: Michaela Junasová
: 5. ročník
Zadaním tohto projektu bola revitalizácia časti varšavskej štvrte Praga - Kamionek s dôrazom na vnesenie nových kvalít a funkcií do zanedbaného územia, no pri rešpektovaní obrazu a charakteru štvrte. Samozrejmosťou bola požiadavka uplatnenia princípov udržateľného urbanizmu...
Varšava, konkrétne naše územie Praga – Kamionek, má industriálny charakter. Filozofiou pre novovzniknutú obytnú štruktúru, ktorú tu vytvárame, má niesť aj kúsok z minulosti ale zároveň sa priblížiť ku súčasným environmentálnym cieľom, ktoré si Varšava dala do roku 2030.
Riešené územie má 45,5 ha a prvým problémom, ktorým sme sa snažili vyhnúť v novom návrhu tohto územia je absencia verejných priestorov a limitovanie starej železničnej trate, ktorá už neposkytovala plnohodnotné využitie pre dopravu, tak poslúžila ako kulturno-vedecké centrum. V novom urbanistickom návrhu sme pôvodnú výrobnú oblasť so železničnou traťou do istej mieri „zrútili“ a nahradili ju obytnou. Konkrétne sme vytvorili obytno- a ľahko-priemyselnú štruktúru s občianskou vybavenosťou.
Návrh sa nesie aj v duchu udržateľnosti, to znamená že všetka pôvodná zeleň sa na pozemku zachovala v najväčšej možnej miere, a okrem toho pribudli hektáre novej verejnej zelene.
Novovybudovaná obytná štvrť by mala poskytnúť bývanie pre viac ako 5500 obyvateľov v 1520 bytových jednotkách. Bilancia dopravných plôch v území je koncentrovaná do jednej hlavnej stromovo alejovej komunikácie prechádzajúcej popod celú riešenú časť. Cyklokomunikácia bola vybudovaná optimálnym spôsobom prepájajúcim celé okolie. Statická doprava bola presunutá do úzadia, resp. do podzemia a tým sme dosiahli dostatok verejných a rekreačných plôch pre obyvateľov. Konkrétne je zazalenených až 62% celého územia (započítané sú plochy verejnej, parkovej a strešnej zelene).
Nižšie prezentácia (video) a poster...