TÉMY _ZIMNÝ SEMESTER 2024/2025
4. ROČNÍK 1_AN7_AU
2. ROČNÍK_ ING 2_AT3_A
1. ROČNÍK_ ING 2_AT2_A
PRIELUKA – TRNAVSKÉ MÝTO
Úlohou zadania je doplniť chýbajúci objem v zástavbe na Trnavskom mýte na nároží ulíc Krížna a Trnavská cesta. Navrhovaná nadstavba bude postavená nad jestvujúcim jednopodlažným objektom, v ktorom sa nachádza vstup do frekventovaného pochodu na Trnavskom mýte a v dvorovej časti sa nachádza technické zázemie/kotolňa. Vzhľadom na komplikované umiestnenie vertikálneho jadra je funkčné využitie objektu polyfunkcia s prevládajúcou funkciou administratíva/coworking a podobné prevádzky, ktoré sa môžu situovať do openspace v rámci podlažia s možnosťou variabilného a flexibilného členenia podľa aktuálnych požiadaviek klienta. Návrh objektu ako nadstavby ponúka netradičné konštrukčné riešenia v podobe využitia jestvujúceho konštrukčného systému pre ľahkú drevostavbu, alebo návrhu nového konštrukčného systému, ktorý vytvorí nad jestvujúcim I. NP novú roznášaciu dosku s vertikálnym jadrom a pod. Výzvou tohto zadania je návrh atypického konštrukčného systému a návrh fasády, ktorá dotvorí nárožie v prieluke na Trnavskom mýte.
NORD-ISÉRE - ASC SAINT-GOBAIN 2025
Úlohou študentskej súťaže Architecture Student Contest 2025 sú návrhy a architektonicko-urbanistické intervencie v regióne Nord-Isère vo Francúzsku. Zadanie ASC 2025 sa skladá z dvoch častí, preto je možné ho robiť v rámci viacerých ateliérových zadaní. Časť A obsahuje návrh rekonštrukcie bývalej budovy školy v Chimiline, ktorá má v budúcnosti poskytnúť multifunkčné priestory pre rôzne aktivity spoločenských združení a organizácií. Časť B sa nachádza v Villefontaine, kde boli v roku 2002 otvorené ateliérové dielne - Les Grands Ateliers - pre architektov, dizajnérov a stavebných inžinierov, ktoré slúžia ako priestor pre tvorivé workshopy pre mladých dizajnérov z celého sveta. Na území susediacom s objektami Les Grands Ateliers s plochou 2 ha je potrebné navrhnúť masterplan pre novú capmusovú študentskú dedinu, v ktorej bude navrhnuté prechodné ubytovanie pre 50 študentov a učiteľov, nevyhnutné administratívne priestory, konferenčná sála a pracoviská pre výskumníkov a umelcov. Pri návrhu campusovej dediny je potrebné klásť dôraz aj na tvorbu verejných mikropriestorov a napojenie na okolité regionálne komunikácie a prírodu. Aj keď sú objekty v súťažnom zadaní na dvoch odlišných miestach, podmienkou súťaže je vytvoriť prepojenie medzi nimi pomocou spoločnej identity navrhovaných zásahov v regióne.
https://www.saint-gobain.sk/
KLÁŠTOR NA PÚTNICKEJ CESTE - VILÉMOV U GOLČOVA JENÍKOVA
Témou medzinárodnej študentskej súťaže Xella pre školský rok 2024/25 je KLÁŠTOR NA PÚTNICKEJ CESTE na území mesta Vilémov u Golčova Jeníkova (Česko) v lokalite historicky nazývanej „Klášter“. Zadanie si vyžaduje riešenie architektonicko-krajinárskej štúdie južnej časti panstva, ktorou prechádza pútnická cesta Via Czechia. Na území panstva sa nachádza zámok Vilémov, obora, zámocký rybník, ktoré sú situované v smere východozápadnej krajinárskej osi. Urbanistická časť obsahuje vyriešenie vstupu a nástupného priestoru do zámockej obory s napojením na nástupný priestor do kláštora a urbanistické osi panstva. V architektonickej časti je možné riešiť niekoľko objektov: nový kláštor pre maximálne 20 rehoľníkov spolu s kláštorným kostolom/kaplnkou, ktorý by sa mal stať určitou dominantou, okrem toho je potrebné navrhnúť ubytovací objekt pre pútnikov a malý pivovar ako samostatný objekt. Zadanie je vhodné pre minimálne dvoch riešiteľov.
https://www.xella.sk/sk_SK/
MÁTE MOŽNOSŤ VYBRAŤ SI AJ:
TÉMY Z PREDCHÁDZAJÚCICH ROKOV :
POLYFUNKČNÁ VÝŠKOVÁ BUDOVA BRATISLAVA - DOWNTOWN
Architektonický návrh pokračovania developmentu zóny Chalupkova, Bottova, Landererova - smerom k zimnému prístavu. Téma zadania vychádza z aktuálnych podnetov praxe a je pripravovaná v spolupráci s developerskou firmou HB Reavis. Študenti tak budú môcť vyskúšať reálne konzultácie, pracovné workshop a prezentácie prác pred potenciálnym investorom či verejnosťou. Predpokladá sa aj práca s existujúcim vkladacím modelom zóny v mierke 1:1000, ktorý bol vytvorený v rámci urbanistických zadaní v minulom semestri s pomocou využitia digitálnych nástrojov tvorby. Týmto spôsobom sa bude experimentálne preverovať najmä silueta a panoráma mesta, ale aj porovnávať dopravné, ekologické a environmentálne aspekty jednotlivých návrhov.
TRŽNICA ROMANOVA UL. BRATISLAVA_PETRŽALKA
Úlohou zadania je navrhnúť v priestore ohraničenom Chorvátskym ramenom a Romanovou ulicou objekt modernej tržnice s prípadným spoločenským využitím ako solitér, ktorý prepojí navrhované plochy zelene, zastávku električky s obytnými domami. Územie bude v budúcnosti rozdelené trasou električky. Objekt je možné vzhľadom na trasu električky situovať do rôznych polôh, pričom je prípustné navrhnúť objekt z oboch strán s premostením ponad trasu električky. V blízkosti danej lokality sa v súčasnosti nachádza predajňa Kaufland, ktorú je možné v návrhu zrušiť a prepojiť objekt tržnice s navrhovanými plochami zelene pozdĺž Chorvátskeho ramena. V území je možné uvažovať aj s otvoreným voľne prekrytým trhoviskom na časti riešenej plochy.
OBJEKT OBCHODU/SLUŽIEB_BROWNFIELD_KOPČIANSKA/BRATSKÁ_BRATISLAVA
Lokalita Brownfieldu Kopčianska/Bratská je nesúrodým územím z časti s funkciou prechodného a trvalého bývania, ktorá je včlenená do územia výroby, skladov a distribučných centier. V územnom pláne je lokalita určená na funkčné využitie zmiešaného územia obchodu, výrobných a nevýrobných služieb /502/ a bývania /101/. V časti územia s funkčným využitím obchodu, výrobných a nevýrobných služieb je možné riešiť zadanie objektu autosalónu a rôznych obchodných prevádzok /obchodné pasáže, showroomy nábytku, sanity a pod./ aj v súvislosti s existujúcim schátraným objektom v území, ktorý je možnú využiť na konverziu alebo demolovať. Zadanie objektu obchodu, resp. služieb /showroom a predajňy nábytku, sanity, autosalón podľa vlastného výberu/ je vhodné pre 4. ročník (Bc.) a 6. ročník (Ing.).
POLYFUNKČNÝ KOMPLEX_VAJNORSKÁ/ZÁTIŠIE_BRATISLAVA
Cieľom zadania je navrhnúť v lokalite na Vajnorskej ul. oproti Lakeside Park 01 polyfunkčný komplex, ktorého náplňou je podľa územného plánu občianska vybavenosť celomestského a nadmestského významu /funkcie 201/ s podielom funkcie bývania do 30% z celkových podlažných plôch nadzemnej časti zástavby funkčnej plochy. Návrhom je potrebné overiť hmotovo-priestorové a funkčné využitie rozvojového územia s preukázaním väzieb výškovú hladinu okolitej zástavby (Vajnorská a protiľahlý Lakeside Park 01), dopravné napojenia na predpokladané nové komunikačné prepojenie medzi Vajnorskou ul. a Račianskou ul. a preveriť dosiahnutie požadovaného koeficientu zelene.
MESTSKÁ POLYFUNKČNÁ ZÓNA ŽILINA – POD DUBŇOM
Cieľom zadania je navrhnúť novú urbanistickú štruktúru polyfunkčnej zóny pozdĺž ulice Dolná a nábrežím Váhu v Žiline. Polyfunkčná zóna musí vytvoriť novú kvalitu zástavby (bývanie a občianska vybavenosť) v kontakte s lukratívnym vodným tokom a vytvoriť tak mestské predpolie pred individuálnou zástavbou rodinných domov nachádzajúcou sa severne od Dolnej ulice.
VYHLIADKOVÁ VEŽA PEKNÁ_CESTA_BRATISLAVA
Ideová téma architektúry vyhliadkovej veže, alebo tematickej expozície, kde pohyb vzostupným alebo definovaným smerom determinuje architektúru a konštrukciu. V návrhoch bude kladený dôraz na súlad tektoniky objektov s ich architektonickým výrazom. V ponuke pre tento ateliér je lokalita Rača - Pekná Cesta v prírodnom prostredí, kde je možné umiestniť objekt vyhliadkovej veže a tematickú expozíciu (vinohradnícka, vojenská, resp. iná) s doplnkovými funkciami (bufet, kaviareň, občerstvenie). V ateliéri pôjde o voľnú tvorbu v prírodnom prostredí, ktoré pre umiestnenie daných objektov nestanovuje priestorovú reguláciu ani obmedzenia pre vonkajšiu formu architektúry.
ŠTÚDIA NOVÉHO VYUŽITIA ZÓNY PALMA_RAČIANSKA_BRATISLAVA
Cieľom zadania je overenie nového funkčného využitia areálu bývalého podniku Palma s dôrazom na vytvorenie novej mestotvornej štruktúry v kontakte s mestskou radiálou Račianska. Z funkčného hľadiska je potrebné nahradiť zaniknuté výrobno-produkčné prevádzky funkčne zmiešanými aktivitami komerčnej vybavenosti mestského charakteru (obchody, služby, administratíva). Zóna areálu Palma je v súčasnosti navrhnutá na zmenu funkčného využitia územia: zmiešané územia bývania a občianskej vybavenosti č. funkcie 501 s rôznou /neuvedenou/ intenzitou zástavby. Funkciu občianskej vybavenosti navrhnúť pozdĺž Račianskej radiály a vo vnútornom území zóny riešiť plochy verejných priestorov s nadväznosťou na plochy zelene v kľudovej časti územia. Zadanie je chápané ako overovacia štúdia možnej miery a charakteru zastavanosti riešenej zóny na Račianskej radiále. V zadaní je možné uvažovať aj s preverením možného stavebného využitia existujúcich objektov pre nové funkcie so zachovaním industriálneho „genius loci“.
BYTOVÝ DOM DÚBRAVKA
Úlohu zadania je navrhnúť nájomné bývanie do územia ohraničeného ulicami Dúbravčická - Na vrátkach - Nejedlého ul. v Dúbravke. Súčasťou osadenia bytového domu v danej lokalite bude vyriešenie zariadení občianskej vybavenosti, parku a športovísk v ohraničenom území, pričom spomínané funkcie môžu byť riešené ako súčasť polyfunkčných bytových domov. Územný plán v súčasnosti stanovuje pre danú lokalitu rozvoľnenú zástavbu v podobe viacpodlažnej bytovej zástavby (bytové domy), pričom sa predpokladá zmena funkčného využitia územia z 501 na 101. Zadaniami je možné preukázať variantné možnosti riešenia danej lokality, čo sa týka formy, výškovej hladiny a použitia typov bytových domov a ich začlenenia do daného územia. Urbanistický koncept je možné riešiť spoločne ako skupina študentov.
POLYFUNKČNÝ OBJEKT GORKÉHO – LAURINSKÁ UL. BRATISLAVA
Úlohou diplomovej práce je navrhnúť v exponovanej polohe Gorkého a Laurinskej ul. polyfunkčný objekt v prieluke. Návrh musí rešpektovať priestorové a funkčné regulatívy stanovené pre dané územie Územným plánom mesta Bratislavy a Zásadami ochrany pre vybrané sektory pamiatkovej rezervácie Bratislava. Funkčnou náplňou objektu je bývanie (trvalé, resp. prechodné) v rozmedzí 50- 70% z celkových nadzemných plôch a občianska vybavenosť. Z hmotovo-priestorového hľadiska je nutné v návrhu rešpektovať pôvodnú uličnú čiaru, výškovú hladinu okolitej zástavby a vytvoriť verejný parter s možnosťou priechodu medzi Gorkého a Laurinskou ul.
VYHLIADKOVÁ VEŽA_ BRATISLAVA
Lokalita Koliba – Sovia ulica
Ideová téma architektúry vyhliadkovej veže, alebo tematickej expozície, kde pohyb vzostupným alebo definovaným smerom determinuje architektúru a konštrukciu. V návrhoch bude kladený dôraz na súlad tektoniky objektov s ich architektonickým výrazom. V ponuke pre tento ateliér sú preto lokality v prírodnom prostredí, kde je možné umiestniť objekt vyhliadkovej veže a v závislosti od lokality tematickú expozíciu (vinohradnícka, vojenská, resp. iná) doplnkovými funkciami (bufet, kaviareň, občerstvenie). V ateliéri pôjde o voľnú tvorbu v prírodnom prostredí, ktoré pre umiestnenie daných objektov nestanovuje priestorovú reguláciu ani obmedzenia pre vonkajšiu formu architektúry. Je možnosť vybrať si z lokalít Bratislava – Koliba – Sovia ulica alebo Bratislava Rača – Pekná cesta.
AMFITEÁTER_ TYRŠOVO NÁBREŽIE
Témou zadania je riešenie areálu amfiteátra na pravom brehu Dunaja v priestore Tyršovho nábrežia v katastrálnom území Bratislava Petržalka. Súčasťou areálu by mal byť vlastný amfiteáter pozostávajúci z javiskovej plochy s membránovým prekrytím s nadväzujúcim hľadiskom pre divákov a podúrovňovým parkovaním. V areáli by malo byť situované pohotovostné ubytovanie účinkujúcich s technickým a hygienickým vybavením.
REVITALIZÁCIA ÚZEMIA PATRÓNKA_LAMAČSKÁ CESTA
Územie ohraničené komunikáciami Lamačská cesta, Mlynská dolina, areálom SAV a priľahlým prírodným masívom nad tunelom Sitina sa nachádza v komplikovaných terénnych pomeroch. Revitalizácia územia, asanácia nevhodných objektov a novonavrhovaná zástavba by mala nadviazať na zástavbu výškových budov v polohe nárožia Mlynskej doliny a Lamačskej cesty a využiť terénne danosti pre vytvorenie viacúrovňového parteru, ktorý vytvorí plynulý prechod od ohraničujúcich komunikácii do vnútra územia s novou zástavbou a do prírodného prostredia v kontakte so zoologickou záhradou. Výškové budovy by mali byť osadené v nadväznosti na WESTEND TOWER ako pokračujúca zástavba pozdĺž Lamačskej cesty a Mlynskej doliny s overením ich situovania ako dominánt v priehľadoch v danom území. Funkčná náplň navrhovaných objektov a výškových budov v danom území zahŕňa funkcie vyššej občianskej vybavenosti s podielom bývania a prechodného ubytovania.
2. ROČNÍK_ING 2_AT3_A
NÁMESTIE FRANZA LISZTA_BTATISLAVA
Námestie Franza Lista je ohraničené budovami hlavnej železničnej stanice, Múzeom dopravy, Žabotovou ulicou a Šancovou ulicou. Toto námestie v Bratislave je dopravným centrom, obklopeným nesúrodými architektúrami z viacerých období. Charakter priestoru sa formoval od polovice 19. storočia, kedy tu bola umiestnená prvá koncová železničná stanica a neskôr bola vybudovaná historická budova železničnej stanice popri priebežnom koľajisku. V súčasnosti je tento urbanistický priestor preplnený trasami MHD (električky, trolejbusy, autobusy) a okolitá zástavba je chaotická, bez definovania verejných priestorov s komplikovaným peším pohybom. Cieľom ateliéru bude zástavba daného územia s umiestnením električkovej a automobilovej dopravy v niekoľkých podzemných podlažiach. Funkčnou náplňou objektov nachádzajúcich sa v navrhovanom území od Šancovej ulice po železničnú stanicu bude vyššia občianska vybavenosť (obchodná pasáž, hotel, administratíva). Osadenie hmoty medzi budovu bývalého železničného riaditeľstva a budovu Uni Ctedit banky umožní nanovo artikulovať priestor Šancovej ulice a verejný priestor pred budovou stanice v intenciách moderného otvoreného alebo prekrytého verejného rozptylového priestoru. Danú lokalitu je potrebné riešiť v rámci dvoch semestrov (návrh dopravy a hmotový návrh zástavby v rámci preddiplomového projektu a architektonický návrh vybraného objektu v rámci diplomového projektu).
Výšková budova – Miletičova, Bratislava
Územie Centrálneho Trhoviska ohraničené ulicami Záhradnícka a Miletičova predstavuje potenciál pre nový typ zástavby so zakomponovaním pôvodnej funkcie trhoviska v kvalitatívne vyššom štandarde. Zároveň je toto územie určené pre overenie osadenia výškových budov ako lokálnych dominánt v danom území a hľadania ich adekvátnej polohy z hľadiska diaľkových priehľadov. Priestorová regulácia nie je striktne stanovená, funkčná regulácia územia je definovaná pre vyššiu občiansku vybavenosť s polyfunkciou a podielom bývania. Zadanie je možné riešiť v kolektíve, je vhodné pre Ateliér I a Ateliér III a následné zadanie Diplomovej práce s návrhom konkrétnej vybranej výškovej budovy z predchádzajúceho ateliéru.
Športová hala Rača – Černockého – Račianska – Hečkova, Bratislava
Územie s funkciou športu a jeho doplnkových funkcií poskytuje možnosti umiestnenia viacero rôznych menších športových zariadení a nevyhnutných doplnkových zariadení (prechodné ubytovanie, parkovací dom), alebo jedného multifunkčného športového zariadenia, ktoré bude v sebe zahŕňať väčší počet rôznych športových prevádzok. Dané územie poskytuje možnosť navrhnúť športovú halu ako silný solitér z hľadiska jej formy a konštrukcie. Pri komplexnom návrhu s vyriešením celého územia je lokalita vhodná ako zadanie pre preddiplomový projekt (Ateliér III) a následne pre diplomovú prácu, ktorej predmetom bude architektonická štúdia zvoleného športového objektu.