: T. Bábics, A. Arnold
: 3. ročník
: doc. Ing. arch. K. Smatanová, PhD.
Obec Bernolákovo sa nachádza neďaleko hlavného mesta Bratislavy, v okrese Senec. Dnes má obec oficiálne viac ako 8000 obyvateľov (v skutočnosti cca 13000) a neustále sa rozrastá. Katastrálnym územím obce prechádza diaľnica D1, a železničná trať, ktoré spájajú Bernolákovo s Bratislavou. Hlavnou dopravnou tepnou je Senecká (cesta I. triedy). Dôležitá je aj Trnavská cesta a cyklotrasa pozdĺž Čiernej vody. V obci prevláda funkcia bývania, a to hlavne v rodinných domoch. Rekreačné plochy predstavia potok Čierna voda s lužnými lesmi a golfové ihrisko na severozápade. Minimálna občianska vybavenosť sa nachádza v centre obci. V obci sa nachádza aj dostatočné množstvo zelených plôch. Obec je bohatá aj na historické pamiatky. Sieť verejných priestorov je nedostačujúca, keďže Bernolákovo narástlo len v poslednom období. Tieto plochy sa nachádzajú prevažne v centre obci, pri Hlavnej ceste, v blízkosti historických pamiatok a športových areálov. Naše riešené územie sa nachádza na juhovýchodnej časti obce. V pešej dostupnosti od rieśeného územia je takmer len železničná stanica a najbližší supermarket, ostatné objekty sú až na pol hodinu pešej chôdze.
Najväčší potenciál celej obce spočíva v prírodnom prostredí, vodné toky a kvalitná orná pôda umožňujú kľudné a bezpečné bývanie späté s prírodou pre všetky vekové skupiny. Najväčším problémom obce je to, že slúži ako nocľaháreň. Sídlo patrí do spádového územia Bratislavy, kde väčšina ľudí pracuje, študuje a strávi celý deň a ich domovy v Bernolákove slúžia len na prenocovanie. Preto kapacita, množstvo a kvalita verejných priestorov, občianskej vybavenosti, kultúrnych zariadení sú stanovené len pre menšie, vidiecke sídlo, hoci podľa predpokladov, v neďalekej budúcnosti číslo obyvateľov narastá na 20 000. Problémom je aj nekoordinovaný urbanistický rast sídla. Jednoducho, obec nie je navrhovaná na 13 000 obyvateľov, preto sme sa rozhodli vytvoriť prostredie, ktoré pripúta ľudí, aby nestrávili tu len noc, ale aj ich voľný čas, dokonca aj tu pracovali. Navrhovali sme nové centrum pre Bernolákovo, ktoré svojou mierou a charakterom občianskej vybavenosti a verejných priestorov sa blíži k obci s 13 až 20 000 obyvateľov.
Hlavné osi územia sú Poľovnícka a Poľná cesta, ktoré aj v návrhu slúžia ako hlavné komunikácie a prírodnou osou je tok Čiernej vody. Územie je prepojené v smere sever-juh dvoma väčšími komunikáciami (mostami aj s druhým brehom potoku). Navrhovaný raster priečnych a pozdĺžnych ulíc takto sleduje existujúce komunikácie. Pri návrhu sme vychádzali z pôvodnej zástavby obce – rodinné domy sú usporiadané do blokov a ich záhrady sú obrátené do vnútra. Riešené územie sme rozdelili na bloky rodinných domov, ktoré tiež majú záhrady obrátené do vnútra, ale v strede blokov sú polosúkromné priestory (s detskými a športovými ihriskami, komunitnými záhradami, rekreačnými priestormi), ktoré slúžia hlavne obyvateľom daného bloku, ale aj celému obyvateľstvu Bernolákova. Tieto bloky navzájom komunikujú, sú prepojené aj s vnútroblokmi bytových domov. Takto nevzniknú ani mŕtve fasády. Pri Čiernej vode a pri hlavných komunikáciách sme umiestnili bloky nízkopodlažných bytových domov s občianskou vybavenosťou v parteri. Takisto na severe, pri Poľnej ceste, kde 5-podlažné pavlačové bytové domy slúžia aj ako zvuková bariéra. 3-podlažné bytové domy umiestnené v blokoch rodinných domov podporujú typologickú rozmanitosť, orientáciu a navádzanie k hlavným komunikáciám, kladú dôraz aj na priečne ulice. Niektoré objekty majú rozšírený parter, ktoré môžu slúžiť pre škôlky, supermarkety alebo komunitné centrá. Pri potoku sme vytvorili dvojprúdovú promenádu pre peších a cyklistov. Promenáda je spojená s námestiami na konci hlavných priečnych ulíc. Kvôli blokovému usporiadaniu je sieť verejných priestorov mimoriadne bohatá. Tvoria ju vnútroblokové priestory rodinných domov s detskými a športovými ihriskami, komunitnými záhradami, rekreačnými priestormi, ktoré primárne slúžia obyvateľom daného bloku, ale aj celkovej sídelnej komunite; vnútroblokové a medziblokové priestory bytových domov pri hlavných cestách na severe a juhu; hlavná priečne pešie trasy a námestia na ich konci, ktoré prepájajú riešené územie aj s druhým nábrežím a prírodná zóna – nábrežie potoka Čierna voda doplnené pontónmi a priľahlé lužné lesy. Hlavné osi územia tvoria existujúce cestné komunikácie v pozdĺžnom smere a vodný tok potoku. Priečne osi reprezentujú hlavné priečne komunikácie prepájajúce územie. Bloky rodinných domov sú usporiadané rytmicky – vytvorili sme dva rady, ktoré sa striedajú a každý z nich je trošku upravený.
Návrh je bohatý na typologické druhy: 3- a 4-podlažné terasové domy pri vodnom toku, 4-podlažné bytové domy pri Poľovníckej ceste, nízkopodlažné bytové domy, ktoré spestrujú bloky rodinných domov, takto podporujú aj orientáciu na území, bytové domy s rozšíreným parterom, 5-podlažné pavlačové bytové domy na severe pri Poľnej ceste. Rodinné domy sú tiež rozmanité: poloátriové rodinné domy tvaru L pre väčšie rodiny, jednoduché izolované rodinné domy pre 3- až 4-členné rodiny, dvojdomy, ktoré umožňujú viacgeneračné bývanie a radové domy pre menšie rodiny, začínajúce rodiny a seniorov. Každý typ má 2 nadzemné podlažia s podpivničením: denná časť sa nachádza vždy na prízemí, nočná časť na podlaží alebo v obytnom podkroví. Každý druh má aj jednu miestnosť na prízemí, ktorú možno využívať pre podnikanie, home office. Táto miestnosť je väčšia v radových domoch, ktoré sa nachádzajú pri hlavných komunikáciách pre zvýšenie hustoty obyvateľstva. V týchto areáloch je aj vyšší dopyt pre služby, preto radové domy majú väčšiu pracovnú miestnosť, ktorá je vhodná pre napr. kaderníctvo, kurzy, krajčírstvo, vzdelávanie, a iné podnikania.