Pozývame vás na uvedenie novej publikácie Správa o slovenskej architektúre. Kolektívnu zbierku kritických esejí na tému súčasnej slovenskej architektúry, verejného priestoru a mestského plánovania prídu za autorov predstaviť Henrieta Moravčíková, Laura Krišteková, Peter Szalay a Katarína Haberlandová. V diskusií s Michalom Hvoreckým priblížia potrebu hlbšej reflexie nad súčasným stavom architektúry u nás, ktorá motivovala vydanie knihy. Konkrétnejšie sa budú venovať javom pozorovaným v rokoch 2020 až 2022, osudu verejných stavieb z čias socializmu ale aj plánovanej kontroverznej výstavbe na území bratislavského Lida.
Viac o knihe:
Správa o slovenskej architektúre je kompilácia esejí, ktoré si všímajú širší spoločenský kontext architektúry, skúmajú postavenie architektonického dedičstva či vzťah architektúry k prírodnému prostrediu a reflektujú aj problematické témy, ako je architektúra a vojnový konflikt či politizácia verejného priestoru.
-
členovia Oddelenia architektúry Historického ústavu SAV v úvodnom texte zmapovali uplynulé roky súčasnej slovenskej architektúry so zreteľom na širší spoločenský kontext, čo ilustrujú fotografie architekta Petra Jurkoviča
-
verejným stavbám z čias socializmu a ich osudu v neoliberálnom kapitalizme sa ďalej venuje Henrieta Moravčíková
-
problematiku turizmom poháňanej výstavby v Demänovskej doline približuje Mária Novotná
-
kontroverzií developovania na území lužného lesa v Bratislave sa venujú Ivana Rumanová a Peter Szalay
-
o vojnou zničenej ukrajinskej architektúre reportuje priamo z frontu Lina Degtyarova
-
desaťročnú snahu o záchranu liečebného domu Machnáč popisuje Martin Zaiček
-
témou pamäte a pamätníkov sa vo filozofickej eseji zaoberá Silvester Lavrík