Živá architektúra Východného Slovenska na prelome tisícročí je retrospektívna výstava realizácií za 30 rokov na Východnom Slovensku. Projekt je realizovaný vďaka podpore KEGA 003TUKE-4/2019 na Technickej univerzite v Košiciach. Výsledkom práce je katalóg dokumentujúci takmer 100 architektonických realizácií, ktoré ponúkajú rôzne uhly pohľadov a prístupov k tvorbe „Živej architektúry“.
Miesto: foyer, FAD STU
Termín: 21. marca - 7. apríla 2022
Súčasťou výstavy bude aj PREDNÁŠKA o živej architektúre, doplnená o fotoprezentáciu troch najnovších realizácií - Rekonštrukcia Rákocziho kaštieľa v Borši, Cirkevné školské centrum v Moldave a nový kostol na sídlisku Ťahanovce v Košiciach.
Prednáška sa uskutoční 7. apríla 2022 o 16:00 hod. v miestnosti 117 na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave.
Výstava predstavuje prezentáciu slovenských architektov v regióne východného Slovenska, ktorí sú oslovení názormi, princípmi a postojmi prezentovanými predstaviteľmi maďarskej organickej architektúry. Predstavuje rôzne realizácie, ktoré svojimi koncepciami, príbehmi, vytváraním prostredia a svojím začlenením do existujúceho živo reaguje na svoje okolie. „Živá architektúra Východného Slovenska na prelome tisícročí“ je retrospektívna, ale zároveň deklaruje život ŽIVEJ ARCHITEKTÚRY a jej tvorcov v geografickom priestore Východného Slovenska.
Imre Makovecz a jeho kolegovia v Maďarsku sa stávajú v tom čase vzormi, inšpirátormi a priateľmi kolegov architektov Jána Krcha, Petra Pásztora a mnohých ďalších na východnom Slovensku. Od roku 1984 fungoval v Košiciach Klub architektov a výtvarných umelcov. Jednou z prvých exkurzií klubu do zahraničia bola jedinečná cesta s cieľom navštíviť stavby architekta Makovcza a jeho kolegov zakončená pamätným stretnutím s Majstrom Makovczom v jeho realizovanej stavbe – v Dome kultúry v Sárospataku. Vtedy azda málokto tušil ako táto cesta ovplyvní mnohé životy a tvorbu architektov na východnom Slovensku. Z obyčajného záujmu sa u mnohých architektov stáva celoživotné presvedčenie a trvalý postoj k princípom architektonickej tvorby. Inšpirovaní stretnutiami s maďarskými kolegami organizujú slovenskí architekti spoločné stretnutia architektov i výtvarníkov zo Slovenska i Českej republiky s pozvanými hosťami z Maďarska na Spišskej Kapitule. Dôvodov na intenzívnejšiu spoluprácu slovenských architektov s maďarskými kolegami bolo v tom čase množstvo v rovinách pracovných, ale aj osobných a priateľských.