Témou ateliéru pre zimný semester 2024/25 je pre AN-VII a AT-III
Kashitu Secondary School Campus
Architektonická súťaž INSPIRELI Award - Kashitu požaduje inovatívne študentské návrhy budov kampusu strednej školy v Kashitu (Zambia), ktoré by posunuli architektonické aj technické hranice súčasného dizajnu typickej zambijskej školy. Ide o unikátny projekt „Navrhni a postav“, kde majú študenti možnosť postaviť si školu vlastnými rukami.
Vyhlasovateľom súťaže je České vysoké učení technické v Prahe s podporou Architekti bez hraníc. Podrobnosti: viď stránky Inspireli Award...
Zadanie AT-I pre ZS 2024/25: "Hviezdoslavov"
Zadanie je pripravované ťažiskovo ateliérom Uhrík v spolupráci s obcou a zameriava sa na riešenie transformácie satelitu na mesto. Projekt postupného rozvoja bude vychádzať z identifikácie a aktivizácie daných lokalít v prostredí. Súčasťou zadania je aj workshop "Mapovanie Hviezdoslavova", ktorý sa uskutoční v dňoch 23. - 27. 9. Úlohou workshopu bude komunikácia s miestnymi obyvateľmi, tvorba analýz a fotodokumentácie prostredia. Urbanistické riešenie sa zameria na tvorbu koncepcií, ktoré riešia postupnú premenu satelitu Hviezdoslavov-Kvetoslavov na mesto. Základom budovania komunity je prepojenie priestoru a sociálnych vzťahov. Hviezdoslavov sa menil z historických majerov na dedinu a následne sa mení cez satelit Bratislavy na mesto, čo si vyžaduje citlivé urbanistické plánovanie. Cieľom je vytvorenie verejných priestorov, ktoré podporujú sociálnu interakciu. Ide o kultúrne a komunitné body v území, ktoré udržia ducha obce.
Letný semester 2024/25
Pre letný semester 2024/25 predbežne počítame pre AT-II a DP so zadaním súťaže
ASC 2025 (Nord/ Isère), pre BP zvolíme "fakultnú" tému...
Galéria, archív zadaní
Zaujíma vás, ako vyzerajú projekty v našom ateliéri? Pozrite sa na ne:
Galéria, prieskumy >>>
Viac informácií k starším zadaniam ateliéru nájdete v ich archíve...
a:za
V Ateliéri zelenej architektúry pristupujeme k témam udržateľnej výstavby inovatívne, no v nadväznosti na tradíciu ÚEEA a s dôrazom na metodickú, nie typologickú rovinu: v zadaniach predpokladáme navrhovanie budov s rôznou funkčnou náplňou a rôznym rozsahom od malého rodinného domu po veľký areál vybavenosti (či až urbanistický súbor v spolupráci s kolegami z Ústavu urbanizmu), dôraz kladieme nielen na kvalitu architektonického konceptu a zmysluplnosť riešenia, ale aj na reálne uplatnenie princípov architektúry priateľskej k prostrediu a na jej prispôsobiteľnosťmeniacim sa podmienkam.
Témy projektov v tomto ateliéri môžu vyplynúť aj z konkrétnych požiadaviek praxe, v prvom rade však mienime pokračovať v intenzívnom zapájaní sa do medzinárodných študentských súťaží zameraných na udržateľnú architektúru, v ktorých dosahovali naši študenti významné úspechy (viď Galériu). Snažime sa o spoločnú tému zadania pre všetkých študentov, no pre rôzne ročníky (a "ateliéry" ako predmety) máme odlišné požiadavky na finálny projekt a hoci zadania budú individuálne, predpokladáme spoluprácu medzi študentami a tímového ducha v ateliéri - veríme, že ho dokážeme podporiť a udržať.
Archív starších zadaní >>>