iných. Nájdeš tam informácie o možnosti pokračovať v štúdiu, o známkach, o kreditoch, o prestupe... Taktiež aj Vysokoškolský zákon (zákon 131/2002 Z.z.), alebo Vyhláška 614, MINEDU SR o kreditovom systéme štúdia, (sept. 2002).
Zásady slušného správania
FAD je malá fakulta a časom sa na fakulte všetci navzájom poznajú. Aj z toho dôvodu je potrebné dodržiavať breviár slušného správania, naučiť sa mená pedagógov, minimálne tých, s ktorými máte výučbu.
Ako komunikujeme navzájom?
Názor študentov je dôležitý a tým sa riadi aj naša fakulta. Každý utorok máš vymedzené 2 hodiny, kedy sa na škole neučí a keď máš záujem, môžeš sa stretnúť s pedagógmi. V tom čase sa niekoľkokrát za semester konajú diskusné fóra ako Káva s dekanom, Káva s prodekankou a môžeš tam klásť otázky, pýtať, podávať námety ale aj ponosovať sa. Je to otvorené diskusné fórum, každý je vítaný a je možné tam bez obáv diskutovať. Ak by si mal predsa len problém sa niečo nahlas spýtať, tak je pripravené aj anonymné kladenie otázok a podnetov.
Štipendiá
Učiť sa oplatí! Ak dosiahneš vynikajúce študijné výsledky môžeš získať prospechové štipendium. Mimoriadne štipendium sa udeľuje za úspešnú reprezentáciu fakulty, aj napríklad v športe, alebo získanie ocenenia v architektonických, urbanistických alebo dizajnérskych súťažiach. Takže sa pokúšaj uspieť aj mimo štúdia. A úspešné štúdium na fakulte môžeš zavŕšiť Cenou dekana, tí najlepší Cenou rektora.
Absolvovanie štúdia v zahraničí
Viacerí sa na to pýtate hneď pri Vašom prvom vstupe na pôdu FAD. Áno, zabezpečujeme ju a ponúkame študentom. Dokonca, niekedy ich až nahovárame, aby si išli vyskúšať inú univerzitu v inej krajine, konzultácie v inej reči a s inými spolužiakmi. Aby sme zabezpečili, že na mobilitu posielame len študentov, ktorí už majú dobré znalosti zo svojej študovanej oblasti, tak Ťa to chvíľu ešte počká. Mobilít sa zúčastňujú štvrtáci, piataci a šiestaci. Ich počet je najvyšší z celej STU a spätné reakcie máme vynikajúce. Dokonca, kvôli mobilite si môžeš bezplatne predĺžiť štúdium. Najčastejšie je záujem o Erasmus + mobility a na zozname partnerských škôl nájdeš aj veľa prestížnych zahraničných univerzít. Musíš len spĺňať študijný priemer do 2,0 a mať výborné ateliérové práce a jazykové znalosti. O všetkom Ťa budeme včas informovať.
Knižnica FAD
Na fakulte majú naši študenti k dispozícii knižnicu, kde nájdu nielen skriptá, ale aj zaujímavé publikácie, časopisy, prístup k normám. Záujmom knižnice je priblížiť študentom informácie o tom čo študujú. Stačí len prísť, zaregistrovať sa a siahnuť po dobrej knihe :) A ver, že niekedy Ti to dá viac, ako surfovať po internete a preklikávať obrázky.
Študentské organizácie
Na fakulte pôsobí Študentský parlament /www.spfastu.sk/, ktorí zastrešuje nadšencov z oblasti A, U a D. Nájdeš tam ľudí, ktorí vždy priložia ruku k dielu, prichádzajú s novými nápadmi, organizujú rôzne akcie, stretnutia, prednášky, výstavby, pozývajú odborníkov z praxe či nadšencov z oblasti umenia. Bez nich by bol život na fakulte smutný, ale na všetky nápady potrebujú aj iných záujemcov, a preto budú veľmi radi, keď sa k nim prihlásiš. Študenti sú kreatívni a častokrát aj zruční, aj vďaka nim máme podlahu v kotolni či v minulosti obnovili naše detaško v Banskej Štiavnici a verte, potom sa aj pedagógovia vedia pridať! Keď budeme mať fakultu radi, budeme na ňu pyšní a priložíme ruku k dielu, tak veľa dokážeme a urobíme si ju krajšou a lepšou!
Podujatia na FAD STU
Tie už asi poznáš, sú známe aj mimo budovy fakulty. Organizujú sa tu prieskumy /študenti prezentujú svoje semestrálne práce pre verejnosť/, Noc architektúry a dizajnu /slávnostné zahájenie prieskumov so zaujímavými hosťami, prednáškové a diskusné fóra, ktoré “praskajú vo švíkoch”: Cena dekana, Pechtle Mechtle, Pajc, Beánia, Týždeň študenstva, či Manifest, Belluš open, Bellušova kvapka krvi, FotoExpo, Urban Market, DAAD (Dni architektúry a dizajnu) a mnohé iné. Pozývame Ťa na ne a nenechaj si ich ujsť!
Život popri štúdiu
Tým, že si začal študovať na FAD sa v Tvojom živote veľa zmení, väčšinu času budeš tráviť pri počítači alebo nad škicovaním, rysovaním či sedením v škole. Nebudeš mať výučbu sústredenú len do doobedňajších hodín a taktiež nie vždy spolu v bloku. Budeš veľa pracovať aj v noci a viacerí z Vás budú prvýkrát bývať mimo rodičovského domu, kde sa o vás rodičia postarali…. Voľného času bude omnoho menej a záťažových situácií omnoho viac. Preto je potrebné nezabúdať hlavne na svoje zdravie a zdravý životný štýl či šport.
Ako je to s jedlom?
Veľa z vás prišlo z prostredia, kde bola domáca strava na dennom poriadku. Strava je naďalej veľmi dôležitá, tak hamburgery alebo zalievané nudle či instatné polievky obmedz. Máš k dispozícií menzy ako pri internáte, tak aj na univerzite - napr. na strojníckej, stavebnej či chemickej fakulte a to je hneď cez cestu. Ale nezabúdaj na ovocie, zeleninu či orechy, tie Ti pomôžu i pri učení. A hlavne s kofeínom, energetickými nápojmi to jednoznačne nepreháňaj!!! Nepestuj si zlé návyky, lebo potom sa ich veľmi ťažko zbavíš.
Športovať alebo nie?
Nezabúdaj aj na šport! Na našej fakulte nie je šport povinnou súčasťou výuky, ale na iných fakultách - školách a internátoch máš športové plochy k dispozícii. Môžeš šport navštevovať ako súčasť svojho štúdia /len potom musíš splniť zápočtové povinnosti/ alebo ich navštevovať v čase kurzov, ktoré jednotlivé fakulty ponúkajú a sú zväčša za symbolický poplatok, alebo niektoré športoviská len tak. Ak máš záujem pozri stránku STU - šport. Ak si v športe dobrá/ý a rada/rád by si ho naďalej pravidelne udržiaval a svoje výkony zlepšoval, tak daj o sebe vedieť a staň sa posilou niektorého z STU družstiev.