: D. Kramárová, K. Horváthová
: 3. ročník
: doc. Ing. arch. S. Bašová, PhD.
Navrhované územie sa nachádza v mestskej časti Bratislavy - Záhorskej Bystrici. Územie leží na nezastavanej ploche v západnej časti Záhorskej Bystrice ohraničenej zo severu Ulicou Čsl. tankistov, na ktorej sa nachádza pôvodná vidiecka zástavba, z východu novou výstavbou bytových domov, na juhu budovou Televízie Markízy a regionálnym biokoridorom a na východe bývalým poľnohospodárskym družstvom. Priestory družstva, regionálny biokoridor, rozvinutú cyklodopravu a dobré dopravné napojenie na Bratislavu sme považovali za silné stránky našej lokality. Slabými stránkami sú trasovanie plynovodu naprieč územím, slabá občianska vybavenosť v blízkom okolí, nepostačujúce kapacity školských a predškolských zariadení, nedostatočné verejné priestory s absentujúcou zeleňou a strácajúci sa charakter obce.
Lokalita Záhorskej Bystrice je atraktívna najmä pre mladé rodiny hľadajúce bývanie v okolí Bratislavy. V našom návrhu sme sa snažili obsiahnuť požiadavky pre rodiny s deťmi, ale tiež vytvoriť priestor pre moderné vidiecke bývanie pre všetky vekové kategórie z rôznych sociálnych vrstiev, a tak poskytnúť priestor pre vytvorenie silnej a živej komunity.
Územie sme v našom návrhu rozčlenili zjazdným chodníkom na 2 zóny – severnú a južnú. Zjazdný chodník s pešou promenádou má z oboch strán ulice budovy s občianskou vybavenosťou – kultúrnym centrom, lokálnou tržnicou a obchodmi a na jeho západnom konci je umiestnené námestie a školský areál. Ďalej pokračujú pešie chodníčky lúčnym parkom až k revitalizovanému brownfieldu s novými funkciami.
V severnej časti sme nadviazali na vidiecku výstavbu jednopodlažnými rodinnými domami so sedlovou strechou so samostatnými záhradkami. Táto zástavba pozvoľna prechádza do dvojpodlažných radových rodinných domov, ktoré sedlovými strechami tiež nadväzujú na vidiecky charater zástavby. Na severovýchode zástavba pokračuje nízkopodlažnými bytovými objektmi, ktoré sa napájajú na existujúce bytové domy a zdieľajú spoločný vnútroblokový park s vysokou zeleňou ležiaci medzi radom novopostavených a radom existujúcich bytoviek. Bytové domy sú chodbového typu a parkovanie pre obyvateľov je umiestnené v podzemných garážach aj na povrchu.
V južnej časti sú umiestnené polyfunkčné bytové domy s občianskou vybavenosťou v parteri, ktoré nadväzujú na priestory námestia. Pri bytových domoch ležia menšie mestské parky. Na juhovýchode sa nachádzajú bloky nízkopodlažných bodových bytových domov. Zástavba je ukončená dvojpodlažnými radovými domami vidieckeho charakteru, ktoré nadväzujú na existujúcu výstavbu rodinných domov v tejto lokalite.
Celkový počet navrhovaných rodinných domov je 156 a počet bytových domov 15 s predpokladaným počtom obyvateľov v bytových domoch 1028. Hustota zaľudnenia je odhadovaná na 48 obyv./ha.
Parkovanie pre bytové domy je umiestnené z väčšej časti v podzemných garážach, konkrétne 477 parkovacích miest, a doplnené je parkovacími miestami na teréne v počte 144. Parkovanie pre potreby občianskej vybavenosti je riešené parkovacími miestami na teréne pozdĺž komunikácií a v 2 parkoviskách na teréne pri vchode do územia. Celkový počet parkovacích miest občianskej vybavenosti je 125.
V navrhovanom území sme počítali aj s cyklodopravou, ktorá je v oblasti rozvinutá, a navrhovanými cyklotrasami sme sa napojili na existujúce cyklotrasy prechádzajúce územím Záhorskej Bystrice. Čo sa týka pešej dopravy, v celom území sa nachádzajú pešie komunikácie a v centre občianskej vybavenosti je uprednostnený peší ťah.
V našom návrhu sme dbali na ekologickú stránku, ktorá napomôže zlepšiť klímu v území. Stromovými alejami sme pozdĺž komunikácii prepojili regionálny biokoridor s celým územím. Na biokoridor nadväzujeme aj pásom vysokej zelene popri lúčnom parku, ktorý napomáha klíme v území lúčneho parku s nízkou zeleňou tráv a bylín. Aleje stromov sme zase umiestnili najmä popri cyklistických trasách a peších ťahoch, aby v teplých mesiacoch poskytovali príjemný tieň. V zástavbe bytových domov sme navrhli pásy rozvoľnenej vysokej zelene aj parkové priestory. Na vonkajších parkovacích plochách sú použité zatrávňovacie dlaždice, ktoré vsakujú vodu, a parkovacie miesta sú prestriedané s výsadbou stromov. Na námestie sme umiestnili stromoradie popri terasových priestoroch kaviarní a vodnú plochu v otvorenom priestranstve námestia. Plochy zelene tvoria 58% nášho územia, spevnené plochy 30% a zastavanosť územia je 12%.