: Mgr. art. Soňa Otiepková
: doc. Ing. arch. A. Urlandová, PhD.
V súčasnosti sa väčšina progresívnych prístupov k dizajnérskej tvorbe a materiálovému výskumu deje v ekologickom kontexte, kde sa berie do úvahy ich vplyv na životné prostredie. Tento prístup je definovaný aj v Deklarácii Dizajnu (Montreál, 2017), kde jedným zo základných pilierov je výzva, vziať pri navrhovaní nových produktov do úvahy aj ich enviromentálny dopad a zároveň je uznaná dôležitosť dizajnu v procese formovania súčaného sveta.
: kontext
Nová generácia dizajnérov reaguje na zmenu lineárnej ekonomiky na cirkulárnu a pomocou svojich kreatívnych zručností sa snaží pozitívne ovplyvniť zmeny, ktoré sa v súčastnosti dejú v spoločnosti. Otázka nie je či farba, ako neoddeliteľná charakteristika dizajnu, je prítomná v tomto procese. Dôležitejšie je definovať, kde sa v tomto procese nachádza, nakoľko ho ovplyňuje a či mu môže pomôcť. Toto je zároveň aj načrtnutie počiatočnej výskumnej otázky. Dôležitosť farieb pri tvorbe nových produktov reflektuje aj štúdia realizovaná spoločnosťou Colorcom, kde sa ukázalo, že ľuďom trvá len 90 sekúnd kým si vytvoria podvedomý úsudok o produkte a 62% až 90% tohto úsudku je založených len na jeho farebnosti. To znamená, že farba v dizajne je veľmi dôležitým nástrojom vplývajúcim na vnímanie spotrebiteľa a úspešnosť produktu na trhu.
: zámer
Spomenuté faktory podmienili aj zameranie témy výskumu tejto práce, ktorá sa sústredí na identifikovanie významu, vplyvu a možnosti farby pri tvorbe nových materiálov a produktov v ekologickom rámci. Ďalším dôležitým vplyvom na smerovanie tohto výskumu je aj nadviazanie spolupráce s dizajnérskym štúdiom Crafting Plastics, ktoré sa na poli udržateľného dizajnu pohybuje už niekoľko rokov. Spolupráca s týmto štúdiom priniesla do dizertačnej práce tému materiálov na bio-základe (z angl. bio-based materials) a bioplastov
: oblasti skúmania
Zvolená téma je pomerne komplexná a na jej obsiahnutie je potrebné sledovať viaceré oblasti, ktoré je možné rozdeliť na tri väčšie okruhy. Prvým je farba a samotné ekologické prístupy k farbeniu, druhým sú bioplasty - ich vývoj a spracovanie a tretím okruhom je sociologický aspekt, ktorý najlepšie charakterizuje nová vedná disciplína “Dizajn pre udržateľné správanie” (z angl. DfSB - Design for Sustianable Behaviour).
VÝSKUMNÉ OTÁZKY A HYPOTÉZY
Zisťovanie súčasného stavu problematiky priamo vpývajú na výskumné otázky a formulovanie hypotéz. Jedna z hlavných výskumných otázok, bola načrtnutá už v úvodnej časti a je následne sformulovaná takto:
- Môže farba ovplyvniť pozitívny prístup k ekologickým riešeniam v oblasti dizajnu?
Ďalšie výskumné otázky, ktoré priamo súvisia so skúmanými oblasťami sú:
- Aké sú ekologické možnosti farbenia nových materiálov na bio-základe a ako vplývajú na ich rozložiteľnosť?
- Môže vhodná farebnosť pozitívne ovplyvniť vnímanie bioplastov a zvýšiť ich použitie?
Na základe kvantitatívneho a kvalitatívneho rešeršu a získaných vedomostí k daným témam, je možné sformulovať prvé hypotézy:
“bioplasty je možné efektívne povrchovo zafarbiť ekologickou technikou farbenia tak aby to neznižovalo ich rozložiteľnosť”
“vhodná farebnosť bioplastov zvýši možnosti ich použitia na trhu a bude apelovať na enviromentálne priaznivé správanie spotrebiteľa”
:cieľ výskumu
Hlavný cieľ výskumu je rozšírenie možnosti použitia bioplastov prostredníctvom farby.
DIZAJN METÓDY VÝSKUMU
Metódy sú rozdelené na tri hlavné okruhy a jedne menší doplnkový okruh, ktoré sa navzájom ovplyvňujú a prepájajú. V prvej fáze výskumu je dôležitá rešeršná teoretická časť. Z nej priamo vyplýva cieľ práce a výskumné otázky, na riešenie ktorých je v druhej fáze výskumu použitá experimentálna metóda, ktorá bude priebežne overovaná dotazníkovou metódou. V tretej fáze výskumu je dôležité zamerať sa na kreatívnu a aplikačnú časť, ktorá bude pracovať s výsledkami výskumu a aplikovať ich do konkrétneho dizajnérskeho riešenia.
: experimentálna časť
Táto časť práce vychádza hlavne zo spolupráce s dizajnérskym štúdiom Crafting Plastics, kde je riešený konkrétny problém povrchového farbenia bioplastov. Cieľom je overenie možnosti povrchového farbenia konkrétnych bioplastov ekologickým spôsobom, ktorý by neznížil ich rozložiteľnosť a recyklovateľnosť. Dané materiály sú viaceré druhy bioplastov s rozdielnymi vlastnosťami a spracovaním, ktoré budú experimentálne farbené rôznymi metódami, ktoré vychádzajú z tradičných a ekologických prístupov. Prvá z týchto metód je farbenie pomocou roztoku sójových bôbov a minerálnych pigmentov. Farbenie zvolených bioplastov bude prebiehať vo viacerých cykloch, kde sa budú priebežne upravovať jednotlivé parametre experimentu a postupne sa pridávať ďalšie aditíva na zlepšenie odolnosti a krycej schopnosti pigmentov. Výsledok každého cyklu farbenia bude otestovaný v simulovaných laboratórnych podmienkach. Experimentálna časť bude ukončená po dosiahnutí uspokojivých výsledkov farbenia, ktoré budú použiteľné v praxi.
:dotazníková metóda
V dotazníkovej časti práce je potrebné zistiť súčasný stav subjektívneho vnímania bioplastov a ich farebnosti širokou verejnosťou. Hlavnou otázkou, na ktorú bude hľadať odpoveď dotazníkový prieskum je, či by mal bioplast vyzerať ako klasický plast a nakoľko by mal mať rovnaké farebné vlastnosti. Na základe výsledkov a spracovania dát z tejto časti výskumu, bude možné lepšie nastaviť experimentálnu časť a následne aj aplikáciu jej výsledkov na konkrétne dizajnérske riešenia.
PREDPOKLADANÝ PRÍNOS PRÁCE
Hlavným predpokladaným prínosom je vyskúmanie vhodnej metódy povrchového farbenia bioplastov, ktorá bude použiteľná pre súčasný trh, napríklad pre obalové produkty. Prínos práce priamo suvisí aj s hlavným cieľom, ktorým je zvýšenie možnosti použitia bioplastov v praxi. Okrem toho bude dôležitá orientácia na praktické využitie práce, ale aj na ďalšie možnosť nadviazania na túto tému inými výskumníkmi.