Dni architektúry a dizajnu je každoročný festival oslavujúci architektúru, dizajn a umenie. FAD STU je aj jeho pravidelným vystavovateľom. Aktuálny ročník sa uskutoční v termíne 29. 5. – 4. 6. 2023, kde predstavíme verejnosti medzinárodný projekt PUN prostredníctvom výstavného pavilónu na Námestí slobody 19 a svetelnými inštaláciami v Slovenskej národnej galérii.
Okrem projektu PUN môžu návštevníci vidieť aj výsledky medzinárodného workshopu pod názvom Concrete Modularity. Workshop sa zaoberal hľadaním nových a ekologickejších riešení využitia betónu v tvorbe hravého mobiliáru vo verejnom priestore pomocou technológie 3D tlače a generatívneho dizajnu. Výsledky workshopu môžete vyskúšať v priľahlých častiach exteriéru fakulty.
ŠESŤ PRÍBEHOV (SNG)
Šesť fotografií šiestich silných ľudí. Autizmus, amputácia, imobilnosť, seniorský vek, materstvo, nevidomosť. Felix, Nikolaj, Tomáš, Milada, Eva, Galina sú tí, ktorí prekážky fyzického prostredia nevnímajú ako neprekonateľné. Sú to ich osobnosti a ľudia v ich okolí, ktorí im bariéry z ich zorného poľa retušujú. Existujú však príbehy, kedy sa nerozumne navrhnuté fyzické prostredie ľuďom, napríklad, neuhne. Každý zo zobrazených na fotografiách prichádza s posolstvom, že za snahou o aplikáciu univerzálneho navrhovania nie sú iba štatistiky ale skutočné príbehy. Nie iba tých priamo dotknutých ale rovnako ich rodín a najbližších. Autormi inštalácií sú Paulína Ebringerová a Peter Mazalán, ktorí pracovali s fotografiami Andrei Junekovej.
foto: M. Kováč
PAVILÓN A PODPORA UNIVERZÁLNEHO NAVRHOVANIA (FAD STU)
Vo foyer FAD STU môžu návštevníci objaviť pavilón, ktorý slúži na prezentáciu projektu Podpora univerzálneho navrhovania – PUN. Pôvodne vznikol ako odozva na potrebu skúmania potenciálov a limitov dočasného performatívneho priestoru, ktorý skúma doktorandka Kristína Boháčová. Pavilón a jeho prvky sú navrhnuté tak aby prezentovali sedem princípov univerzálneho navrhovania, ktoré sú pútavé, multisenzorické, zároveň vzdelávajú a harmonizujú konceptom objektu. Expozíciu dopĺňajú informatívne a umelecké infopanely. Autorkami inštalácie sú Kristína Boháčová a Natália Filová.
zdroj: K. Boháčová
______________________________________________
Projekt PUN je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje, ktorý vedie architektka Lea Rollová pôsobiaca na FAD STU spolu s výskumníkmi z FAD STU. Úlohou projektu je riešenie prioritných a problémových oblastí, presnejšie existencie architektonických a orientačných bariér vo fyzickom prostredí. Zanedbávanie týchto prvkov môže tvoriť prekážku pri sociálnom začleňovaní a napĺňaní práv osôb so zdravotným postihnutím. Cieľom projektu je skúmať aplikáciu prístupnosti a univerzálneho navrhovania v zahraničnej stavebnej a legislatívnej praxi a navrhnúť spôsoby implementácie prístupnosti a univerzálneho navrhovania budov a verejných priestorov v súlade s článkami 2 a 9 Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím v podmienkach Slovenskej republiky tak, aby ich mohli využívať v najväčšej možnej miere všetci ľudia bez nutnosti úprav alebo špeciálneho dizajnu. Špecifickým cieľom je prevencia a eliminácia všetkých foriem diskriminácie.
______________________________________________
Vystavené diela nájdete:
Pavilón a Podpora univerzálneho navrhovania
Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave, Námestie slobody 19, Bratislava
Otvorené: pon-pia od 8:00-18:00
autorky výstavy a koncepcie: Kristína Boháčová, Natália Filová
Svetelné inštalácie Šesť príbehov
Slovenská národná galéria, Rázusovo nábrežie 4, Bratislava
autormi inštalácií: Paulína Ebringerová, Peter Mazalán
Viac o festivale DAAD nájdete TU.
Viac o projekte PUN nájdete TU.