: M. Belinský, J. Svrbík
: 3. ročník
: doc. Ing. arch. K. Smatanová, PhD.
Riešené územie sa nachádza v meste Žilina. Patrí železniciam a doposiaľ bolo mimo záujmu obyvateľov, bez hodnotnejšieho využitia. Rozprestiera sa medzi priemyselnou zónou a riekou Váh, oddelené od zvyšku mesta. Momentálne na území prebieha asanácia železničnej trate. Po prestavbe zostane v strede územia v pozdĺžnom smere hlavná trať, železničná zastávka, nadjazd, podchody a obslužné koľajisko. Návrh má ambíciu byť v čo najväčšej miere realizovateľný, preto reaguje na vyššie uvedenú situáciu.
Uvoľnená plocha má rozmery bežného sídliska. Vďaka tomu poskytuje dostatočný priestor na ďalší rozvoj sídla. Atraktívna poloha pri rieke a blízkosť mestských častí umožňuje vytvoriť nové ťažisko mesta prepájajúce tieto časti. Z tohto dôvodu názov projektu znie „Zóna spája zóny.“
Cieľom návrhu je vytvorenie nábrežia slúžiaceho celému mestu, dostupnejšiu vybavenosť pre nadväzujúce zóny a v neposlednom rade samostatne fungujúcu štvrť na princípe 15 minutes city.
Nová štvrť je polyfunkčná s prevahou bývania. Budovy sú usporiadané v blokovej štruktúre, čo uľahčuje orientáciu. Taktiež to umožňuje jasné rozlíšenie verejného, poloverejného či polosúkromného priestoru. Usporiadanie tohto druhu je predpokladom na rôznorodé využitie priestorov. Parkovanie je najmä v podzemí, vďaka čomu je na povrchu množstvo zelene.
Celá zóna je odhlučnená od železnice. Podchody prepájajú časti rozdelené železnicou a nové mosty prepájajú riešené územie s nadväzujúcimi časťami mesta, čo podporí prirodzenejšie splynutie novej štvrte s existujúcou štruktúrou okolitej zástavby. Doprava v území je umožnená pre všetky jej druhy.
Nábrežie má mestský charakter a je novým prvkom v meste zvyšujúci kvalitu jeho verejných priestorov. Ľudia sa tu môžu prechádzať, piť kávu či športovať.
V nadväznosti na charakter nábrežia sa tu nachádzajú dva parky určené k rekreácii. Vzniká tu priestor na pikniky, venčenie psov alebo rybolov.
Návrh prináša nové miesta a príležitosti pre kultúru v meste. V exponovanej časti pri rieke na západnom okraji zóny je umiestnený amfiteáter. Súčasťou projektu je aj transformácia rušňového depa na multifunkčnú budovu s kultúrnym využitím. Súčasťou zelene aj zastavaného územia sú viaceré športoviská. Menšie námestie pri mestskej časti Strážov je navrhnuté ako tržnica, kde môže prebiehať interakcia medzi starousadlíkmi zo Strážova a obyvateľmi z novej štvrte. Na protiľahlom brehu Váhu vznikne rozľahlý lesopark s oddychovou zónou na mieste Chlmeckého vrchu. Je tu umiestnená krížová cesta so svojimi dvanástimi zastaveniami.
Filozofia návrhu sa snaží reagovať na moderné koncepty miest. Zároveň je územie rozdelené do niekoľkých etáp, čo umožňuje reagovanie na meniaci sa svet.