: Ing. arch. K. Lincéniová
: doc. Ing. arch. A. Bacová, PhD.
TÉMA
Bývanie je jednou zo základných ľudských potrieb. Aj v súčasnosti čelíme problémom s dopytom a nedostatočnou ponukou bývania. Modulárna architektúra môže byť progresívnou cestou pri riešení súčasných potrieb bývania aj vo väzbe na optimálne i minimálne priestorové požiadavky bytovej jednotky. Potrebný je však systematický výskum v tejto oblasti. Dizertačná práca sa bude zaoberať skúmaním objektov, ktoré sú zostavené z trojdimenzionálnych objemových jednotiek – „modulov“ a sú určené na trvalé bývanie. Predmetom dizertačnej práce bude analýza takýchto obytných jednotiek z dispozično-prevádzkového hľadiska s ohľadom na rôzne veľkostné kategórie bytov, ich materiálové a konštrukčné riešenie. Zámerom práce je zistiť aké sú možnosti uplatnenia tohto typu architektúry v našich podmienkach a pre akú skupinu obyvateľstva sú vhodné.
CIELE VÝSKUMU
Cieľom práce je preveriť vzájomné vzťahy medzi modulárnou výstavbou bytových domov (ich samotnej obytnej jednotky) a technickým riešením. Rovnako aj sociálno-ekonomický, environmentálny a architektonický kontext, v ktorom sa bývanie prejavuje. Dôležitým cieľom práce bude doplnenie teoretickej analytickej časti časťou praktickou vo forme názorov a odporúčaní pre architektonickú prax - ako platformy pre zlepšenie súčasnej situácie v oblasti bývania. Súčasťou projektu bude analýza progresívnych príkladov modulárnej architektúry určenej na bývanie za účelom zvýšenia kvalitatívnych parametrov štandardu tohto typu bývania. Overenie rôznych atypických dispozično-prevádzkových vzťahov týchto nových obytných foriem a následné spracovanie odporúčaných parametrov pre tvorbu modulárnych bytových jednotiek. Hlavným cieľom je tvorba nového teoretického princípu navrhovania modulárnych bytových jednotiek uplatniteľných v prostredí slovenskej architektúry, špecifikovanie determinantov tvorby modulárnej architektúry a konkretizácia sociálnej skupiny ľudí, pre ktorých by bol tento typ bývania vhodný a atraktívny.
METÓDY
Neodmysliteľnou súčasťou prvotnej fázy výskumu je nielen výber a štúdium odbornej literatúry, vedeckých publikácií, legislatívnych predpisov a technických noriem súvisiacich s danou problematikou, ale aj zhromažďovanie relevantných príkladov riešenia modulárnych bytových domov v zahraničí. Ťažiskovou metódou bude analytická komparácia – dôležitým krokom bude teda zadefinovanie kritérií, podľa ktorých budeme analyzovať jednotlivé príklady. V prvom rade je to analýza a zhodnotenie typologických a dispozičných aspektov – variabilita priestoru, vhodnosť dispozičného riešenia, prevádzka bytu. Ďalšími kritériami bude estetické stvárnenie – kvalita architektonického riešenia fasády a konštrukčné riešenie bytového domu – použitie materiálov vo väzbe na nosnú konštrukciu budovy. Podľa dostupných informácií bude v záujme výskumu aj zistenie a zhodnotenie ekonomickej efektívnosti výstavby takejto modulárnej stavby v obytnom prostredí. Na základe získaných poznatkov z analýz jednotlivých príkladov podľa určených kritérií budú zadefinované základné princípy navrhovania obytného prostredia v modulárnych bytových domoch v zahraničí. Po dôkladnom skúmaní týchto dát bude možné aj definovať skupinu obyvateľstva, pre ktorú by mohol byť tento typ bývania určený. V nadväznosti na získané teoretické poznatky, bude výskum doplnený praktickou časťou, ktorej súčasťou budú návrhy možných dispozičných riešení rôznych veľkostných kategórií bytov v našich podmienkach.
PRÍNOS PRÁCE
Predpokladaný prínos práce spočíva v získaní nových poznatkov a možností riešenia modulárnej architektúry obytných budov na našom území. Na základe získaných poznatkov bude spracovaná identifikácia základných determinantov tvorby pre navrhovanie bytových jednotiek modulárnych bytových domov ako podklad pre tvorbu modulárnej architektúry na Slovensku formou manuálu (rukoväte), ktorá bude obsahovať grafické schémy a pôdorysné riešenia ako aj popis determinantov tvorby modulárnych bytových jednotiek.