: Ing. arch. Miroslava Kamenská
: prof. Ing. arch. Ľ. Vitková, PhD.
KLIMATICKÁ ZMENA
V nasledujúcich desaťročiach budú naše mestá čeliť extrémom počasia spôsobenými zmenou klímy, ktorým sa budú musieť prispôsobiť. Popri snahe dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, znižovať emisie skleníkových plynov či ochrániť biodiverzitu ekosystémov, budovanie adekvátnej infraštruktúry a zvyšovanie odolnosti miest je oblasť, ktorá si vyžaduje pozornosť nielen environmentalistov ale aj architektov a urbanistov. Najvýraznejšími očakávanými nepriaznivými dopadmi zmeny klímy na území Slovenska sú scenáre zvýšenia priemernej teploty ovzdušia, počtu extrémne horúcich dní, pokles relatívnej vlhkosti vzduchu, nerovnomernosť a zmeny v časovom rozložení zrážok a ich intenzity či nárast počtu extrémnych poveternostných situácií.
ADAPTÁCIA MIEST NA KLIMATICKÚ ZMENU
Predmetom výskumu je adaptácia miest na klimatickú zmenu a vplyv adaptačných opatrení na budúcu podobu mesta. Práca sa bude venovať prístupom adaptácie na klimatickú zmenu v mestách na Slovensku aj v zahraničí. Plány a stratégie pre implementáciu adaptačných opatrení sú vypracovávané na rôznych úrovniach ich dosahu cez celoeurópske, štátne, regionálne, sídelné, v prípade väčších miest plány na úrovni mestských zón až lokálne a komunitné projekty. Výskum sa zameria na mapovanie súčasnej situácie otázky adaptácie na klimatickú zmenu v slovenských mestách pomocou dotazníkovej metódy medzi samosprávami miest a obcí.
Samosprávy sú kľúčovými aktérmi pri plánovaní a implementácii adaptačných opatrení, a preto sa javia ako najvhodnejší subjekt pre dotazovanie danej problematiky. Zohrávajú dôležitú úlohu v posilňovaní udržateľnosti a rezilientnosti území. Ich obyvatelia reagujú na extrémy, ktoré zažívajú na vlastnej koži, majú možnosť predvídať potenciálne riziká katastrof a navrhovať účinné riešenia ako im predchádzať.
Výskum vyhodnotí prevládajúce adaptačné opatrenia v našom kontexte, identifikuje hlavné problémy slovenských miest v oblasti adaptácie na klimatickú zmenu a poukáže na opatrenia, ktoré sú efektívne a najľahšie pre realizáciu. Cieľom práce je aj definovať, aké urbanistické nástroje môžu pomôcť mestám v adaptácii na klimatickú zmenu. Ťažiskovo bude pozornosť venovaná hodnoteniu adaptačných opatrení týkajúcich sa modrej infraštruktúry a vodného manažmentu. Napriek tomu, že otázka ako najlepšie prispôsobiť mestá na klimatickú zmenu má silne interdisciplinárny charakter, práca má ambíciu nájsť odpoveď na poli urbanizmu v oblasti adaptačných opatrení cielených na zadržiavanie a prítomnosť vody v mestskom priestore.
OBRAZ MESTA BUDÚCNOSTI
Oblasť výskumu sa venuje aj interpretácii vplyvu adaptačných opatrení na budúcu podobu mesta, vzhľadom na najvýraznejšie problémy našich miest. Popis zmeny obrazu a vnímania mesta a jeho štruktúry, bude vychádzať z hodnotenia indexových a typologických parametrov územného plánovania, aplikovaného na konkrétnej časti mesta. Opis zmien sa zameria na zmeny v dôsledku implementácie adaptačných opatrení do existujúceho či navrhovaného prostredia. Indexové hodnoty budú vyhodnocované na základe údajov a predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Špeciálna oblasť výskumu je venovaná zmene estetickej paradigmy urbanistického detailu pri implementácii adaptačných opatrení modrej infraštruktúry do praxe a teda logickou voľbou riešenia je metóda research by design alebo výskum navrhovaním na vybraných prípadových štúdiách na Slovensku a v zahraničí. Zároveň sa však pomocou metódy konkretizácie zameria aj na dôležitosť estetickej stránky v kontraste s účelnosťou realizovaných adaptačných opatrení a to, ako reflektujú plánované alebo realizované adaptačné opatrenia miestne podmienky či lokálne špecifiká.