Doktorandka FAD STU Vlasta Kubušová, spoluzakladateľka crafting platics! studio, a vedecký výskumník MIT Andreas Mershin získali v roku 2022 spoločne grant od MIT-Slovakia MISTI Global Seed Funding (GSF) na projekt Interaktívne biomateriály. Projekt je financovaný Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktoré v roku 2021 uzatvorilo dohodu s Massachusetts Institute of Technology (MIT) s cieľom financovať spoločné projekty a výskumnú spoluprácu. Pri príležitosti partnerskej návštevy Slovenska sa v stredu 10. januára 2024 o 13:00 na FEI STU (sála CD-150) uskutoční prednáška Andreasa Mershina pre verejnosť s témou “Academia to Entrepreneurship (Lab to Market) and Beyond”. Prednáška odznie v anglickom jazyku bez prekladu.
Dr. Andreas Mershin (www.mershin.org) odišiel z akademickej sféry tento rok v júni po 26 rokoch pôsobenia vo funkcii hlavného výskumníka. 19 rokov viedlo “blue-sky” výskum a praktický vývoj ako riaditeľ MIT Label Free Research Group (2004-2023). Viedol výskum financovaný spoločnosťami, ako sú americká National Science Foundation (NSF), Defence Advanced Research Project Agency (DARPA), GlasxoSmithKline či Standard Banking Group. Dr. Mershin vyučoval vysokoškolské a postgraduálne kurzy na MIT vo oblasti fyziky, molekulárnej biofyziky čuchu a v oblasti “mykotektúry”. Od roku 2014 globálne vyučuje podnikanie, inovácie a svoj známy kurz „Lab to Market the MIT Way“ vrátane programov MIT Sloan Executive Education a Advanced Management Programs.
Získal niekoľko amerických a medzinárodných patentov a publikoval množstvo recenzovaných článkov v popredných vedeckých časopisoch na témy učenia a pamäte, strojového čuchu, biofyziky vône, fotosyntézy a percepčného inžinierstva. Jeho práca bola pokrytá svetovými médiami v desiatkach jazykov. Vyvíja technológie, ktoré používa etablovaný priemysel a startupy, ktoré spoluzakladal. Je prezidentom a spoluzakladateľom verejnoprospešnej neziskovej nadácie Osmocosm Foundation, je spoluzakladateľom MycoHab a spoluzakladateľom a vedúcim vedeckým pracovníkom vznikajúceho startupu www.RealNose.ai – s cieľom priniesť silu umelého (psej) inteligencie a strojového čuchu do prostredia lekárskej diagnostiky. Je súkromný pilot a potápač.
O svojej pripravovanej prednáške Dr. Mershin uvádza:
“Na STU Bratislava budem hovoriť o nedávnom pokroku dosiahnutom vo svete a v našej výskumnej skupine v oblasti diagnostiky umelého čuchu, ako aj o mykotektúre, a o prieniku oblastí, ktorým sa venuje aj prebiehajúci MISTI výskum Vlasty Kubušovej. Prednáška pokryje základné výzvy a príležitosti, ktorým sme čelili a ktoré naďalej riešime pri nasadzovaní experimentálnej mykotektúrnej farmy a výskumnej základne na okraji suchého Windhoeku v Namíbii. Preskúmame, ako možno nedávny pokrok v AI vnímať ako zrkadlo spoločnosti a nový pohľad na podnikanie v zdravotníckych pomôckach, zapuzdrený v motte „nasadiť alebo zomrieť“. Pôjde o interaktívnu prednášku, prineste prosím svoje otázky!”