: Slávka Fratričová
: 2. ročník
: doc. Ing.arch. Z. Čerešňová, PhD.
Navrhované denné centrum sociálnych služieb ponúka klientom odkázaným na pomoc inej osoby všestranné služby s ohľadom na ich jednotlivé potreby a požiadavky. Návrh rešpektuje zásady humánneho prístupu s prínosom pre komunitu, vytvára univerzálny a bezbariérový priestor.
Riešený pozemok sa nachádza v Bratislave, mestskej časti Jarovce, ležiacej na pravom brehu Dunaja. Spolu so susediacou Petržalkou, Rusovcami a Čunovom tvoria južnú radiálu mesta. Mestská časť sa rozlieha na 21 km2, priamo nadväzuje na rakúske hranice a diaľnice D2 a D4. Jarovce oplývajú ako satelitná mestská časť hlavného mesta veľkým potenciálom v zmysle mestského rozvoja, s “vidieckou atmosférou”, no skvelou dostupnosťou do centra. Vybudovaním obchvatu Bratislavy, atraktivitou okolitej prírody a s narastajúcim počtom obyvateľov sa zvyšuje potreba komplexnej občianskej vybavenosti, pod ktorú spadá aj sociálna starostlivosť.
Hmotový návrh denného centra sociálnych služieb vychádza z jednoduchého tvaru, vytvára dve podlažia. Ustúpenie na južnej fasáde objektu vytvára priestor pre slnečnú exteriérovú terasu, ktorá nadväzuje na spevnené plochy pozemku. Tienenie priestorov obrátených na južnú fasádu zabezpečujú vysunuté stropné dosky, v prípade 2.NP zároveň doska tvorí balkóny. Vstup je zvýraznený najmä presklením, prekrytie zaručuje druhé nadzemné podlažie, tvoriace konzolu nad vstupom. Pod ňou sa nachádza aj terasa kaviarne, obrátená do ulice, s možnosťou prepojenia cez interiér na južnú terasu.
Prízemné podlažie je okrem vstupu a kaviarne taktiež hlavným priestorom denného centra, so spoločenskou sálou, terapeutickými a doplnkovými miestnosťami. Hlavná multifunkčná sála je spojená s tréningovou kuchyňou a priestorom na stravovanie. na južnej strane je možný prístup na terasu, na severnej fasáde sa zas nachádza galéria a plošné presklenie. samostatný vchod umožňuje prístup do traktu budovy s prenajímateľnými priestormi pre fyzioterapeuta a psychoterapeuta, avšak je možné sem prejsť aj priamo z priestorov denného centra. Druhé nadzemné podlažie slúži prevažne pre zamestnancov, nachádzajú sa tu spoločné priestory personálu, kancelárie a úsek vedenia denného centra. Na západnej fasáde sú umiestnené dva tréningové/núdzove byty, so samostatným prístupom a bez potreby križovania sa s administratívnym traktom.
Doplnkovým tienením sú šikmé fasádne prvky po celom obvode plášťa, ktoré blokujú juhozápadné slnečné žiarenie a spôsobujú, že do interiéru vstupuje najmä difúzne svetlo. Vertikálne členia fasádu spolu s oknami, tiahnucimi sa poväčšine od podlahy až k stropu, prípadne s parapetnou doskou. Výrazné presklenie na severnej fasáde zabezpečuje presvetlenie galérie nad spoločenskou sálou, interiérové vyčlenenie galérie je taktiež presklené, vďaka čomu sú komunikačné priestory na druhom nadzemnom podlaží dostatočne presvetlené. Napomáha k tomu aj schodisko v rohu hmoty, s presklením od terénu po stropnú dosku na dvoch stenách na južnej fasáde.
Murovaná konštrukcia (obvodové nosné steny, dve vnútorné nosné steny a sadrokartónové priečky) spolu so železobetónovými stropnými doskami sú pokryté bielou omietkou. Šikmé fasádne prvky pokrýva drevený obklad v podobe veľkoplošných panelov s možnosťou odvetrania. Drevo farebne ladí s konštrukciami prístreškov na pozemku a pokrytím terasy. Hliníkový rám okien je antracitovej farby a svojou subtílnosťou dopĺňa tmavé zábradlie na balkónoch a pri francúzskych oknách na 2.NP.
Minimalistické členenie pozemku na pochôdzne a nepochôdzne plochy vychádza z princípu prirodzených vodiacich línii s ohľadom na nevidiaceho klienta. Vyvýšené ostrovčeky zelene majú zakomponované plochy na sedenie, ktoré zatieňuje vysoká zeleň. Tieniace prístrešky nad odskokmi spevnenej plochy berú ohľad aj na používateľa vozíka, teda poskytujú dostatočný priestor na jeho zasunutie. Juhozápadný koniec pozemku je priestorom pre vyvýšené záhony s možnosťou pestovania rastlín klientmi centra. Z pozemku je možné vstúpiť do skladu náradia a pomôcok, v ktorého pokračovaní sa nachádza sklad odpadu.