Počas letného semestra 2022/2023 mali študenti 1. ročníka II. stupňa štúdia odboru Dizajn v rámci predmetu „Interdisciplinarita v dizajnérskej praxi“ možnosť zapojiť sa do projektu Mesto pre deti, ktorý realizuje Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB). Ambíciou projektu je vytvoriť v okolí bratislavských škôl bezpečný a pre chodcov priateľský priestor. Realizátori projektu sú presvedčení, že deti potrebujú slobodný pohyb, chcú byť aktívne a samostatné. Dnešné deti však majú menej slobody pohybu ako ich rovesníci v minulosti.
Úlohou študentov bolo navrhnúť úpravy verejného priestoru v duchu tzv. taktického urbanizmu v okolí ZŠ na Budatínskej ulici v Petržalke tak, aby sa v čo najväčšej možnej miere naplnilo uvedené projektové zadanie. Študenti mali možnosť pracovať na semestrálnom projekte založenom na komplexnom participatívnom procese s interdisciplinárnym kolektívom. Proces začínal od mapovania dopravy na Budatínskej ulici v Petržalke v rannej špičke, cez pozorovanie okolia školy v popoludňajších hodinách, prechádzku s deťmi v okolí školy s cieľom spoločne identifikovať výzvy a problémy verejného priestoru až po tzv. zúčastnené pozorovanie, pri ktorom pracovníci MIB-u animovali aktivity a hry s deťmi. Študentom to pomohlo lepšie spoznať perspektívu detí. Základom bolo zistiť čo najviac o skutočných potrebách a problémoch žiakov a podnietiť ich záujem o verejný priestor.
Na konci letného semestra boli vybrané tri najlepšie tímové projekty. Tie sa potom počas dvoch letných mesiacov rozpracovali a realizovali. Každý z projektov realizoval iné aspekty riešeného priestoru. Novo-navrhovaný priestor je tvorený grafickým návrhom asphalt art-u, ktorého funkciou je vyznačiť priestor patriaci škole a urobiť ho bezpečným. Ďalšími prvkami sú navigačný systém pre lepšiu orientáciu v širšom okolí a mestský mobiliár. Ambíciou študentov bolo navrhnúť originálny multifunkčný mestský mobiliár, ktorý dostal názov Príšerky z Budatínskej. To, že mestský priestor slúži v prvom rade na interakciu medzi ľuďmi, sa ukázalo na aj verejnom komunitnom podujatí Ulica na hranie 9. septembra 2023, kde sa verejnosti predstavili nové prvky mestského priestoru.
Autorský riešiteľský tím tvorili študentky 1. roč. II. st. štúdia ŠP Dizajn Bc. Anna Gergelyová, Bc. Viktória Mikitková, Bc. Ivana Palušová, Bc. Katarína Verešová a Bc. Jana Vlčková pod odborným a kurátorským vedením Mgr. art. Wandy Borysko, ArtD. a Mgr. art. Zuzany Turlíkovej, ArtD.
Verejný priestor je zaujímavou oblasťou pre výskum a navrhovanie. Dôležité sú nielen estetické a funkčné, ale aj sociálne a humanistické aspekty. Dobre navrhnutý a na údržbu nenáročný verejný priestor podporuje integritu a integráciu komunít. Tento sociálny rozmer dizajnu je veľmi dôležitý pre vzdelávanie budúcich dizajnérov.
Text: Mgr. art. Wanda Borysko, ArtD., Mgr. art. Zuzana Turlíková, ArtD.
Foto: Mgr. art. Matej Kováč