Hlavné mesto a spoločnosť OLO otvárajú ďalšiu prevádzku KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia. Nové KOLO plní úlohu predchádzania vzniku odpadu a zároveň so sebou prináša oživenie Jurigovho námestia. Informovala nás o tom manažérka externej komunikácie OLO Zuzana Balková. Od 7. júna sa KOLO Karlova Ves stane plnohodnotným re-use centrom, kde môžu obyvatelia priniesť veci, ktoré už nepotrebujú a za symbolický príspevok si naopak odniesť to, čo sa im zíde. Interiér prevádzky navrhli a zrealizovali mladé talenty Fakulty architektúry a dizajnu STU, spolu s Bellušovými ateliérmi.
KOLO je predovšetkým prostriedkom na predchádzanie vzniku odpadu. Plní však aj dôležitú sociálnu funkciu a materiálne podporuje organizácie, ktoré pracujú s núdznymi. „V našej prvej prevádzke KOLO Ružinov dali obyvateľky a obyvatelia do obehu úžasných 210 ton vecí. Aj KOLO Karlova Ves slúžilo od februára tohto roka ako zberné mieste a vyzbierali sme viac ako 13 ton vecí. Organizáciám venujúcim sa ľuďom v núdzi sme doposiaľ venovali takmer 10 ton materiálnej pomoci. Komunitu okolo KOLO tvoríme aj organizovaním upcyklačných workshopov, edukatívnych prednášok a cirkulárnych stretnutí v KOLO HUB – osvetovom a kreatívnom centre. KOLO je živým a prospešným mestským projektom a my máme nesmiernu radosť, že ho môžeme priblížiť ľuďom v ďalšej časti Bratislavy,“ hovorí Martina Čechová, manažérka cirkulárnej ekonomiky OLO.
Interiér nového KOLO navrhli a zrealizovali študenti Fakulty architektúry a dizajnu STU, spolu s Bellušovými ateliérmi. Zo starého, dlhodobo nevyžívaného priestoru tak vzniklo vďaka mladým talentom moderné a príjemné miesto pre obyvateľstvo Karlovej Vsi a okolitých mestských častí. Dizajnovým unikátom je knižnica do tvaru písmena „S“.
,,Som rád, že vzniká ďalšie KOLO, ktoré môžeme dopriať Karlovešťanom, ale rovnako aj obyvateľom okolitých mestských častí. Verím, že aj toto miesto sa stane živým komunitným centrom. A už teraz sa teším na pokračovanie tohto projektu a ďalšie nové KOLO, pretože ide o fantastický projekt, ktorý spája ekologický aj ľudský rozmer. Jeho obľúbenosť napokon potvrdzujú aj čísla, či už je to viac ako 164 000 návštev doteraz jediného centra opätovného použitia v Ružinove, ale aj tony predmetov, ktoré doň Bratislavčania odovzdali a dali im tak druhú šancu,” hovorí námestník primátora Bratislavy Jakub Mrva.