Prezentačné druhé kolo jubilejného dvadsiateho ročníka študentskej architektonickej súťaže VPLYV PROGRESÍVNYCH TECHNOLÓGIÍ NA TVORBU ARCHITEKTONICKÝCH DIEL, ktoré sa konalo na FAD STU v Bratislave slávnostne otvoril dekan doc. Ing. arch. Branislav Puškár, PhD.. Prvé kolo celoslovenskej súťaže prebehlo bez autorských prezentácií. Odborným a organizačným garantom všetkých ročníkov súťaže bola doc. Ing. Mária Budiaková, PhD.. Základným zmyslom súťaže bolo kreatívne zakomponovanie progresívnych technológií do architektonického návrhu, pričom sa dbalo o kvalitnú inšpiratívnu architektúru a zmysluplné zakomponovanie progresívnych technológií. Progresívne technológie predstavujú krútiace sa koleso experimentov, pripomínajú alchýmiu nových architektonických pokusov. Technológie priniesli novú tvárnosť architektúry. Súťaž prebudila obrazotvornosť technologických výziev v architektúre, nadšenie pre budúcnosť, pátos nekonvenčnosti, obdiv k novým formám.
Srdečne gratulujeme študentom FAD STU, ktorí získali prvé tri ceny. Odborná porota udelila dve prvé ceny a dve tretie ceny, ďalej mimoriadne odmeny a odmeny. Odovzdávanie diplomov a vecných cien na Noci architektúry a dizajnu slávnostne otvoril prodekan pre vzdelávanie a pedagogickú činnosť Ing. arch. Michal Czafík, PhD.
1. cena – ORGANIC WILLAGE, Lipták Róbert a Mitríková Nikoleta, FAD STU
Koncept návrhu organickej dedinky je založený na princípe čo najviac priblížiť progresívne technológie človeku tak, aby aktívne prispievali k zlepšeniu každodenného života. Základným prvkom návrhu sú objekty komunitného bývania, ktoré svoj tvar odvádzajú z tvaru kvetov. V nich sú umiestnené technologické prvky v podobe prekrytia strechy špeciálnou tkaninou, ktorá umožňuje objektu vytvárať energiu pomocou slnečného žiarenia a vetra. Tvorba energie je taktiež podporená transparentnými solárnymi panelmi v podobe veľkých okien. V objektoch ďalej môžeme nájsť technologický výdobytok, ktorý umožňuje získavať vodu zo vzdušnej vlhkosti. Blízke okolie objektov je dotvorené zdieľanými záhradami s využitím špeciálnych hlinených nádob, ktoré využívajú vodu z retenčných plôch. Nádoba reguluje prístup vody k rastlinám pomocou tlakových komôrok a podporuje rast rastlín za pomoci zelených rias. Celé územie vie dopĺňať energiu pomocou svetelno-veterných “púpav”, ktoré sú umiestnené v menšom rozmere na pešej promenáde a vo väčšom rozmere na zelenej pláni za objektami komunitného bývania.
2. cena – Aktívna fasáda pomocou umelej inteligencie, Veselko Jorik, FAD STU
Návrh progresívneho riešenia budovy je založený na aktívnej fasáde, vnútornom ekosystéme a optimalizácii objektu pomocou umelej inteligencie. V rámci konceptu autor zároveň vypracoval jednoduchý program, ktorý pomocou jednoduchého optimalizačného algoritmu umožňuje určenie efektívneho nastavenia aktívnej fasády skladajúcej sa z modulov. Súčasťou návrhu je aj koncept vnútorného ekosystému a vertikálnej farmy, kde sa zároveň zohľadňuje aj rekuperácia a využitie výpočtového tepla z výpočtových stredísk objektu. Pomocou tejto práce sa poukázalo na dôležitosť zvyšovania efektivity prevádzky inteligentných budov a potenciál optimalizačných modelov umelej inteligencie.
3. cena – Bioskin fasáda, Bc. Marko Martin, FAD STU
Bioskin je fasádny systém zabraňujúci prehrievaniu budovy a okolia vedľa seba. Funguje na princípe, že dažďová voda sa na budove a v jej okolí zachytáva a odvádza do podzemného zásobníka, kde sa filtruje a sterilizuje. Následne sa čerpá do fasádneho systému v špeciálne upravených keramických rúrach, ktoré fungujú ako sprinklerový systém. Dažďová voda preniká von cez keramické jadrá, póry, vyparuje sa z povrchu potrubia a ochladzuje povrchovú teplotu rúr a vzduch z okolia. Prebytočná voda je odvádzaná dolu do zeme okolo budovy, čím pomáha dobíjať kolobeh podzemnej vody a znižovať zaťaženie drenážnych systémov. Budova koncipovaná ako masívne chladiace zariadenie, ktoré funguje takmer rovnako ako prirodzený les. Návrh vychádzal z AT práce pod vedením doc. Ing. arch. A. Bacovej, PhD.
4. cena – Rezidenčné bývanie zajtrajška, Kuchťák Anton, FAD STU
Súťažný návrh vychádza z predpokladov prispôsobovania sa architektúry prírode a nie naopak. Technológia transparentného dreva ovplyvňuje najviac architektonicky výraz budovy na preskleniach. S narastajúcou teplotou vzduchu v blízkej budúcnosti budú veľkoformátové zasklenia problematické, čo bude vyžadovať výraznejšie ochladzovanie interiéru. Návrh sa snaží o riešenie problému pred tým než vznikne. Transparentné drevo ponúka lepšiu odolnosť, nosnosť i tepelnoizolačné vlastnosti než sklo. Pri náraze sa nerozbije ale ohne, a dokáže pracovať ako samonosný prvok. Taktiež je biologicky rozložiteľné. Aplikáciou transparentného dreva je možne si dovoliť architektonicky zaujímavé veľké presklene plochy.
5. cena – Štadión pri vode, Bertová Veronika, FAD STU
Dnes môžeme v priamom prenose sledovať dôsledky klimatickej krízy vo svete. Preto je veľmi dôležité, aby architekti dbali na udržateľné technológie, ktoré by dopomohli k zníženiu našej uhlíkovej stopy. Technológia stúh Beyond the wave vznikla, aby do krajiny priniesla udržateľnosť v podobe krásnej intervencie. Jedná sa o technológiu stúh pripojených na flexibilné tyče. Tieto tyče sa skladajú z pevnej časti a z niekoľkých piezoelektrických diskov, ktoré umožňujú jej pohyb, vznikajúci vetrom opierajúcim sa do stúh. Tlak vyvolaný v tyčiach tak vytvára elektrickú energiu, ktorá sa využíva v štadióne.
Mimoriadne odmeny získali súťažiaci:
Dobšovič Martin, VŠVU
Firášek Marcel, VŠVU
Englartova Lea a Matis Matej, VŠVU
Odmeny získali súťažiaci:
Čontošová Monika, VŠVU
Malcovič Sebastián, VŠVU
Fibáková Natália, VŠVU
Gernicová Kristína a Gernicová Karolina, FAD STU