Dvadsiatadruhá noc plná architektúry, urbanizmu a dizajnu.
štvrtok 15. 2. 2024 l od 16:00 l Fakulta architektúry a dizajnu, Námestie slobody 19, Bratislava
Fakulta architektúry a dizajnu, Študentská platforma, Čerstvé ovocie a Archtung Vás pozývajú na pokračovanie jedného večera, ktorý je nám všetkým blízky. Noc architektúry a dizajnu je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na fakulte. Predstavuje večernú udalosť, kedy sa celý objekt fakulty zmení na krajinu plnú vystavených ateliérových prác študentov a to s hlavným cieľom - ukázať odbornej a širokej verejnosti výsledky tvorby širokého spektra projektov vytvorených na pôde fakulty.
Diskusia ■pajc × ●pechtle mechtle s grafickým dizajnom s hosťami Ľubicou Segečovou a Martinom Jančokom otvorí tému prepojenia grafického dizajnu s architektúrou. Kvalitná vizuálna komunikácia zohráva dôležitú úlohu pri prezentácii diela – príďte sa dozvedieť viac do priestorov Kotolne.
SINGULARCH vo formáte REFERENCIE predstaví renomovaný ateliér gutgut.
Vedúci ateliéru Lukáš Kordík a Štefan Polakovič porozprávajú o východiskách a inšpiráciách, ktoré ovplyvňujú proces ich tvorby.
SINGULARCH bude pokračovať hlavnou prednáškou s hosťami z kolektívu X = ( T = E = N ). Tijana Mačkić (Belehrad, RS) a Scott Lloyd (Zürich, CH) predstavia fokus ich tvorby, ktorý je kladený na vytváranie nových realít a hodnôt prostredníctvom budov, mestských návrhov, algoritmického dizajnu, výskumu materiálov a prototypov, a to spoločne s rôznymi spolupracovníkmi, inštitucionálnymi partnermi a súkromnými klientmi.
Prednáška bude prebiehať v anglickom jazyku.
- vstup na podujatie, diskusie a prednášky je voľný
- podujatie SINGULARCH je zaradené do systému Profesijného vzdelávania architektov Slovenskej komory architektov (kategória B, 10 kreditov). Registrácia autorizovaných architektov a architektiek: https://forms.gle/soF86Z3WGhB94Egy8
Program
otvorenie ateliérov, výstava študentských prác
Všetci vedia, že každý dizajn či architektúra potrebuje dobré odprezentovanie. Postre, vizy, schémy, koláže, portfóliá, farby, hrúbky, layout… Bez grafiky to skrátka nejde. Bez dobrej grafiky neprežije ani ten najlepší návrh. Mesiace práce sa môžu hodiť do koša a dobrá myšlienka sa rozplynie ako cukrová vata v kaluži vody.
Aké prepojenia sa skrývajú medzi grafickým dizajnom a architektúrou? Je toho viac, ako sa na prvý pohľad zdá? Akú úlohu zohráva vizuálna prezentácia v celkovom hodnotení kvality návrhu či textovej práce? Môžeme súdiť knihu podľa obalu?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky nám zodpovie graficko-architektonické duo Ľubica Segečová a Martin Jančok v rámci ■pajc×●pechtle-mechtle s grafickým dizajnom na Noci architektúry a dizajnu, 15.2.24 o 16:30 v Kotolni FAD STU.
ĽUBICA SEGEČOVÁ je grafická dizajnérka, ktorá vyštudovala grafický a produktový dizajn na VŠVU, kde v súčasnosti tiež pôsobí. Jej široké portfólio zahŕňa spolupráce s ateliérom Plural či gutgut, mnohé knihy, publikácie, výstavy,...
MARTIN JANČOK je architekt, spoluzakladateľ architektonického štúdia Plural, z ktorého dielne vzišli, okrem iného, pavilón SNG, rekonštrukcia synagógy v Žiline, vila Bôrik, Dom v dome, výstava Paralelná Petržalka. či najnovšie víťazný návrh administratívno-technickej budovy Zdravotníckej záchrannej služby v Prahe. Popri tom vedie s Michalom Janákom vertikálny ateliér na FAD.
gutgut je skúsený, mienkotvorný a inovatívny slovenský architektonický ateliér pod vedením architektov Štefana Polakoviča a Lukáša Kordíka, ktorý sa venuje tvorbe od malých intervencí cez navrhovanie budov až po urbánne plánovanie. Ich známe realizácie ako bytový dom na Dunajskej ulici v Bratislave, rekonštrukcia panelového bytového domu v Rimavskej Sobote, päťchaty pri Seneckých jazerách alebo konverzia industriálneho objektu Mlynica v Bratislave sa opierajú o medzinárodú skúsenosť a zároveň reagujú na lokálny kontext a históriu. gutgut je aktívny aj vo verejnej sfére ako spoluorganizátor festivalu DAAD (dni architektúry a dizajnu) v Bratislave, ktorý umožňuje kritické diskurzy o lokálnych problémoch na medzinárodnej platforme. GutGut je laureátom ceny ARCH a viacnasobný laureát Ceny za architektúru CE-ZA-AR. V roku 2019 bol ich projekt Mlynica vybraný medzi 40 najlepších projektov na cenu Mies van der Rohe Award.
Prednáška v anglickom jazyku.
TEN practices design by research
TEN measures precedents
TEN qualifies the urban
TEN works with temporality
TEN reinterprets typologies
TEN annotates projects with many hands
TEN affirms territory through form
TEN constructs with simple means
TEN investigates through drawing
TEN studies relations between books and buildings
TEN activates specialized knowledge
TEN defines collective practice
TEN welcomes all
„Ateliér TEN je v podstate koncipovaný ako record label, poskytuje formáty pre interdependentné pracovné skupiny pre verejné projekty a špecializované výskumné stopy. Snažíme sa preskúmavať a produkovať myšlienky, ktoré vyjadrujú a rozširujú nové postupy v stavebnom prostredí s dôrazom na dizajn daného výskumu.”
Lineup:
- 20:00 doors open, vstupné 6 eur
- 22:00–00:00 Fomonius (DJ FOMO + DJ Paulonius)
- 00:00–01:00 Emonoizboyz
- 01:00–02:00 Alan Prekop + Lannne DJ set
- 02:00–03:00 Arch djs clash (DJ Spaniel)
Noc je pre architektov tradične nekonečná.
Po prednáškach sa príďte vytancovať do Šafko Klub na afterparty s dobre známymi DJmi.
Vstup 6€, predaj lístkov bude iba v klube!
plagát: Noc architektúry a dizajnu.pdf plagát: SINGULARCH.pdf
Grafika a vizuálna komunikácia 22. edície Noci architektúry a dizajnu: Lucia Suchá
Grafika a vizuálna komunikácia prednášky SINGULARCH: Čerstvé ovocie