Centrum mesta –polohu s najreprezentatívnejšími palácmi –v marci 2023 postihol ničivý požiar. Nenávratne zlikvidoval vzácne drevené konštrukcie stropov a krovov na Námestí Svätej Trojice a na Dolnej aj Hornej ružovej ulici. Zanikli tak vzácne drevené konštrukcie renesančno-barokových drevených trámových stropov (napríklad na Píschlovom dome), ktoré sa pýšili svojimi originálnymi výmaľbami na poschodí meštianskeho domu. Na ďalšom, tzv. Zippserovom dome (do požiaru sídlo Základnej umeleckej školy) do tla zhorel predtým len nedávno zrenovovaný barokový manzardový krov z 2. polovice 18. storočia...
Foto: F. Rohárik
Pre štiavnické vedeckovýskumné centrum detašovaného pracoviska Fakulty architektúry a dizajnu STU bola zraniteľnosť drevených konštrukcií impulzom pre urgentný výskum a dokumentáciu zostávajúcich drevených konštrukcií -- drevených stropov a krovov. Stavebne aj architektonicky pozoruhodné súčastí palácových meštianskych domov v Banskej Štiavnici sa stali preto predmetom výskumu a dokumentácie počas posledných dvoch ročníkov študentských workshopov Jesenná univerzita architektúry 2023 a 2024. Kým v roku 2023 boli skúmané a identifikované jednotlivé typologické druhy drevených stropov (vrátane ich výtvarnej podoby a detailov), na jeseň v roku 2024 boli predmetom výskumu historické krovy. Aj v tomto prípade boli do výskumu zapojení študenti rôznych univerzít a rôznych vedných odborov. Napríklad spoluprácou so stredoškolskými študentmi Spojenej školy S. Mikovíniho v Banskej Štiavnici, aby sa prepojili princípy architektonických konštrukcií s princípmi dizajnu, či architektonicko-výtvarná dokumentácia krovov s exaktnými metódami geodetického zamerania a pod. Výskum historických krovov pokračuje. Ambíciou projektu je identifikovať historické krovy v meste, zaznamenať ich do mapových podkladov súčasného mesta a následne ich podrobiť analýze. Napríklad z hľadiska typológie krovov, veku, tesárskych spojov, použitej konštrukcie a pod. Výskum sa zaoberá aj štúdiom súvisiacich detailov, ako sú: typ konštrukcie, historické dlažby, vikiere a vetracie otvory, vstupy do podstrešných priestorov (kamenné portály s kovovými vrátami), komíny, a ďalšie prvky strechy. Mapovanie a dokumentácia krovov v Banskej Štiavnici bude pokračovať aj v roku 2025. Predmetom záujmu vedeckého skúmania sú krovy od najstarších (napríklad krov na Kostole svätej Kataríny z roku 1655) až po konštrukčne pozoruhodné konštrukcie, ktoré vznikali začiatkom 20. storočia (napr. tabakové domy, školské budovy bývalej baníckej a lesníckej akadémie a pod.).
Súčasťou výskumu historických krovov je aj spracovanie krátkeho dokumentárneho filmu, ktorý výskumnú aktivitu dokumentuje. Verejnosti bude tak atraktívnou formou predstavená závažná problematika ochrany a prezentácie historických krovov. Očakáva sa, že film prispeje k zvýšeniu povedomia o historických krovoch, aj k vzdelávaniu študentov relevantných odborov pre ochranu historických konštrukcií. Výsledkom výskumu by mala byť odborná publikácia/ katalógu historických krovov Banskej Štiavnice.
Projekt „Jesenná univerzita architektúry 2024: Banská Štiavnica renesančno-baroková – krovy“ (MK-6582/2023-194) finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.