Pedagóvia Peter Mazalán, Paulína Ebringerová spoločne so študentmi prvého stupňa štúdia Katarínou Florekovou a Ondrejom Kováčom vás pozývajú do historickej budovy FAD STU v Bratislave, kde predstavia dve intermediálne umelecké diela. Autori sa zoberali rezonanciou slobody a tajomnosti vnútorného sveta. Intermediálna inštalácia “Liberté” vo foyer fakulty skúma aktuálne otázky slobody slova a jej limitov. Dielo je inšpirované ikonickou maľbou Eugena Delacroixa, “Sloboda vedie ľud na barikády”, a pracuje s vizuálnym zhmotnením prostredníctvom svetla, zvuku a vibrácií. Sloboda nie je samozrejmosťou, preto na ňu nezabúdajme. Najmä v súčasnosti.
Druhé dielo Transplantatio sa zaoberá možnosťami transformovania časti organizmu ľuďom, ktorí nám dnes svoje osobité vnímanie sveta nedokážu tlmočiť. Zamýšľa sa nad otázkou ako by dieťa s autizmom opísalo svoje vnímanie sveta? Čo by nám prezradili tí, ktorých telo či myseľ bránia v komunikácii? Vďaka AI už vieme oživiť hlas a tvár, no vnútorné svety zatiaľ zostávajú tajomstvom. Dielo Transplantatio naištalované v kotolni FAD STU bude verejnosti prístupné v stanovených časoch.
Autori: Paulína Ebringerová, Peter Mazalán, Katarína Floreková, Ondrej Kováč
Intermediálne dielo: Liberté
Miesto: Fakulta architektúry a dizajnu STU, foyer, Námestie slobody 19
Aké sú limity slobody? Do akej miery je možné slobodu obmedziť? Dokážeme nájsť etický princíp slobody slova? Tieto a mnohé ďalšie otázky si kladú autori intermediálnej inštalácie Liberté, v ktorej zámerne pracujú s aktuálnou a v spoločnosti rezonujúcou témou slobody. Ich inšpiračným zdrojom je maľba Sloboda vedie ľud na barikády maliara Eugena Delacroixa, ktorá je charakteristická farebnosťou, kontrastmi a hrou s tieňmi. Liberté pracuje s vizuálnym zhmotnením, ktoré obsadí steny historickej budovy Fakulty architektúry a dizajnu, a to prostredníctvom vibrácií, svetla a zvukovej interakcie. Na slobodu nesmieme zabúdať - nie je samozrejmosťou. Partnerom diela je FAD STU. Dielo je prístupné verejnosti počas podujatia od 19:00 - 22:00 hod.
zdroj: O. Kováč
Intermediálne dielo: Transplantatio
Miesto: Fakulta architektúry a dizajnu STU, kotolňa, Námestie slobody 19
⭑ koncept, výtvarné riešenie: Peter Mazalán
⭑ výtvarné riešenie: Paulína Ebringerová
⭑ 3D: David Hoffman
⭑ kamera, postprodukcia: Peter Fröhlich
⭑ viola: Júlia Urdová
⭑ spinet: Sylvia Urdová
⭑ objekty: Veronika Kita Mazalánová, Felix Kita
Termíny diela:
Projekt Transplantatio premýšľa nad tým, čo by sa stalo, ak by bolo možné transformovať časti organizmu ľuďom, ktorí nám dnes svoje osobité vnímanie sveta nedokážu tlmočiť. Čo by sme sa dozvedeli o svete dieťaťa s autizmom? Ako by svoje radosti opísal človek, ktorému telo či myseľ nedovolia zverovať sa nám spôsobom, ktorému by sme rozumeli? Podobné myšlienky v sebe spracúvajú často ich najbližší - sú to najmä rodičia, ktorým sa sníva o dni, keď ich neverbálne deti prehovoria plynulou, artikulovanou rečou. S pomocou umelej inteligencie dnes vedia prehovoriť aj statické fotografie, dokážeme vytvoriť simuláciu oživenia hlasu a tváre. Naše bohaté vnútorné svety však počítače ešte nasimulovať nedokážu. Projekt podporil z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia. Partnerom projektu je aj FAD STU.
zdroj: P. frohlich
Mgr. art. Paulína Ebringerová, ArtD. pôsobí v oblasti prezentácie umenia, dizajnu a architektúry. Verejnosti kurátorsky predstavila viac ako 50 výstav začínajúcich aj etablovaných autorov na Slovensku a zahraničí. Je aktívna v oblasti odborných vzdelávacích podujatí zameraných na digitalizáciu architektonického dedičstva, presahových výstavných inštalácií a medziodborových diel. Pedagogicky pôsobí na Fakulte architektúry a dizajnu, kde vedie predmety zamerané na umelecké inštalácie vo verejnom priestore, ktoré v spolupráci so študentmi prezentujú na rôznych festivaloch a podujatiach. Autorka je finalistkou Insaid Awards 2023 za dielo Afloat v kategórii Scénografia a show, nositeľkou ocenenia ILDA Awards 2023 v kategórii Fine Art Laser Display za dielo Liiine. Pracuje v oblasti kreatívnych podujatí, strategických koncepcií a výstav.
doc. Ing. arch. Mgr. Art. Peter Mazalán, PhD. absolvoval operný spev na VŠMU v Bratislave, vyštudoval tiež divadelnú scénografiu na VŠMU a Fakultu architektúry STU v Bratislave, kde v súčasnosti pôsobí ako pedagóg. Účinkoval v divadlách ako Bayerische Staatsoper v Mníchove, Stadttheater Klagenfurt, Slovenské národné divadlo či Národní divadlo Brno. V súčasnosti sa venuje okrem architektonickej praxe aj autorským intermediálnym projektom, prepájajúcim klasickú piesňovú a koncertnú literatúru s aktuálnymi divadelnými, performatívnymi a výtvarnými technikami. Jeho intermediálne diela bolo možné vidieť na festivaloch Divadelná Nitra, Nová dráma, Viva musica alebo v rámci Opery SND a ND Košice.