Projekt začleňujúci marginalizované skupiny, znovuobnoviteľný zdroj energie, šperk z odpadového materiálu alebo ručne vyrábané diela, aj to je medzi ocenenými najlepšieho slovenského produktového dizajnu rokov 2019 a 2020. Národná cena za dizajn takisto udelila aj špeciálne uznania či ceny pre osobnosti dizajnu. 18. ročník najprestížnejšej prehliadky slovenského dizajnu vyhlásil ocenených. Národná cena za dizajn, ktorá bola tento rok venovaná najlepšiemu produktovému dizajnu rokov 2019 a 2020, počas galavečera 8. októbra 2021 v MDPOH odovzdala 8 hlavných cien, 4 ceny pre osobnosti dizajnu a 6 špeciálnych uznaní. Tento rok sú ocenenia o to výnimočnejšie, že boli udelené práve v Roku slovenského dizajnu. Do Národnej ceny za dizajn 2021 – Produktový dizajn sa prihlásilo rekordných 242 projektov v ôsmich oblastiach: Móda & životný štýl, Šport & voľný čas, Domov & verejný priestor, Práca & mobilita, Spoločnosť & životné prostredie, Umenie & dizajn & remeslo, Nové Horizonty a Študentský dizajn. Tie hodnotila počas leta medzinárodná porota, ktorá vybrala 111 diel na výstavu a z nich 30 nominovaných diel. Porota zároveň udelila šesť špeciálnych uznaní a štyri Ceny pre osobnosti dizajnu – dve za aktuálnu tvorbu (Etablovaný dizajnér a Nový zjav) a dve za dlhodobý prínos v oblasti dizajnu (kultúrny a hospodársky prínos).
Ocenené, nominované, ale aj porotou vybrané diela možno vidieť na webovej stránke ncd.scd.sk, a takisto na výstave v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí 10 v Bratislave. Spolu s výstavou NCD21 je sprístupnená aj výstava NCD20. Výstavy budú otvorené do 19. decembra 2021, vždy od stredy do nedele, v čase od 14:00 – 18:00. Kurátorkou a zároveň predsedníčkou poroty NCD21 je dizajnérka Sylvia Jokelová. Architektmi tohtoročnej výstavy NCD21 sú Marcel Benčík a Marián Laššák, grafický vizuál celého ročníka NCD21 a NCD20 navrhlo a spracovalo štúdio Andrej & Andrej, ktoré minulý rok získalo Cenu pre osobnosti – Nový zjav. Verejnosť sa môže tešiť aj na dvojkatalóg venovaný obom predchádzajúcim ročníkom NCD20 a NCD21.
Zamestnanci, študenti a čerstvá absolventka Fakulty architektúry a dizajnu STU získali DVE ŠPECIÁLNE OCENENIA. Špeciálne uznanie za opraviteľný dizajn získal tvorivý kolektív Ústavu dizajnu FAD STU - Michala Lipková, Vlasta Kubušová, Ivana Palušová a Jana Vlčková. Špeciálne uznanie za komplexný výskum v oblasti dizajnu a remesla - Príbeh ľanu, získala za svoju diplomovú prácu absolventka Vladimíra Maťašeová.
Špeciálne uznanie za opraviteľný dizajn
MODULO – inovatívne aplikácie uhlíkových nanomateriálov
Autorky: Michala Lipková, Vlasta Kubušová, Ivana Palušová, Jana Vlčková
Inovatívne zariadenie na epidemiologickú prevenciu určené pre miesta s hromadným výskytom osôb, ktoré vďaka inovatívnym technológiám nahrádza chemické dezinfekčné procesy. Funkcie modulárneho dezinfekčného stojana sú škálovateľné (senzoricky riadená bezdotyková dezinfekcia rúk a vzduchu inovatívnymi technológiami, meranie teploty osôb, informačná funkcia) a boli navrhnuté s dôrazom na dlhodobé využitie, a to vďaka vymeniteľnosti funkcií a zníženému environmentálnemu vplyvu. Projekt využíva diamantové nanotechnológie na elektrolýzu vody a fotokatalýzu vzduchu. Projekt je výsledkom interdisciplinárnej spolupráce Fakulty architektúry a dizajnu a Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity a iniciatívy COVID COLAB.
Špeciálne uznanie za komplexný výskum v oblasti dizajnu a remesla
Príbeh ľanu
Autorka: Vladimíra Maťašeová
Diplomová práca si kládla za cieľ preniesť slovenskú tradíciu pestovania a spracovania ľanu do súčasnosti. Motivácia pre prácu pochádza z rodinnej tradície. Hlavnou inšpiráciou bola pre autorku jej prastará mama Mária Balážová, ktorá proces (dnes v odevnom priemysle vyhľadávaný a nazývaný transparentný) vykonávala celý život ešte v minulom storočí. V práci je skúmaná problematika dnešnej rýchlej módy, rovnako ako histórie opracovania ľanu. Výskum bol pretavený do produktov, vďaka ktorým si môže užívateľ vyskúšať, akú hodnotu má práca skrývajúca sa za naším oblečením. Finálna kolekcia produktov pozostáva z výrobkov na extrahovanie ľanu, pradenie a tkanie. Produkty, ktoré sú výsledkom výskumu, zahŕňajú celý proces od semena ľanu až po finálnu látku.
CENY PRE OSOBNOSTI DIZAJNU
Cena pre osobnosti dizajnu – Etablovaný - dizajnér Patrik Illo
Cena pre osobnosti dizajnu – Nový zjav - Zuzana Svatíková
Cena za dlhodobý kultúrny prínos v oblasti dizajnu - Ľubica Hustá
Cena za dlhodobý hospodársky prínos v oblasti dizajnu- Javorina
HLAVNÉ CENY V JEDNOTLIVÝCH OBLASTIACH
Móda & životný štýl - Natural mode, autorka: Mária Štraneková
Šport & voľný čas- OffGrid, autorka: Nikola Beim
Domov & verejný priestor- Štebeľ, autori: Stanislav Meliš, Jozef Michalko
Práca & mobilita - Diplomat Dental Model Pro, autori: Bystrík Míček, Šimon Kožička, Miloslav Melichárek
Spoločnosť & životné prostredie - Amenge, autorka: Zuzana Zmateková
Umenie & dizajn & remeslo - IOKO & NA SPRING 2020/collection, autorka: Dana Prekopová
Nové horizonty - SPEAR hydro prototyp, autor: Martin Šichman
Študentský dizajn - Šperk ako niečo, autorka: Lucia Gamanová
ŠPECIÁLNE UZNANIA
Špeciálne uznanie za opraviteľný dizajn - MODULO, autorky: Michala Lipková, Vlasta Kubušová, Ivana Palušová, Jana Vlčková
Špeciálne uznanie za prínos v oblasti digitálnych nástrojov - Crayonic KeyVault, autor: Anton Bendis
Špeciálne uznanie za kolekciu s potenciálom pre sériovú výrobu - Žime farbami!, autorka: Veronika Muchová
Špeciálne uznanie za inovatívny prístup k tvorbe keramiky a porcelánu statement tableware, autorky: Simona Janišová, Linda Viková (si.li)
Špeciálne uznanie za spoluprácu s globálnou značkou - Kolekcia šperkov pre ARKET (Hennes & Mauritz Group), autorka: Zuzana Spustová
Špeciálne uznanie za komplexný výskum v oblasti dizajnu a remesla - Príbeh ľanu, autorka: Vladimíra Maťašeová