: Mgr. art. Andrea Ďurianová
: doc. Ing. arch. Peter Daniel, PhD.
Vlastnoručná tvorba bývania, ktoré zodpovedá súčasným štandardom, je komplexná činnosť, zahŕňajúca mnoho rôznorodých aktivít a vyžadujúca aj rôzne úrovne kompetencie a odbornosti. Úroveň prípustnej svojpomoci, obzvlášť v projektoch väčšieho rozsahu (stavba, rekonštrukcia) definuje stavebný zákon, ktorý však zároveň ustanovuje nevyhnutnosť vedenia týchto prác pod dohľadom oprávnenej osoby. Svojpomoc môže v procese tvorby bývania dosahovať rôznu úroveň vlastného pričinenia jednotlivcov a zohrávať rôznorodé úlohy. Predstavy, vízie, návrhy si ako profesionálni, tak aj amatérsky tvorcovia produkujú na základe už predtým videného, pričom k pôvodnému pridávajú vlastné úpravy, prispôsobenia, vylepšenia. Tento princíp má blízko k definícii dizajnu podľa Michla, ktorý vidí dizajn ako redizajn. Súčasných domácich majstrov do veľkej miery ovplyvňuje ako prístup k internetu, tak aj ponuka na trhu.
AMATÉR A PROFESIONÁL
Za DIY sa všeobecne považuje činnosť amatérov, teda tých, ktorí sa činnosti venujú vo svojom voľnom čase, na rozdiel od profesionálov, ktorí činnosť realizujú ako svoje zamestnanie a pre zárobok. Náš výskum ukazuje, že súčasná DIY tvorba bývania na Slovensku prepája prácu domácich majstrov a odborníkov, prípadne podnikateľských subjektov a to v rôznej miere. Mnohí z domácich majstov referujú, že sami si urobia práce kvalitnejšie ako profesionáli. Toto môže súvisieť aj s nedostatočnou kvalitou a dostupnosťou profesionálnej práce na slovenskom trhu. Kvalitných remeselníkov je nedostatok, cena ich práce narastá s dopytom a zároveň sa tým vytvára priestor pre pracovníkov bez dostatočnej kvalifikácie a skúseností. Negatívne skúsenosti s nekvalitnou prácou profesionálov odrádzajú jednotlivcov aj pri rozhodovaní pre budúce spolupráce.
INDIVIDUÁLNE PREŽÍVANIE REMESELNEJ ČINNOSTI
Ako významný aspekt DIY realizácii sa javí individuálne prežívanie remeselnej činnosti. Zdrojom pozitívnych pocitov je pravdepodobne práve samotný proces tvorby (bývania), ktorý môže jednotlivec bytostne zažívať. Tento proces spája mentálne a fyzické prežívanie v tvorbe zmysluplných úžitkových objektov. Úspešné zrealizovanie projektu môže posilniť dôveru jednotlivcov vo vlastné schopnosti a byť tak aj zdrojom ich sebavedomia a sebaobrazu. Domáci majstri často uvádzajú ako dôvod vykonávania určitej činnosti, že „ich to baví“. Napriek tomu, že sme sa nestretli s definíciou pre tento pojem, predpokladáme, že sa neredukuje len na „zábavu“. „Baví ma to“ označuje aj oblasť záujmu, potešenie a predovšetkým rozvíjanie vlastných schopností a zručností.
DIY AKO PROSTRIEDOK SEBAVYJADRENIE JEDNOTLIVCOV
DIY realizácia bývania sa do veľkej miery javí ako prostriedok vyjadrenia vlastných predstáv o bývaní, ktoré sú jednak vyjednávané s finančnými možnosťami, ale aj s remeselnými zručnosťami a schopnosťami jednotlivcov. Formulovanie potreby sebavyjadrenia, sebaprezentácie v bývaní jednotlivci na Slovensku často označujú pojmami: „podľa seba“, alebo „podľa vlastných predstáv“, nemusí sa pritom jednať výhradne o DIY bývanie. Prepokladáme však, že proces vlastnej realizácie posilňuje vzťah medzi človekom a obydlím. Mnohé DIY projekty sú intenzívne zapísané v pamäti jednotlivca, umocnené jeho telesným a citovým prežívaním.
ZÁVER
Tieto poznatky by bolo potrebné podrobiť overujúcim a prehlbujúcim výskumom, avšak pre oblasť dizajnu a tvorby úžitkových objektov by individuálne vnímané prínosy vlastnoručne realizovaných projektov nemali ostať nepovšimnuté. O participácii konečného používateľa v dizajnom procese sa už dlhšie komunikuje a princíp DIY sa občas objaví aj v návrhoch profesionálnych dizajnérov. Poslaním odboru dizajnu by malo byť iniciovanie a prehlbovanie dialógu medzi profesionálmi a amatérmi a ponúkanie udržateľných stratégii pre DIY projekty. Výroba pre vlastnú potrebu totižto nie je len prechodným aktuálnym trendom, ale relevantným a pretrvávajúcim prúdom materiálnej kultúry.