Koncom novembra (19. – 26.) sa uskutočnila druhá návšteva zamestnancov STU na pôde University of Iceland (https://english.hi.is/) v Reykjaviku. FAD na Islande zastupovali prodekanka pre zahraničné vzťahy a PR Klára Macháčová a fakultná koordinátorka Erasmus+ Mária Páleníková. Týždňový program pozostával z desiatky stretnutí s projektovými koordinátormi, zástupcami fakúlt, finančného a zahraničného oddelenia, či pedagógmi a výskumníkmi na viacerých fakultách v rámci University of Iceland. Bezprostredné prípravy na cestu sa niesli v znamení očakávanej sopečnej erupcie neďaleko jediného medzinárodného letiska Keflavík. Len týždeň pred cestou po mnohých dňoch zemetrasení evakuovali mestečko Grindavík vzdialeného od letiska len asi 20 km. Otázky a pochybnosti, či je vhodný čas na cestu na Island, ale ostali na Slovensku. Na Islande ide život ďalej aj v prípade dramatických prírodných úkazov, sú súčasťou ich života a kultúry.
Predstava života v blízkosti aktívnej sopky sa niekomu môže javiť desivá. Iný uhol pohľadu priniesla prehliadka geotermálnej elektrárni Hellisheiði (https://www.on.is/en/geothermal-exhibition/), ktorá zásobuje elektrinou a teplou vodou hlavné mesto Reykjavík. Len vďaka geotermálnej energii môže byť krajina v chladnej klíme s nedostatkom svetla v zimných mesiacoch potravinovo nezávislá - vyhrievané skleníky svietia do tmy po celom ostrove. Časť expozície v elektrárni bola venovaná aj patentu islandskej spoločnosti Carbfix, ktorý vzišiel z výskumu na University of Iceland. Téma start-upov vznikajúcich na pôde univerzity (prenos výsledkov výskumu financovaných univerzitou do komerčnej sféry) sa neskôr otvorila počas ďalších stretnutí na jednotlivých fakultách univerzity. Inšpiratívne bolo napríklad stretnutie s profesorkou Annou Sigríður Ólafsdóttir, ktorá vyvinula intervenčnú metódu na zlepšenie stravovania detí s autizmom, vrátane vlastnej metodiky zberu dát. Nie je to síce téma, ktorá by sa FAD priamo dotýkala (hoci profesorka načrtla možné prepojenie, napríklad v oblasti food dizajnu). Zaujímavé boli však okolnosti, ako sa jej výskumný projekt vyvíjal. Bolo povzbudivé počuť, že aj v malej krajine sa dajú robiť zmysluplné a inovatívne projekty, ktoré majú konkrétny dosah na životy ľudí.
Z pohľadu FAD bolo pravdepodobne najdôležitejšie stretnutie s predstaviteľmi zahraničného oddelenia Iceland University of Arts (https://www.lhi.is/en), ktorá zastrešuje aj “naše” študijné odbory – architektúru a dizajn. Veľká časť stretnutia bola venovaná téme potenciálnych študijných a zamestnaneckých výmenných pobytov. Táto islandská univerzita je charakterom možno viac podobná VŠVU, hlavne kvôli oveľa menšiemu počtu študentov, ako má FAD. Bolo to zjavné pri samotnej prehliadke ateliérov, kde pracovali študenti všetkých ročníkov pokope, vo veľmi familiárnej atmosfére. Bližšia spoluprácu však bude aj napriek rozdielom prínosom pre obidve strany. K podpisu medzi-inštitucionálnej zmluvy, ktorá by umožňovala Erasmus+ mobility študentov aj pedagógov, by malo dôjsť v najbližších dňoch.
Počas viacerých stretnutí sa objavovali rovnaké témy, ktoré vôbec nie sú vzdialené ani slovenskému akademickému prostrediu. Nielen samotné financovanie výskumu, ale najmä personálne pokrytie výučby popri aktívnom výskume je veľkou výzvou v každej malej krajine. Navyše islandské univerzity majú v mnohom ťažšiu pozíciu ako slovenské. Populačne malá krajina a malá ekonomika s vlastnou menou je veľmi citlivá na každý otras na svetových trhoch. Aj to ich núti k väčšej flexibilite. Výmena skúsenosti môže byť preto aj v budúcnosti veľmi cenná.
Návštevu zamestnancov STU na Islande bolo možné uskutočniť vďaka projektu REX-RMA financovaného z Nórskych fondov.
Text: Mária Páleníková