Na piešťanskom letisku vyrástla aj tento rok originálna inštalácia, o ktorú sa vďaka partnerstvu Fakulty architektúry STU a JTRE, postarali nádejní architekti. Ako dopadol ich projekt v praxi sme sa boli pozrieť priamo na Grape festivale, kde pavilón prešiel svojou prvou ostrou skúškou.
Pre Grape festival vytvorili študenti architektúry v rámci predmetu Výtvarné dielo v architektúre pod vedením pedagógov Bohuša Kubinského a Paulíny Ebringerovej už tretí raz letný pavilón, tentokrát spolu s JTRE. V predošlých článkoch sme vám predstavili celý projekt z pohľadu pedagógov a priniesli zaujímavosti z montáže pavilónu pod taktovkou samotných študentov. Uplynulý víkend sme sa pozreli aj priamo na Grape, kde študenti pavilón niekoľko dní pred začiatkom festivalu montovali, aby tak priniesli jeho návštevníkom komplexný zmyslový zážitok.
Letné pavilóny sú na celom svete obľúbenou atrakciou pre všetkých fanúšikov festivalov, ktorí si v nich môžu oddýchnuť, načerpať energiu, zabaviť sa či si spraviť obľúbené selfie. Keďže Grape tento rok tematicky nadväzoval na kúpeľnú tradíciu miesta Piešťany, témou letnej architektonickej školy sa stala tečúca voda. Pavilón navrhnutý študentkami Barborou Mažgutovou a Luciou Medlenovou teda padol návštevníkom piešťanského letiska, rozpáleného augustovými horúčavami, špeciálne vhod: umožnil im totiž zábavnou formou sa osviežiť.
Montáži pavilónu na letisku však predchádzala náročná príprava, v rámci ktorej celý tím študentov pracoval na všetkých fázach projektu od zadania témy cez rozpracovanie na papieri až po realizáciu v priestore. Vďaka úspešnej trojke – festival Grape, FA STU a JTRE, neostal tento víťazný návrh iba na papieri. Prejsť od teórie k praxi je pre študentov ako splnený sen. Len málokedy totiž dostanú príležitosť aplikovať svoje nápady a vyskúšať si prejsť celú cestu od návrhu až k realizácii.
“Študenti STU, ktorých ako svojich potenciálnych kolegov intenzívnejšie podporujeme, nás zakaždým presvedčili o svojej bezhraničnej kreativite, zmysle pre krásu a technickej zdatnosti pri tvorbe svojich návrhov. Mnohé z nich zatiaľ neuzreli svetlo sveta, čo sa ale môže zmeniť práve vďaka takýmto projektom”, pochválila spoločnú aktivitu hovorkyňa JTRE Daniela Stričková.
Pavilón je navrhnutý tak, aby ho bolo možné rozmontovať a zas zložiť na inom mieste. To umožní, aby dielo týchto šikovných mladých ľudí videli a vyskúšali si už čoskoro aj Bratislavčania a návštevníci hlavného mesta.
Priamo na letisku sme stretli Barboru a Luciu, dve z desiatich študentov, ktorí stoja za úspešným projektom. “Vedeli sme, že leto rovná sa teplo, a na festivale sa počas zábavy teplota ešte zvyšuje, preto ľudia vyhľadávajú osvieženie – a k tomu neodmysliteľne patrí aj voda. Tú sme chceli do projektu zapracovať, ale predchádzalo tomu množstvo hodín tvorby samotného konceptu inštalácie. Až postupným dolaďovaním vznikol výsledný návrh, ktorý sme postavili v areáli,” vysvetľuje Barbora.
Pointou pavilónu sú sprchovacie hlavice nainštalované vysoko nad hlavami návštevníkov, ktorí musia ťahať za šnúrky. Voda však po potiahnutí šnúrky neosprchuje podľa očakávaní ťahajúceho návštevníka, ale tečie z hlavice na inom mieste a na niekoho iného. Ľudia si preto musia navzájom pomáhať a osvieženiu tak predchádza zábavný moment prekvapenia a hry.
Za úspešnou realizáciou pavilónu je oveľa viac práce, než by sa mohlo zdať. “Výstavba bola náročná najmä po technickej stránke. Pôvodná predstava postaviť pavilón zo systémového lešenia, ktoré by nám postavila firma, by nespĺňala estetické požiadavky. Skúšali sme preto rôzne varianty, hľadali vhodné materiály, riešili spoje, kotvenie, bezpečnosť a následne si zháňali dodávateľov,” vysvetľuje Lucia.
Jeden zo záberov priebehu príprav na FA STU.
Podľa oboch dievčat bol pavilón náročný na zhotovenie aj preto, že postaviť konštrukciu na festivale si vyžaduje množstvo bezpečnostných opatrení. Samotná výstavba trvala intenzívne celý týždeň, od pondelka až do otvorenia festivalu. “Pôvodne sme si mysleli, že nám tri dni budú stačiť, ale boli sme závislí aj od dodávateľov či robotníkov, ktorí nám pomáhali s výstavbou. A v tomto teple to išlo ešte pomalšie,” zhodujú sa.
Študenti ocenili, že byť v partii s JTRE a organizátormi festivalu Grape, je vynikajúcou skúsenosťou nielen pre ich ďalšie štúdium, ale aj budúcu kariéru.“Myslíme si, že je to skvelá príležitosť pre všetky zúčastnené strany, a o to viac pre nás, keďže máme možnosť realizovať náš nápad priamo na letisku v Piešťanoch, a nechať ho otestovať tisíckami užívateľov” zhodujú sa.
Nad študentským projektom držali ochrannú ruku a dobrou radou prispeli ich pedagógovia. So supervízorkou, Mgr. art. Paulínou Ebringerovou, ArtD., sme sa stretli v tesnej blízkosti inštalácie. “Keď sme sa večer so študentmi rozprávali, tak si uvedomili, akú šancu dostali. Áno, bolo to pre nich po každej stránke náročné, bojovali v takmer 40 stupňových horúčavách, ale keď vidia výsledok, sú radi. Je to pre nich tá najlepšia škola. A tak je to pri každom projekte, keď sa môžete pozrieť na finálny výsledok, pri ktorého zrode sám stojíte. Veľa sa naučíte. Aj my sme sa naučili – či už o časovom harmonograme, ktorý nám nevyšiel tak, ako sme čakali, alebo o festivalových podmienkach, v ktorých nemáte k dispozícii elektrinu ani vodu a musíte ich nejakým spôsobom zabezpečiť,” vysvetľuje.