Srdečne vás pozývame na ďalší ročník obľúbeného formátu Reflexie architektúry. Projekt mapuje architektonické scény vybraných krajín a doteraz už reflektoval súčasnú architektonickú scénu Slovenska, Česka, Rakúska, Slovinska, Nemecka, Nórska, Maďarska a Poľska. Tento rok sa v rámci série prednášok predstaví súčasná ukrajinská architektonická scéna. Výber prednášajúcich zahŕňa architektov, architektky, kurátorov a kurátorky, ktoré reprezentujú všetky aktívne tvoriace generácie a najdôležitejšie tendencie súčasnej ukrajinskej architektúry. Súčasťou prezentácií sú moderované diskusie s publikom.
V rámci projektu tak vzniká jedinečný materiál, ktorý je záznamom dobovej architektonickej diskusie a zároveň verejne dostupným zdrojom informácií. Súčasťou formátu Reflexie architektúry je aj séria monografií zachytávajúcich prednášky aj kritické reakcie publika. Reflexie architektúry sa budú odohrávať v miestnosti 117 Fakulty architektúry a dizajnu v Bratislave, ktoré je otvorené architektom, študentom aj širokej verejnosti zaujímajúcej sa o architektúru. Všetky prednášky budú streamované a archivované na facebookových a youtubových kanáloch Reflexií.
PROGRAM:
14/10 Anastasiya Ponomaryova
Spoluzakladateľka neziskovej organizácie Urban Curators a iniciatívy СO-HATY. Pôsobila na ETH v Zürichu, MIT. Magisterské a doktorandské štúdium absolvovala na Kyjevskej národnej univerzite stavebníctva a architektúry. Bakalársky štúdium absolvovala na Národnej akadémie stavebníctva a architektúry v Donbase.Jej aktuálne projekty sa zameriava na integrované, udržateľné a neziskové bývanie na Ukrajine a cirkulárnu architektúru.
21/10 Lina Degtyaryova
Doktorandka na Užhorodskej národnej univerzite, Katedra archeológie, etnológie a kultúrnych štúdií. Jej práca sa špecificky zameriava na medzivojnový urbanizmus a dejiny architektúry v Užhorode.Je tiež spoluzakladateľkou neziskovej organizácie Uzhhorod Modernism a vzdelávacieho a výskumného online projektu Uzhhorod Modernism (2016).
28/10 Andrii Kopylenko
Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ charitatívnej nadácie District 1, ktorá vznikla v reakcii na humanitárnu katastrofu na Ukrajine spôsobenú ruskou inváziou. Ich projekty prinášajú riešenia od odstraňovania trosiek, humanitárnej pomoci až po rekonštrukciu a zabezpečenie bývania na zimu. DIstric 1 voli tiež nominovaný na cenu EU mies van der rohe 2024.
11/11 Alex Bykov
Architekt a aktivista proti demolácii modernistických budov v Kyjeve. Kurátor a autor so zameraním na modernizmus na Ukrajine. Asistent na Fakulte architektúry na Vysokej škole technickej v Brne.V roku 2008 ukončil magisterské štúdium architektúry na Kyjevskej univerzite stavebníctva a architektúry. V rokoch 2006-2012 pracoval v rôznych architektonických a dizajnových štúdiách v Kyjeve.
18/11 Ievgeniia Gubkina
Architektka, historička architektúry a urbanizmu, kurátorka a spoluzakladateľka neziskovej organizácie Urban Forms Center v Charkove. Je tiež spoluzakladateľka neziskovej organizácie Modernistki - ženské avantgardné hnutie. Jej práca sa špecializuje na architektúru a urbanistické plánovanie 20. storočia na Ukrajine a multidisciplinárny prístup k štúdiu kultúrneho dedičstva. V súčasnosti pôsobí ako prednášajúca na Bartlett School of Architecture, UCL, Londýn, Spojené kráľovstvo.
02/12 Yulian Chaplinsky
Generálny riaditeľ AVR Development, architekt, urbanista, bývalý vedúci Odboru architektúry Mestskej rady v Ľvove (2015-2019) a bývalý zástupca ministra pre komunitný a územný rozvoj (2019-2020). AVR tím celkovo tvorí viac ako 100 zamestnancov, ktorých jadro sa sformovalo v roku 2006. Sú to architekti, urbanisti, dizajnéri, interiéroví dizajnéri a statici.