Design factory v spolupráci s Fakultou architektúry a dizajnu STU v Bratislave, vyhlásilo verejnú medzinárodnú neanonymnú študentskú dizajnovú súťaž. Cieľom súťaže bolo vytvorenie nového moderného loga a vizuálneho štýlu, ktoré sa stanú súčasťou budovania identity projektu. Osobitný dôraz sa kládol na zvyšovanie povedomia mladých ľudí o vyšehradskej spolupráci a spoločnej priemyselnej histórii V4 ako o regionálnom kultúrnom dedičstve. Návrh vizuálnej podoby návrhu loga by mal zviditeľniť nevyužitý potenciál priemyselných pamiatok a ich konverzií, reagovať na aktuálne vizuálne a digitálne trendy. Medzinárodná verejná súťaž bola určená pre študentov a mladých profesionálov zo stredných umeleckých škôl, škôl umenia a vysokých škôl, architektúry, dizajnu a študentov príbuzných odborov z 3 zúčastnených krajín (Slovensko, Česká republika, Maďarsko). Veková hranica súťažiacich bola maximálne 26 rokov.
Atribúty, ktoré by mal návrh nového loga „Industriálne dedičstvo V4“ spĺňať
- atraktívne, originálne a pútavé
- moderné, aktuálne s nadčasovým dizajnom
- dizajnovo stvárnené s vysokou výpovednou hodnotou
- ľahká identifikácia a zapamätateľnosť
- rešpekt k industriálnemu dedičstvu
- vyzdvihnutie jeho potenciálu pre udržateľný rozvoj a variabilnosť konverzií • Univerzálnosť použitia loga v medzinárodnom kontexte všetkých krajín V4
Porota – Hodnotiaca komisia
Ing. arch. Zuzana Zacharová - Design factory, o.z. (predsedníčka poroty)
doc. Milan Lukáč, akad. soch. - vedúci Ústavu výtvarnej tvorby a multimédií FAD STU
Ing. Michal Brašeň, ArtD. – Ústav dizajnu FAD STU - art director - MAD HAND, art & design
akad. mal. Milan Pagáč - riaditeľ Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave
doc. Mgr. art. Martin Uhrík, PhD. – vedúci ateliéru Data[LAB] - FAD STU
doc. Ing. Eva Kráľová, CSc. – expertka na industriálne dedičstvo (prizvaná členka poroty)
Počet prihlásených: Do súťaže sa prihlásilo celkovo 20 návrhov, ktoré porota posúdila a vybrala z nich v poradí 3 najlepšie návrhy. Víťazný návrh: Tímea Zhengxin An – Maďarsko (23 rokov).
Komisia ocenila jednoduchosť a grafickú čistotu návrhu – „autorka sa s neľahkou úlohou popasovala dobre a interpretovala minimalisticky návrh loga, obsahujúci všetky relevantné informácie a čiernobielu farebnosť.“ ,,Grafická čistora umožňuje vysokú mieru použiteľnosti v rôznych formách a mierkach prezentácie v medzinárodnom kontexte. Logo je jasné, čitateľné a identifikovateľné. Gratulujeme víťazke." Druhé miesto: Dániel István Bibó - Maďarsko (23 rokov). Tretie miesto: Ádám Bagaméri – Maďarsko (23 rokov). Uznanie poroty za vysokú kvalitu grafického spracovania: Zsóa Ecsedi – Maďarsko (23 rokov) Uznanie poroty za rast kreativity: Petra Šimonová – Slovensko (18 rokov).
Výstava všetkých prác bude na Fakulte architektúry a dizajnu STU do 20. júna 2024, kedy budú v rámci podujatia Noc architektúry slávnostne vyhlásené výsledky a odovzdané finančné odmeny v zmysle súťažných podmienok. Všetci 5 ocenení získajú ako bonus knihu Stopy priemyselného dedičstva na Slovensku od docentky ing. Evy Kráľovej, CSc. Súťaž prispeje k rozvoju povedomia študentov aj verejnosti o dôležitosti industriálneho dedičstva v regióne V4. Propagácia výsledkov súťaže bude zabezpečená formou putovnej výstavy spracovanej pod kurátorskou záštitou designfactory, o.z., ktorá bude realizovaná na FAD STU a taktiež počas Industrial days 2024.
Projekt je spolufinancovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom vyšehradských grantov z Medzinárodného Vyšehradského Fondu. Poslaním fondu je presadzovať myšlienky udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe.
Tajomník súťaže a kurátor výstavy:Ing. arch. Vladimír Hain, PhD. - FAD STU - vladimir.hain@stuba.sk