V rámci podujatia Industrial Days 6, ktoré sa konalo 10. – 11. 11. 2022, Design Factory o.z. v spolupráci s Fakultou architektúry a dizajnu STU v Bratislave a Slovenským technickým múzeom vyhlásili prvý ročník súťaže, ktorá sa zaoberá ochranou a citlivým vnímaním industriálneho dedičstva. Vo štvrtok 10. novembra sa v čerstvo konvertovanom priestore bývalej sýpky v Jarovciach, a zároveň v budúcom kultúrno-kreatívnom centre Design factory Jarovce, uskutočnilo pri tejto príležitosti slávnostné odovzdávanie ocenenia I.CON.A – Industrial Conversion Award. Osemčlenná medzinárodná porota odborníkov na priemyselné architektonické dedičstvo posudzovala 20 projektov a udelila cenu projektu PRADIAREŇ 1900 Bratislava za ktorou stoja autori Juraj Almássy, Peter Bouda, Richard Čečetka a Ivan Masár.
Porota svoje rozhodnutie zdôvodnila nasledovne: „Pradiareň 1900 je pre budúcnosť príkladne udržateľný projekt konverzie. Bola a zostala symbolom pre lokalitu. Má autentické priestory, detaily aj zachované konštrukcie, ktoré sú verejnosti prístupné a dobre vnímateľné. Hoci z architektonického hľadiska bola akoby až príliš očistená od stôp minulej výrobnej činnosti a času. Mix verených a súkromných priestorov je vyvážený. Vzťah a prepojenie funkcií medzi interiérom a exteriérom je pre život budovy dôležitý, tu je primerane diferencovaný medzi ulicu a priestor vo vnútri bloku, v oboch polohách je zreteľne vnímateľný. Konverzia prináša aj nové a moderné prvky, ktoré neprebíjajú pôvodný charakter budovy ani zachované konštrukčné detaily. Je to vzorová konverzia otvorená a dostupná verejnosti.
Porota odporúča do budúcnosti v návrhoch jednotlivých konverzií viac pozornosti venovať predstaveniu autenticity stavby, jej priestorov a okolitého prostredia, lepšie interpretovať históriu objektu, etapy jeho rozvoja a predošlé premeny (zmenové zásahy), čo teraz v niektorých prípadoch chýbalo.“ Víťazné dielo získalo okrem diplomu aj jedinečnú umeleckú plastiku od akademického sochára doc. Milana Lukáča, vytvorenú špeciálne pre túto príležitosť. Sova je typickým prvkom v jeho umeleckej a sochárskej tvorbe. V zmysle vyjadrenia autora: ,,Jej materiálové prevedenie odkazuje na potrebu znovuvyužitia hodnotných materiálov a stavebných prvkov a súčasne zdôrazňuje to, aby rozhodnutia týkajúce sa konverzií boli múdre.“
Organizačný výbor súťaže sa rozhodol pri tejto príležitosti udeľovať aj ocenenie PATRÓN Industriálnej architektúry. Je to cena pre osobnosť alebo organizáciu zasluhujúcu sa o osvetu a propagáciu priemyselného dedičstva. Prvým laureátom sa stala doc. Ing. Eva Kráľová, CSc. za jej celoživotnú prácu v oblasti osvety, ochrany a obnovy industriálneho dedičstva Slovenska a veľkorysý odborný, ale aj ľudský prístup ku konverziám. Názorne to reprezentuje aj jeden z jej citátov z roku 2003, ktorý doteraz oslovuje všetkých priaznivcov konverzií: ,,Priemyselné dedičstvo je dedičstvo pôvodné, nenazbíjané a neukradnuté, výtvor vlastných rúk a umu. Usilujme sa, aby sme ho nezničili, aby sme ho ochránili, ba aby sme ho zveľadili aspoň tak hodnotnými dielami ako sú tie zdedené. K tomu, aby sme to dokázali, musíme ho predovšetkým poznať, vedieť ho zaradiť i verejne prezentovať." Ocenenie a ďakovný list za dlhoročnú (bez mála 45 ročnú) prácu a reprezentáciu v oblasti pedagogiky, vedy, výskumu no najme za vedenie študentov k zmysluplnej osvete, ochrane a obnove industriálneho dedičstva jej osobne odovzdal dekan FAD STU doc. Ing. arch. Branislav Puškár, PhD. a prodekan pre vzdelávanie a pedagogickú činnosť Ing. arch. Michal Czafík, PhD. V novootvorených priestoroch Sýpky v Jarovciach, ktorá je tiež konverziou boli sprievodnými podujatiami výstavy ARCHITEKTÚRA KONVERZIÍ SLOVENSKA predstavujúca okrem iných aj nominované diela na I.CON.A v kontexte s českou výstavou MÍSTO TVAR PROGRAM / KONVERZE z dielne partnerskej Galérie Jaroslava Fragnera z Prahy, ktorú kurátorsky pripravil PhDr. Benjamin Fragner. Obe výstavy sú verejnosti dostupné do konca novembra.
Počas Industiral days verejnosť mala možnosť vypočuť si odborné prednášky, navštíviť formou Industrial Walk-u Jurkovičovu Tepláreň v rámci prehliadky s autormi rekonštrukcie a Dopravné múzeum v Bratislave. Cieľom šiesteho vydania projektu Industrial Days bolo poskytnúť komplexný pohľad na stav ochrany priemyselného dedičstva na Slovensku a jeho integrácia v rámci stredoeurópskeho regiónu. Predchádzajúce vydania Industrial Days sa zaoberali konkrétnou lokalitou alebo objektami z kategórie „ohrozených“, dnes môžeme už bilancovať a prezentovať aj projekty s označením „zachránený“. Navyše sa mnohé z úspešne zrealizovaných konverzií na Slovensku dočkali aj významných ocenení na poli architektúry a stavebníctva. Výstava okrem iných projektov predstavila aj 20 nominantov na udelenie ceny I.CON.A. Výstavy budú otvorené od 10. - 30.11. 2022 denne od 13:00 hod. do 18:00 hod.
ORGANIZÁTORI PODUJATIA A VÝSTAVY
Design Factory o.z., partneri: Fakulta architektúry a dizajnu STU, STM - Slovenské technické múzeum
Hlavní partneri:
Penta, Saint – Gobain, Isover, Rigips, Weber, Reynaers, Baumit - partner dobrej architektúry
Podujatie podporili:
Mesto Bratislava, Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Kvetinová pohotovosť
Mediálni partneri:
Archinfo, Projekt, ASB
Odborný garant: doc. Ing. Eva Kráľová, CSc.
Úvodný text k výstave: Ing. arch. Zuzana Zacharová
Kurátori výstavy: Ing. arch. Vladimír Hain, PhD., Ing. arch. Eva Belláková, PhD.
Grafický dizajn: Ing. arch. Eva Belláková, PhD., Mgr. art. Helena Bergerová
Spracovanie podľa českej výstavy ,,Architektura konverzí" - Jan Forejt
Viac info:
https://www.designfactory.sk/
https://icona.designfactory.sk/
https://www.designfactory.sk/podujatia/