Rektor Slovenskej technickej univerzity Oliver Moravčík odovzdal dekréty emeritnému i piatim hosťujúcim profesorom z Fakulty architektúry a dizajnu a novému docentovi zo Strojníckej fakulty. Stalo sa tak na akademickej slávnosti na pôde rektorátu za účasti vedenia STU a dekanov fakúlt.
Dekrét o udelení čestného titulu „profesor emeritus“ si z rúk rektora prevzal prof. Ing. arch. Matúš Dulla, DrSc. Z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Čestný titul udelila profesorovi Dullovi Vedecká rada STU 13. decembra 2023. Profesor Dulla pôsobil na fakulte od roku 1974 ako pedagóg (dejiny architektúry 20. storočia), od roku 1989 bol vedúcim Ústavu dejín a teórie architektúry. V roku 2000 sa stal profesorom (doktorandské štúdium: metodológia vedeckého výskumu v architektúre), od roku 2008 pôsobil na FA ČVUT, Praha ako vedúci Ústavu teórie a dejín architektúry.
Vedecká rada STU schválila 13. decembra 2023 aj pôsobenie piatich hosťujúcich profesorov z odboru architektúra a urbanizmus Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Dekréty si prevzali:
Ing. arch. Andrej Alexy na fakulte pôsobí od roku 1999, spolupracuje na rôznej úrovni s jej pracoviskami. Jeho činnosť, či už ako vedúceho ateliérovej tvorby, člena komisii, spracovateľa posudkov diplomových či bakalárskych prác, alebo ako prednášajúceho, je od roku 2003 spätá s Ústavom konštrukcií v architektúre a inžinierskych stavieb. Získal množstvo ocenení doma aj v zahraničí. Je dvojnásobným držiteľom CEZAARa - ceny Slovenskej komory architektov. V roku 2005 ju získal v kategórii obytné budovy za bytový dom MONDRIAN v Bratislave, v roku 2010 za ETIS–administratívno-výrobnú halu, ktorá bola ocenená v kategórii občianske a priemyselné stavby a v roku 2009 ju vyzdvihla aj medzinárodná porota Ceny Dušana Jurkoviča.
Ing. arch. Martin Kusý je vynikajúcim predstaviteľom odboru architektúra a urbanizmus, autorom a spoluautorom mnohých významných diel – novostavba SND, vodné diela Čunovo a Žilina, ústredie NBS, rekonštrukcia areálu SNG (všetky spolu s P. Paňákom) a ďalších, za ktoré zbieral ocenenia a nominácie. S fakultou spolupracuje už takmer 20 rokov, ako pravidelný člen komisií pre obhajobu diplomových projektov, pedagóg, člen Vedeckej a umeleckej rady aj ako zamestnávateľ celého radu absolventov fakulty pozná veľmi dôverne jej silné i slabé stránky. Ako dlhoročný praktizujúci architekt a člen Komory slovenských architektov má súčasne nenahraditeľné praktické skúsenosti s výkonom povolania architekta v európskom prostredí.
Ing. arch. Pavel Paňák je takisto vynikajúcim predstaviteľom odboru architektúra a urbanizmus. Už krátko po svojom absolutóriu sa ako asistent podieľal na výučbe budúcich architektov na vtedajšej SVŠT. V nasledujúcich desaťročiach pôsobil na Fakulte architektúry ako externý pedagóg, člen komisií pre obhajobu diplomových projektov, ale spojenie s fakultou realizoval aj ako zamestnávateľ celého radu jej absolventov. Je autorom a spoluautorom mnohých diel, za ktoré získal ocenenia vrátane CEZAARa a Ceny Dušana Jurkoviča, spolu s M. Kusým získali aj Krištáľové krídlo.
Ing. arch. Ľubomír Závodný je renomovaný architekt charakteristický veľkorysým ponímaním priestoru na pozadí prísneho rádu, laureát mnohých ocenení vrátane Ceny Dušana Jurkoviča (za budovu centrály VÚB) a CEZAAR (Bytové domy A+B), Krištáľového krídla a množstva ďalších nominácií. Dlhé roky úzko spolupôsobí s pracoviskami Fakulty architektúry (a dizajnu). Jeho činnosť, či už ako vedúceho prác ateliérovej tvorby, člena obhajobných komisií, spracovateľa posudkov diplomových prác, alebo prednášateľa, sa orientuje na pracoviská Katedry interiéru, výstavníctva a scénografie, Katedru obytných budov a Katedru architektonickej tvorby budov pre administratívu, školstvo, obchod, služby a dopravu a verejné stravovanie, v súčasnosti na pôsobenie na Ústave architektúry obytných a občianskych budov FAD STU.
Ing. arch. Štefan Polakovič je renomovaný slovenský architekt, urbanista a spoluzakladateľ ateliéru GUTGUT s pomerne rozvetvenou pôsobnosťou. Za kvalitné a inovatívne architektonické realizácie získal niekoľko prestížnych domácich aj zahraničných ocenení, napríklad s návrhom funkčne aj typologicky vrstvenej obytnej štruktúry sa stal laureátom ceny Europan 5 (New housing landscapes, travel and proximity), je viacnásobným laureátom ocenenia Slovenskej komory architektov CEZAAR, v roku 2014 získal ocenenie Krištáľové krídlo. V súčasnosti pôsobí aj na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave ako pedagóg na Ústave architektúry občianskych stavieb. Okrem pedagogickej činnosti a tvorby vo vlastnom ateliéri je aktívny aj vo verejnej sfére ako spoluorganizátor festivalu DAAD (Dni architektúry a dizajnu) v Bratislave, ktorý umožňuje kritické diskurzy o lokálnych problémoch na medzinárodnej platforme. Na odovzdávaní dekrétov sa osobne nemohol zúčastniť.
Rektor Oliver Moravčík vyzdvihol aktivitu FAD STU a jej dekana pri získavaní, resp. pokračovaní pôsobenia domácich aj zahraničných hosťujúcich profesorov na fakulte, keďže sa tým zvyšuje úroveň jej kvality aj internacionalizácie. Profesor Dulla vyslovil želanie, aby hosťujúci profesori - renomovaní architekti – mohli získať akademické tituly napriek tomu, že nepublikujú výsledky svojej vedeckej činnosti, avšak je za nimi množstvo ocenených diel. Poukázal na príklad univerzít v Česku, kde to pravidlá umožňujú. Túto myšlienku podporil aj dekan FAD STU Branislav Puškár. Vyzdvihol význam pôsobenia hosťujúcich profesorov, ktorí vytvárajú spolu so študentmi špičkové práce, oceňované aj vo svete. „V zámorí týchto architektov nazývajú „starchitects“ a tí naši piati aj vynikajúco učia. Verím, že budú u nás pôsobiť aj naďalej a aj vďaka nim budeme ďalej napredovať,“ povedal Branislav Puškár.