Bellušove ateliéry Fakulty architektúry a dizajnu STU realizujú komerčné aktivity, ktoré prezentujú vysokú odbornú úroveň školy. O činnosti tejto projekčnej platformy hovoríme s jej vedúcim Ing. Romanom Rosinom.
Bellušove ateliéry vznikli v septembri 2020 pretransformovaním Podnikateľské centra Fakulty architektúry a dizajnu STU. Ako sa v posledných rokoch zmenili priority fungovania tohto projekčného centra fakulty?
V roku 2020 po intenzívnych vnútorných reformách v koncepcii fungovania pôvodného PC ARCH sme sa s vedením fakulty zhodli na zásadnom kroku premenovať centrum na Bellušove ateliéry. Od tejto zmeny názvu nastala radikálna zmena fungovania a myšlienky podnikateľského centra. Zamerali sme sa na projekty v širokej škále – od overovacích štúdií až po realizačné projekty, od novostavieb po rekonštrukcie, od bytových domov, verejných priestorov až po špecifické objekty ako je archív Ministerstva vnútra SR. Prioritou je zapojiť študentov do procesu projekčnej činnosti. Cieľom je pripraviť študentov do praxe. Študent je postavený do pozície juniora a nad ním dohliada skúsený medior resp. senior – pedagóg.
Koľko pedagógov a študentov sa priebežne zapája do jeho aktivít? Ako sa skladajú jednotlivé tvorivé tímy?
Zloženie tímu nie je pevné, odvíja sa od projektov, na ktorých pracujeme. Jeden mesiac môže byť v ateliéri aktívnych 6, o ďalší mesiac 20 . Na zoznamoch sa často objavujú mená spolupracovníkov, ktoré na našich projektoch už predtým robili. Je to hlavne z dôvodu vyladených tímov a lepšej komunikácie v rámci nich. V stave hľadania ľudí pre nové zákazky vždy oslovujeme seniorov, ktorí sa nám zdajú vhodní pre daný charakter projektu, následne prizývame študentov či nemajú záujem o spoluprácu. Tu je samozrejme náročné zladiť študentský voľný čas s našimi projekčnými aktivitami.Overovacia štúdia objektu Trnava, VA – zabezpečenie priestorov pre archiváciu, autori: Ing. arch. Tibor Varga, PhD., Ing. arch. Lukáš Rypák, Ing. arch. Karol Volf
Na rozdiel od študentských prác sa výsledky tohto ateliéru pretavujú aj do realizácii. Aký prínos má tento aspekt pre vzdelávanie mladých architektov?
Študent postavený do pozície juniora je plnohodnotne finančne ohodnotený a zapojený do všetkých činností spojených s vykonávaním jeho budúceho povolania. Okrem klasickej projekčnej činnosti má možnosť podieľať sa na nastavovaní ekonomickej stránky projektu, riešiť zmluvy s objednávateľom, byť účastníkom rokovaní, prezentácií a samozrejme ich aj viesť. V neposlednom rade získa „výučný list“ Bellušových ateliérov ako hodnotiace CV do života.
V čom môže byť výhoda pre mestské samosprávy či firmy, ak oslovia na spoluprácu práve Bellušovej ateliéry?
Výhodou je kvalita seniora, ktorý usmerňuje činnosti tímu juniorov. Môže viesť paralelne aj viac projektov, je vizitkou záruky, že výstupná hodnota projektov je na profesionálnej úrovni a plne konkurenčná výstupmi iných subjektov z praxe. Našim cieľom však nie je súperiť s inými projekčnými ateliérmi, ale pripravovať študentov do praxe. Pešia zóna Vrakuňa, autori: doc. Ing. arch. Katarína Smatanová MA, PhD., Ing. arch. Andrea Šeligová PhD., bc. Viktor Polák, bc. Barbora Šimkovičová
Je naša legislatíva dostatočne uspôsobená na podobný štýl spolupráce medzi akademickým a verejným sektorom či s podnikateľskou sférou?
Stále existuje veľa prekážok, ktoré nám sťažujú fungovanie. Často narážame na absurdity vo forme možných ohodnocovaní, procesných prekážok a podobne. Do značnej miery nám však pomáha tajomníčka našej fakulty, právnici a iné osoby, ktoré majú odborné skúsenosti v problematike.
Na akých projektoch budete pracovať v najbližšom období?
Veľa našich projektov je v štádiu schvaľovania cenových ponúk či rozhodovania sa, či do projektov vystúpime alebo nie. Aktuálne intenzívne pracujeme na realizačnom projekte pre Právnickú fakultu UK v Bratislave. Ide o rekonštrukcia objektu na Vajanského nábreží 10. Adaptácia objektu pre potreby výučby zasahuje do širokej problematiky: od pamiatkovej ochrany, špeciálneho zakladania a špeciálnych sanačných postupov až po integráciu do projektov spadajúcich do Plánu obnovy. Ďalším živým projektom je rekonštrukcia objektu bývalej Starej pošty na Radlinského ulici a parčík pri synagóge, obe v Trnave.
Rekonštrukcia objektu na Vajanského nábreží 10, Bratislava - adaptácia objektu pre potreby výučby UK, autori: doc. Ing. arch. Nadeža Hrašková, PhD., Ivana Langerová, Ing. arch. Lukáš Rypák, Ing. arch. Karol Volf
Komunitné Univerzita Komenského v Bratislave, autori: doc. Ing. arch. Milan Andráš, PhD., spolupráca: Ing. Dušan Kočlík, ArtD., Ing. arch. Pavel Nahálka, PhD. ,Mgr. art. Adam Tóth