: Ing. arch. Veronika Vaňová
: prof. Ing. arch. J. Pohaničová, PhD.
Baťovské mestá si prešli dlhým vývojom od malých sídel cez obdobie najväčšej slávy rozkvetu obuvníctva v meste až po dnešnú dobu, kedy červená tehla a modulový systém boli nahradené tepelnou izoláciou a rýchlou halovou výstavbou. Predmetom práce je overiť adaptáciu priemyselného mesta Partizánske na dnešné architektonicko-urbanistické požiadavky s dôrazom na zachovanie jeho pamiatkových hodnôt formou prípadovej štúdie. Následne po preverení možnosti zostaviť dokument, ktorý by predstavil problematiku verejnosti zrozumiteľnou formou a poskytol základné informácie o hodnotách architektonického dedičstva a možnostiach, ako s nim narábať pre ďalšie generácie.
Hlavným cieľom je pomocou identifikovania hodnôt architektúry a urbanizmu vytvoriť podklad pre architektonický manuál (rukoväť) mesta Partizánske, v ktorom budú definované možné riešenia narábania s baťovskou architektúrou pri rekonštrukciách, dostavbách a prestavbách s dôrazom na zachovanie pôvodnej identity mesta.
Čiastkovým cieľom je posudzovanie, identifikácia hodnôt a adaptácia architektúry v meste parciálne na každú pôvodnú zónu mesta zvlášť. Červená ulica – obytná zóna – rodinné domy; priemyselná zóna; Námestie SNP - park J.A. Baťu – nákupná zóna; obytná zóna – bytové domy; šport – rekreačná zóna a dopravný pás s izolačnou zeleňou oddeľujúci priemysel od mesta. Každá zóna by mala mať svoju kapitolu v manuáli zameranú na konkrétne problémy týkajúce sa danej časti mesta.
Jedným z cieľov je aj doskúmanie personálneho pozadia, osobností a diel významných architektov, ktorí sa podieľali na vybudovaní Partizánskeho (Baťovian).
Hlavná časť výskumu bude zameraná na zbieranie dát do podkladu pre architektonicko-urbanistický manuál (rukoväť) mesta Partizánske s dôrazom na zachovanie baťovskej identity v meste. Manuál bude rozdelený na niekoľko častí a každá časť má byť venovaná jednej zóne v pôvodnej zástavbe mesta Baťovany (dnes navrhovanej chránenej pamiatkovej zóny). V každej časti budú určené zásady a odporúčania ako narábať s baťovskou architektúrou a urbanizmom v danej lokalite. Delenie je navrhované z toho dôvodu, že každá časť potrebuje samostatný prístup, keďže sa jedná o zóny s rozličnými funkciami je tomu potrebné prispôsobiť aj návrh ochrany a revitalizácie. Pri zbieraní dát budú požité metódy výskumu:
Výskum navrhovaním pomocou prípadovej štúdie Partizánske-Baťovany preskúma realizovaný koncept ideálneho priemyselného mesta z pohľadu kultúrnej a sociálnej udržateľnosti, obnovy a konverzie priemyselného dedičstva a konfrontuje ho s dobovými, aj súčasnými teoretickými koncepciami plánovania miest. Významnou časťou práce bude analyzovanie súčasných trendov obnovy industriálnych miest a objektov na základe vedeckých publikácií a realizovaných revitalizačných projektov.
Ako ďalší bude nutný výskum in situ pomocou dotazníkovej metódy. Na podujatiach organizovaných Fabrikou umenia zabezpečiť zber dát ohľadom bývania v meste a zber názorov ľudí napr. vypracovanie pocitovej mapy mesta, obyvatelia počas podujatia budú mať možnosť na mape vyznačiť svoje nepríjemné alebo pozitívne pocity z miesta. Vyhodnocované budú graficky a tieto informácie budú ďalej súčasťou/pomocou pri zostavovaní architektonicko-urbanistického manuálu mesta Partizánske. Na dostatočné overenie možností bude dôležité doplniť dosiaľ nepublikované dáta, ktoré sa nachádzajú v archívoch, preto bude potrebný aj archívny výskum v domácich aj zahraničných archívoch. Pri tvorbe manuálu sa použije aj porovnanie urbanistickej štruktúry v Partizánskom s inými baťovskými mestami: slovenský model Baťovho mesta – Svit, český model – Zruč nad Sázavou, Sezimovo Ústí a Zlín. Rovnako sa využije aj skúmanie historických máp (mapping) - sledovanie na mapách ako sa menila, mizla pôvodná urbanistická štruktúra mesta.
Súčasťou práce bude aj tzv. oral history – informácie od pamätníkov, zozbierané pomocou dotazníkov a rozhovoru so žijúcimi pôvodnými obyvateľmi mesta a ich potomkami.