V apríli 2024 sa rozhodla porota počas dvoch dní zasadania vo Vile Flóra v Starom Smokovci udeliť 3 hlavné ceny a 3 odmeny v rámci 29. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže vypísanej spoločnosťou XELLA do ktorej bolo poslaných 76 súťažných návrhov. Témou ideovej urbanisticko - architektonickej súťaže bolo Centrum zlého počasia s názvom SCHOLÉ VO VYSOKÝCH TATRÁCH. Cieľom zadania bolo premeniť „čierne diery“ v podobe legendárneho chátrajúceho amfiteátra z čias socializmu a historického objektu Bellevue, z ktorého sa počas rokov nečinnosti stala ruina na miesta oddychu, poznania, stretnutí , aktívneho trávenia voľného času pre rôzne vekové kategórie domácich obyvateľov, kúpeľných hostí i turistov, v nečase ale aj po náročnej túre. Výraz „scholé” pochádza z gréckeho slova s významom rozjímania, kľudného využívania voľného času, načerpania nových síl alebo vedomostí.
Slávnostné odovzdávania cien a odmien súťaže sa bude konať 29. mája 2024 o 14:00 hod. v priestoroch Kotolne FAD STU v Bratislave. Bude spojené s diskusiou s názvom Tsunami v Tatrách na tému tatranskej architektúry a jej perspektív s architektami Karolínou Bujdákovou, Jurajom Benetinom, Luciou Bohurádovou a Máriou Novotnou.
Porota pracovala v zložení významných architektov : Juraj Benetin (SR), Tomáš Bujna (ČR), Jakub Cigler (ČR), Juraj Hantabal (SR), Michaela Hantabalová (SR), Peter Moravčík (SR), Imro Pleidel (SR), Peter Richtárik (SR), Jan Stempel (ČR), Jaromír Veselák (ČR), Ľubo Závodný (SR).
Vo Vile Flóra sa koná až do 16. 6. 2024 výstava súťažných návrhov s možnosťou hlasovania za najlepší súťažný návrh. Informácie ohľadom súťaže a protokol nájdete na webovej stránke.
1. CENA: Bc. Tibor Grešo, FAD STU (vedúci práce: prof. Ing. arch. Vladimír Šimkovič, PhD., Ing. arch. Natália Bošková Filová, PhD.)
Komentár poroty: „Návrh pristúpil k odpovedi na otázku zadania pre centrum zlého počasia veľmi pragmaticky. Bývalý amfiteáter vyhodnotil ako typológiu, ktorá splnila svoju historickú úlohu aj funkčnosťou, aj stavebno-technickou podstatou stavby, generujúcej v lone chránenej prírody nežiadúci hluk a ruch. Jeho priestor využil kompletne na výstavbu novej koncentrovanej architektonicko-urbanistickej štruktúry. V symbióze železobetónu a drevostavby sú okolo centrálneho nádvoria zorganizované tri objemy, ktoré v sebe integrujú funkcie športu, kultúry a relaxu. Takýto program, mierku aj architektonický výraz návrhu vyhodnotila porota ako primeranú miestu a vhodnú z hľadiska sezónneho využitia nielen návštevníkmi Tatier, ale aj celoročne miestnou komunitou obyvateľov mesta Vysoké Tatry, neštandardne rozloženého do niekoľkých tatranských obcí v podhorí. V návrhu chýba artikulovanie využitia existujúcej Vily Bellevue, aktuálne v ruinóznom stave. Ale tým, že stojí mimo pôdorysného záberu novostavby, sa predpokladá jej zachovanie a navrátenie do života v pôvodnej stope. Do skupiny finalistov súťaže sa ťažiskovo prepracovali návrhy, zachovávajúce aj spomínanú vilu Bellevue, aj pôvodné torzo pódia amfiteátra. Porota tým chcela dať najavo sympatie k prístupom znovuvyužitia existujúcej stavebnej podstaty. Že nakoniec zvíťazil návrh, ktorý menej životaschopnejšiu z nich nahradil novostavbou, je prejavom postoja, že zmysluplná intervencia, ktorá do obce prináša nové funkčné obohatenie nad rámec presily gastro a ubytovania, by bolo pre celé sídlo nepochybne pridanou hodnotou.”
2. CENA: kolektív autorov Bc. Kristián Julínek, Bc. Marek Jankovič, Bc. David Regenda, FAD STU
Komentár poroty: „Citlivý neinvazívny návrh, ktorý jednoducho reflektuje na jestvujúcu dochovanú zástavbu. Jednoznačný koncept konzervácie ponechaných torzálnych prvkov bývalej zástavby s nájdením ich novej funkcie čím prispieva k ďalšiemu nahliadaniu mesta Vysoké tatry na daný zanedbaný komplex. Krajina víťazi nad zásahmi človeka. Otázna je dostatočná kapacita interiérových priestorov a ich univerzálne funkčné využitie, či už pre turizmus mesta, alebo samotných obyvateľov v celoročnom období.”
4. miesto a ODMENA: Bc. Michaela Maximová, Bc. Ivana Kovaličová, FAD STU
Komentár poroty: „Koncept zaujal svojím neinvazívnym konceptom. Zachováva obe torza objektov a reinkarnuje ich a napĺňa ich novou funkciou. Je to odkaz na stopu minulosti, ktorá tu aj v novom koncepte ostáva čitateľná. Funkčná náplň týchto dvoch objektov pokrýva práve požiadavky obce. Dômyselná prechádzka lesom, ku ktorej sa pragmaticky pričleňuje 6 kociek, ktorých náplň môže byt rovnaká alebo rôznorodá. Práve to je úplne splnená požiadavka pre turistov, kedy aj v zlom počasí sa môžu plnohodnotne prejsť lesom a zároveň sa venovať edukačným alebo voľnočasových aktivitám . Hlavná budova zaujala svojou jednoduchou minimalistickou fasádou v ktorej prevládajú čisté línie. Celkové umiestnenie do kontextu okolia sa javí v správnej mierke a proporcii, s prepojením na les.”