: Ing. Olena Lemak
: prof. Ing. arch. Ľ. Vitková, PhD.
Zhoršujúci sa stav životného prostredia za posledné polstoročie vyústil do súčasnej klimatickej a environmentálnej krízy, ktorá je podmienená neúnosným využívaním prírodného prostredia. Jednou z aktivít, ktorá v tejto situácii zohráva kľúčovú úlohu, je urbanizácia s neustálym obsadzovaním krajiny, zvyšovaním emisií z dopravy a budov. Dobre premyslená a dôsledná stratégia harmonizácie prírodných a mestských štruktúr môže zmierniť nepriaznivé klimatické vplyvy na obytné prostredie. Harmónia prírodných a umelých prvkov má pozitívny vplyv nielen na environmentálnu, ale aj na estetickú kvalitu mestského prostredia. Môže významne pomôcť posilniť charakter miest. Bola to krajina, ktorá zásadne ovplyvnila ich polohu a charakteristický obraz. Výskum sa zameriava na hodnotenie kvality mestského prostredia s dôrazom na interakciu mestských a krajinných štruktúr. Predložený výskum je zameraný na prepojenie mesta s riekou a okolitou krajinou. Analyzuje a hodnotí vplyv charakteristických prírodných prvkov na formovanie mestských štruktúr počas ich vývoja až po súčasnosť. Sleduje významné „stopy“ krajiny v urbanistickej štruktúre vybraných miest a ich vývoji. Výskum je zameraný na významné slovenské osídlenie Dunaja.
Pri plánovaní, vytváraní a transformácii mestských štruktúr je dôležité brať do úvahy a harmonizovať rôzne aspekty prírodného a urbanizovaného prostredia. Komplexný prístup umožňuje vytvoriť udržateľnú mestskú štruktúru založenú na funkčnosti, ekologickej stabilite, vhodných klimatických podmienkach, ako aj na zachovaní historických hodnôt a podpore sociálnych, ekonomických a kultúrnych aktivít. Výskum je ťažiskovo zameraný na harmonizáciu prírodných a urbánnych štruktúr s dôrazom na ich optimalizáciu ich prieniku a podporenia ich génia loci - identity sídla a okolitej krajiny (prírodnej i kultúrnej).
Práca je viazaná na projekt DANUrB 2 (podaný projekt v rámci schémy Interreg DTP) – zameraný na posilnenie kultúrnej a prírodnej identity Dunajského región.
Výskum sleduje nasledujúce otázky:
- Aké sú prevládajúce charakteristiky krajinných a mestských štruktúr?
- Využívajú sa tieto charakteristiky optimálne v prospech jedinečnosti oblasti a ich udržateľnosti?
- Ako pristupovať k hodnoteniu jeho skutočných hodnôt pri plánovaní miesta?
Tieto otázky nám pomáhajú vytvoriť si obraz o harmónii alebo disharmónii - rozmanitosti alebo homogenite mimo mestských a mestských štruktúr. Skúmajú sa v mierke mesta a jeho okolia, na úrovni sídla - jeho oblastí a jednotlivých prvkov.