Hlavnými cieľmi podpory projektov nadnárodnej kultúrnej spolupráce je podporovať schopnosť odvetví kultúry fungovať nadnárodne a medzinárodne a podporovať pohyb kultúrnych diel a nadnárodnú mobilitu kultúrnych a kreatívnych subjektov, najmä umelcov.
Prioritami v oblasti budovania odvetví kultúry je:
− podporovať opatrenia poskytujúce kultúrnym a kreatívnym subjektom zručnosti, schopnosti a odborné znalosti, ktoré prispievajú k posilňovaniu odvetví kultúry vrátane podporovania prispôsobovania sa digitálnym technológiám, testovania inovačných prístupov k práci s publikom a testovania nových modelov podnikania a riadenia,
− podporovať opatrenia umožňujúce kultúrnym pracovníkom spolupracovať medzinárodne a internacionalizovať ich kariéry a činnosti v Únii a mimo nej, ak je to možné na základe dlhodobých stratégií,
− poskytovať podporu na posilnenie európskych kultúrnych a kreatívnych organizácií a medzinárodných sietí so zámerom uľahčiť prístup k profesijným príležitostiam.
V oblasti podpory pohybu a mobility sa stanovujú tieto priority:
− podporovať medzinárodné kultúrne aktivity, ako sú napríklad výstavy, výmeny a festivaly,
− podporovať pohyb európskej literatúry s cieľom zabezpečiť jej čo najväčšiu dostupnosť,
− podporovať prácu s publikom ako prostriedok na stimulovanie záujmu o európske kultúrne diela a hmotné a nehmotné kultúrne dedičstvo a na zlepšovanie prístupu k nim. Cieľom práce s publikom je pomôcť európskym umelcom a ich dielam dostať sa k čo najväčšiemu počtu recipientov v Európe a rozšíriť prístup skupín s nedostatočným zastúpením ku kultúrnym dielam. Jeho cieľom je takisto pomôcť kultúrnym organizáciám prispôsobiť sa potrebe pracovať s publikom novými a inovatívnymi spôsobmi, aby si ho udržali, získali a aby zároveň zlepšili zážitky existujúceho i budúceho publika a prehĺbili s ním vzťahy.
Kategória 1 – Projekty spolupráce menšieho rozsahu
− zahŕňa vedúceho projektu a prinajmenšom dvoch ďalších partnerov so zákonným sídlom aspoň v troch rozličných krajinách zúčastňujúcich sa na programe Kreatívna Európa – podprogram Kultúra. Vedúci projektu alebo jeden zo spoluorganizátorov musia mať zákonné sídlo v jednej z oprávnených krajín.
− podlieha žiadosti, v rámci ktorej sa požaduje maximálne 200 000 EUR, čo prestavuje maximálne 60 % oprávneného rozpočtu.
Kategória 2 – Projekty spolupráce väčšieho rozsahu
− zahŕňa vedúceho projektu a aspoň päť ďalších partnerov so zákonným sídlom aspoň v šiestich rozličných krajinách zúčastňujúcich sa na programe Kreatívna Európa – podprogram Kultúra. Vedúci projektu alebo jeden z partnerov musia mať zákonné sídlo v jednej z oprávnených krajín.
− podlieha žiadosti, v rámci ktorej sa požaduje maximálne 2 000 000 EUR, čo prestavuje maximálne 50 % oprávneného rozpočtu.
Projekty oprávnených žiadateľov sa budú hodnotiť na základe týchto kritérií:
1. Relevantnosť (35)
V rámci tohto kritéria sa hodnotí, ako projekt prispeje k posilneniu profesionalizácie odvetvia a ku schopnosti fungovať nadnárodne, podporovať nadnárodný pohyb kultúrnych diel a mobilitu umelcov a k zlepšeniu prístupu ku kultúrnym dielam.
2. Kvalita obsahu a činností (25)
V rámci tohto kritéria sa hodnotí, ako sa projekt bude vykonávať v praxi (kvalita činností a hotových diel, skúsenosti zamestnancov zodpovedných za projekty a pracovné podmienky) s osobitným zameraním sa na to, ako môžu tieto činnosti účinne pomôcť vykonávať stratégiu rozvoja publika.
3. Komunikácia a šírenie (20)
Cieľom ja maximalizovať vplyv výsledkov daného projektu, a to ich čo najširším sprístupnením na miestnej, regionálnej, nadnárodnej a európskej úrovni, aby rozšírili vplyv nad rámec tých, ktorí sú priamo zapojení do projektu, ako aj nad rámec životného cyklu tohto projektu.
4. Kvalita partnerstva (20)
V rámci tohto kritéria sa hodnotí rozsah, do akého všeobecná organizácia a koordinácia projektu zabezpečí účinné vykonávanie činností a prispeje k ich udržateľnosti.
V rámci nového Programu Kreatívna Európa majú všetci žiadatelia povinnosť pred
podaním elektronickej žiadosti zaregistrovať svoju spoločnosť na portáli Education,
ECAS Help Často kladené otázky k registrácii
Krajiny participujúce na programe: aktualizovaný zoznam tu
22.11.2017 - Projekty spojené s Európskym rokom kultúrneho dedičstva 2018 (Support for cooperation projects related to the European Year of Cultural Heritage 2018)
18.1.2018 - Projekty Európskej spolupráce - projekty menšieho rozsahu a projekty väčšieho rozsahu (Support for European cooperation projects 2018' (Category 1 - Smaller scale cooperation projects / Category 2 - Larger scale cooperation projects)
18.1.2018 - Projekty Európskej spolupráce - projekty menšieho rozsahu a projekty väčšieho rozsahu (Support for European cooperation projects 2018' (Category 1 - Smaller scale cooperation projects / Category 2 - Larger scale cooperation projects)
V prípade vášho záujmu sa do výzvy zapojiť vás žiadame o včasné informovanie na:
Mgr. Jana Šimková, jana.simkova@stuba.sk
Mgr. Jana Šimková, jana.simkova@stuba.sk