S hlbokým zármutkom oznamujeme akademickej obci a ostatnej verejnosti , že nás dňa 20.10.2024 po ťažkej chorobe opustila naša dlhoročná kolegyňa z Ústavu urbanizmu a územného plánovania Ing. arch. Janka Čúrna, PhD. Posledná rozlúčka so zosnulou kolegyňou sa uskutoční v úzkom kruhu rodiny v jej rodnej obci Liptovský Ján.
Po maturite na Strednej priemyslovej škole stavebnej v Liptovskom Mikuláši nastúpila na štúdium architektúry na SVŠT. Štúdium ukončila s vyznamenaním, diplomovú prácu spracovala v ateliéri doc. M. Kodoňa. Na Fakultu architektúry nastúpila v roku 1978 hneď po ukončení štúdia ako interná ašpirantka. Po úspešnej obhajobe dizertačnej práce pracovala až do odchodu na dôchodok ak odborná asistentka alebo vedecko-výskumná pracovníčka na Katedre urbanizmu a územného plánovania, neskôr na Katedre urbanisticko-architektonických súborov a nakoniec na Ústave urbanizmu a územného plánovania. Svoju pedagogickú a odbornú činnosť zameriavala na problematiku zonálnych štruktúr a problematiku rekreácie a voľného času v sídlach, na čo bola zameraná aj jej kandidátska práca. S kol. prof. Šteisa, ktorý bol aj jej školiteľom, spolupracovala na urbanistických štúdiách rekreačnej obce Legnava, na prestavbe siete sídiel vidieckeho typu v okresoch Stará Ľubovňa, Dolný Kubín, Rožňava, Nové Zámky a Žilina, v kolektíve prof. Alexyho na štúdiách humanizácie Petržalky alebo na štúdii pedagogicko-výskumného centra STU v Gabčíkove, s prof. Trnkusom a Kavanom na urbanistickej štúdii nábrežia Dunaja v Bratislave. Jej vedecká a publikačná činnosť eviduje vyše 30 výstupov, je zameraná prevažne na rozvoj voľnočasových aktivít v sídelnom prostredí alebo na problematiku zonálnych štruktúr. Z jej pera aj aj portrét jej liptovského rodáka prof. Jána Svetlíka na www. stránke ústavu urbanizmu. Viacero jej odborných článkoch bolo publikovaných v zborníkoch seminárov a konferencií, ktorých sa zúčastňovala.
V pedagogickej činnosti bola precízna a študentom odovzdávala svoje najlepšie vedomosti, ktoré nadobudla v rámci tvorivej alebo vedecko-výskumnej činnosti. Viedla aj záverečné bakalárske a diplomové práce. Zdobili ju najmä pracovitosť a čestnosť. Jej postavenie v kolektíve ústavu ale aj fakulty najlepšie dokladuje to, že sme ju nikdy neoslovili inak ako Janka. Medzi jej záľuby patrilo výtvarné počítačové dotváranie fotografií. V jej pozostalosti sme našli takto spracovaný aj jej autoportrét, ktorý je aj na jej fakultnom smútočnom oznámení vo vestibule školy.
Česť jej pamiatke !