Prezentačné druhé kolo dvadsiateho prvého ročníka študentskej architektonickej súťaže VPLYV PROGRESÍVNYCH TECHNOLÓGIÍ NA TVORBU ARCHITEKTONICKÝCH DIEL sa konalo na FAD STU v Bratislave 10. 6. 2024. Prvé kolo medzinárodnej súťaže prebehlo bez autorských prezentácií. Odborným a organizačným garantom všetkých ročníkov súťaže bola doc. Ing. Mária Budiaková, PhD.. Základným zmyslom súťaže bolo kreatívne zakomponovanie progresívnych technológií do architektonického návrhu, pričom sa dbalo o kvalitnú inšpiratívnu architektúru a zmysluplné zakomponovanie progresívnych technológií. Progresívne technológie predstavujú krútiace sa koleso experimentov, pripomínajú alchýmiu nových architektonických pokusov. Technológie priniesli novú tvárnosť architektúry. Súťaž prebudila obrazotvornosť technologických výziev v architektúre, nadšenie pre budúcnosť, pátos nekonvenčnosti, obdiv k novým formám.
Odborná porota udelila dve prvé ceny a dve tretie ceny, ďalej mimoriadne odmeny a odmeny. Srdečne gratulujeme študentom FAD STU, ktorí získali prvú cenu, dve tretie ceny, tri mimoriadne odmeny a jednu odmenu. Odovzdávanie diplomov a vecných cien bude na Noci architektúry a dizajnu dńa 20. 6. 2024.
1. cena – Tower.ai, Kuchťák Anton a Veselko Jorik, FAD STU BA
V rovine koncepčných štúdií výškových budov je kľúčové práve rozhodovanie sa na základe rozsiahlych dátovo-analytických postupov, ktoré umožňujú predikciu efektivity a následné optimalizovanie geometrie budovy formou generatívneho navrhovania. Na výslednom tvare budovy sa podpísal systém tvorby geometrií variantných riešení objektu a ich „výkon“ z hľadiska analýzy zatienenia susedných objektov, podlažnej plochy a presvetlenia solárnych panelov. Výstupom koncepcie je teda schematická štúdia rezidenčného výškového objektu, ktorý je geometricky optimalizovaný v rámci stanovených parametrov a požiadaviek, ktoré si zvolili autori za zadanie.
2. cena – Dom pri jazere, Gernicová Kristína a Gernicová Karolina, FAD STU BA
Objekt s funkciou dočasného ubytovania má byť príkladom domu navrhnutého pomocou biotechnológií potiahnutej do extrémov. Konštrukcia domu sa skladá z jedinečného materiálu, mycelia. Mycelium je skupina organizmov ktoré by sa dali označiť ako huby. Korienková sústava z ktorej sa organizmus skladá má dobré vlastnosti aj v tlaku aj v ťahu. Materiál je tvorený kombináciou recyklovaných materiálov a kultúry húb čo ho robí veľmi ľahkým a dáva mu dobré statické vlastnosti. Druhá použitá technológia je nastolenie tepelnej pohody pomocou hydrogélu. Hydrogel je gél ktorý sa skladá z hydrofilných polymérov ktoré sú nerozpustné vo vode. Napustený polymér ochladzuje prostredie, preto je prehodený ako sieť cez budovu.
3. cena – Cohousingová obytná štvrť, Bc. Horecký Samuel, FAD STU BA
Návrh sa opiera o dve hlavné progresívne technológie, ktoré zabezpečujú energetickú sebestačnosť a zároveň nízke emisie. Prvou technológiou je tzv. „sand battery“ - ide o progresívnu batériu resp. akumulátor, ktorý využíva piesok ako médium na akumuláciu energie vo forme tepla. Batéria je doplnená technológiami na získavanie zelenej energie ako Tesla solar roof alebo transparentné solárne panely, ktorých cieľom je znížiť mieru zaberania pôdy solárnymi elektrárňami. Druhou progresívnou technológiou je materiál made of air. Ide o materiál na báze bio uhlia, ktorý vo svojom zložení naväzuje CO2, čím nadobúda dokonca negatívnu uhlíkovú stopu. Cieľom použitia materiálu formou obkladu je celkové zníženie uhlíkovej stopy v rámci použitých stavebných konštrukcií.
Mimoriadna odmena – Tulipa-logy, Sabová Ivana a Bekečová Alžbeta, FAD STU BA
Architektonický projekt sa zameriava na transformáciu neudržiavaného priestoru na centrum pre vzdelávanie, rekreáciu a ochranu prírody v Malých Karpatoch. Významnou súčasťou projektu sú progresívne technológie, ktoré podporujú energetickú nezávislosť a udržateľnosť. Hlavná progresívna technológia je solárna fotovoltická tkanina, ktorá zachytáva slnečnú energiu a ukladá ju do batérií na nabíjanie zariadení. Vyrobená je z elektronických priadzí s miniatúrnymi kremíkovými solárnymi článkami spojenými jemnými medenými drôtmi. Sekundárnou technológiou sú nanogenerátory, ktoré umožňujú získať energiu z malých mechanických pohybov alebo vibrácií, ktoré sú spôsobené napríklad vetrom.
Mimoriadna odmena – Interespacio, Abrmanová Bianka, Španielsko, Erasmus
Jedná sa o prototyp, ktorý pomáha riešiť problém globálneho otepľovania tým, že upravuje teplotu v budove a jej okolí pomocou panelov s popínavými rastlinami, ktoré vytvárajú medzipriestory v podobe terás. Tak sa šetrí energia na vykurovanie počas zimy a energia na klimatizáciu počas leta. Na južnej fasáde sú na paneloch osadené aj solárne panely. Budova kladie dôraz na orientáciu k svetovým stranám. Dôležitým faktorom je aj využitie dažďovej vody. Tá sa získava zo zelenej strechy či dažďových záhrad a cirkuluje priamo ku koreňom rastlín, čím sa minimalizujú straty vody.
Mimoriadna odmena – Vzdelávacie centrum Off-Angle, Javor Matúš, FAD STU BA
Základný tvar budovy sa z časti zakryl pomocou zaobleného prestrešenia, ktorého konštrukcia je vyrobená z oceľových tyčí zakotvených do zeme a napnutých vďaka oceľovým lankám. Na látku prestrešenia bola použitá špeciálna tkanina, ktorá dokáže produkovať energiu zachytávaním slnečného žiarenia pomocou malých solárnych buniek vtkaných do tejto tkaniny. Ako plášť budovy bol použitý trapézový plech a ten bol následne vymaľovaný do výrazných farieb, aby budova na prvý pohľad zaujala. Okolo bol použitý kinetický chodník, ktorý sa pomocou ľudí, ktorý chodia po ňom a prostredníctvom ich chôdze, keď ho deformujú, tak vytvárajú kinetickú energiu. Následne chodník pretvára kinetickú energiu na elektrickú.
Odmena – Spinning tower, Škorupková Lenka, Španielsko, Erasmus
Návrhom je vytvorenie administratívnej budovy s veternou turbínou. Hlavnou progresívnou myšlienkou je spojenie dvoch existujúcich princípov. Veterná turbína a fotovoltaické panely. Veterná turbína s fotovoltaickými panelmi slúži na ešte vyššie získavanie zelenej energie a nezávislosť budovy od odberu bežnej energie. Fotovoltaické panely sú na streche budovy, lopatách a taktiež vrtuliach. Energiu primárne získavajú pri nízkom vetre alebo bezvetrí. Naopak pri väčšom vetre, v noci alebo nízkej slnečnej aktivite väčší podiel energie získava veterná turbína. Tým pádom vie byť budova energetický sebestačná a mať dostatok energie z vlastných dvoch zdrojov.
Ďalšie ocenenia
- cena - Dobšovič Adam, VŠVU
- cena - Mazurakova Tatiana, VŠVU
Mimoriadnu odmenu získal súťažiaci: Šoška Samo, VŠVU
Odmenu získali súťažiaci: Dobšovič Martin (VŠVU), Janíková Eliška (VŠVU)