Medzi sedemdesiatimi šiestimi dielami, ktoré budú mať v tomto roku možnosť získať prestížnu britskú architektonickú cenu RIBA, je aj rekonštrukcia budovy Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Londýne. Nedávno dookončená obnova vzácnej ukážky brutalistickej architektúry z prelomu 60-tych a 70-tych rokov bola uskutočnená pod vedením pedagóga na FAD STU Jána Pavúka, Pavla Hanzalíka a Petra Luntera. O procese, ktorý viedol k tomu úspechu, sme sa zhovárali s prvým z uvedených.
Autori diela počas otvorenia Ing. arch. Ján Pavúk, PhD., Ing. arch. Pavol Hanzalík, Dip. Arch Peter Lunter, zdroj: K. Volnerová
Čo predchádzalo nominácii vášho projektu na cenu RIBA?
Proces bol vcelku jednoduchý. Zaslali sme fotografie a popis diela do RIBA, na základe ktorých nás nominovali.
Čo bude po nedávnom vyhlásení nominovaných projektov nasledovať? Kedy sa rozhodne o víťazoch?
Koncom marca má prísť komisia na obhliadku budovy a v lete má porota rozhodnúť o udelení ceny RIBA LONDON AWARDS. Víťaz postupuje do celoštátnej súťaže RIBA BRITISH AWARDS.
Predchádzala tejto zákazke architektonická súťaž či iná forma výberu autorov?
Boli sme oslovení na základe výsledkov verejného obstarávania. Podmienky boli nesmerne prísne, takže ich nevedel splniť každý architekt či projektant.
Aké najťažšie limity vám užívateľ predostrel?
Dostali sme veľmi podrobný lokalitný program. Okrem neho sme museli splniť tie najvyššie požiadavky na prevádzkový, užívateľský, technicky, technologicky a bezpečnostný štandard.
foto: William Salisbury
Budova nášho zastupiteľského úradu je dielom špičkových československých architektov v období pred normalizáciou. Ktoré architektonické prvky ste sa rozhodli zachovať? Ako náročné bolo rešpektovať autorské práva prakticky po piatich desaťročiach od ukončenia stavby?
V zásade sme si dali za ciel zachovať všetko pôvodné, stolárske prvky, svietidlá, dokonca aj autorské detaily, a to formou repasu a rekonštrukcie. V tom sme videli asi najvyššiu métu, narušenie integrity tohto diela našimi vstupmi sa nám zdalo barbarské. Vstupovali sme diela iba drobnými detailmi, ktoré dopovedajú pôvodný dizajn súčasným architektonickým jazykom. Najväčším problémom sa javili - a aj počas stavby ukázali - technické a technologické riešenia, ktoré nám enormne sťažovali realizáciu rekonštrukcie, nakoľko ak by boli viditeľné, degradovali by výtvarnosť a vizuál interiérov ale aj exteriérov.
Sú už priestory nášho veľvyslanectva kompletne dokončené? Slúžia svojmu účelu aj spoločenské priestory, byty či konzulárne priestory?
Objekt je skolaudovaný, má vydané užívacie povolenie a je znova v prevádzke ako predtým.
Aké ďalšie projekty máte v súčasnosti rozpracované?
Momentálne pripravujeme rekonštrukciu Stálej misie SR pri OSN v Ženeve. Uvidíme ako sa to ďalej vyvinie s jej realizáciou.
foto: William Salisbury
Zhovárala sa Zuzana Uličianska.