Hlavným cieľom bolo navrhnúť a postaviť malý pavilón, v ktorom sa môže sústrediť spoločenský a kultúrny akt spoločného varenia a jedenia. Pomáha utečencom ukotviť na novom mieste a prípadne vybudovať susedstvo a ponúknuť priestor, v ktorom sa podporujú rodinné aktivity a miestna komunita. Keďže pobyty v dočasných prijímacích strediskách bývajú dlhodobejšie, ako sa plánovalo, je dôležité napomôcť pocitu normálnosti a uľahčiť spoločenským stretnutiam nájsť miesto aj v utečeneckých strediskách. Konštrukčná fáza prebiehala počas 5-dňového predworkshopu a prípravných prác pred začiatkom prototypovej časti. Jadro stavby postavili počas dvojtýždňového workshopu v júli 2022 študenti a pedagógovia oboch škôl: Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave a Bergenskej školy architektúry /BAS, Nórsko. Konštrukcia kuchyne je vyrobená zo smrekového rezaného dreva, spoje boli opracované CNC frézami, zastrešené plechovou strechou. Stenové panely a zariadenie sú tiež vyrobené zo smrekového dreva, rezané a namontované priamo na mieste. Financované z Grantov EHP v rámci projektu EMIA- Empatia v umení.
Komunitná kuchyňa získala viacero medzinárodných ocenení:
- BIG SEE Wood design Award 2023, Ľubľana
- IDA International Design Award™ Honorable Mention, čestné uznanie Los Angeles, USA
- LOOP Design Awards 2023, nominácia na People's Choice Awards 2023
- LOOP Design Awards 2023, ocenenie Social Architecture
Autori objektu:
Fakulta architektúra a dizajnu STU v Bratislave - Veronika Kotradyová, Lukáš Šíp, Roman Gatyáš, Dušan Kočlík, Tibor Varga, Martin Uhrík, Tomáš Páriš, Martin Mjartan, Daniela Dobešová, Mariana Vrábelová, Martina Froncová, Martin Magnus Suttner a Peter Frečka.
Bergen School of Architecture/BAS - Espen Folgero, Tord Rosenberg Træen, Cecilie Andreson, Alessa Madi, Karen Hilde Horvei, Ghazal Amin -Moghaddam, Simon Storhaug Dahl, Maya Satisorn Hustad, Vida Trulsdotter Boogh, Mari Bergan, Tone Firing, Sofya Markova.