Festival Bratislava Design Week sa tento rok opäť koná v historických palácoch v Starom Meste. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa BADW presunul do verejných výkladov a do online priestoru prostredníctvom streamov na facebookovej stránke festivalu a sociálnej sieti Instagram. Hlavnou témou druhej “pandemickej edície” festivalu je CHARAKTER. Na festivale máte možnosť vidieť aj prácu študentov, doktorandov a pedagógov FAD STU hneď vo viacerých lokáciách.
Zoya Gallery
Po premiére na Pražskom Designblok-u majú diváci v Zoya gallery možnosť vidieť štvrtú kolekciu projektu Flowers for Slovakia s názvom Taste my story, inšpirovanú tradíciou, súčasnosťou a budúcnosťou slovenskej kulinárskej kultúry. Kolekcia desiatich objektov rozpráva príbehy pre všetky zmysly. Autormi vystavených objektov sú Zac Banik, Lenka Erd, Juraj Horňák, Martin Mjartan, Zuzana Pergerová, Eva Polgáryová, Lucia Suchá, Brigita Teplanová, Lea Turzáková a Michal Vavro. Kurátorkami kolekcie Taste my Story a autokami inštalácie sú Vanda Gábrišová a Michala Lipková, autokou fotografií kolekcie je Petra Hurai.
Dušan Kočlík v Zoya gallery vystavuje búdku BUDDY, jednoduchý domček pre domácich miláčikov, ktorý vyrába spoločnosť Javorina vo Vysokých Tatrách na Slovensku. Spoločnosť Javorina, ocenená na Národnej cene za dizajn Cenou za dlhodobý hospodársky prínos v oblasti dizajnu, sa špecializuje na sériovú výrobu dubového a orechového nábytku.
Doktorandka Kateřina Tesařová v galérii Zoya predstavuje interaktívnu inštaláciu, prezentujúcu dva projekty grafického dizajnu: projekt webu EMIA (emia.stuba.sk) bol vytvorený na mieru pre medzinárodný univerzitný projekt Empathy in Art (Empatia v umení) a projekt printových pixelových ilustácií A(r)ch love, predstavujúcich výtvarné “povzdychnutie” nad miestami, ktoré dnes už nie je možné navštíviť.
Bohéma
Exteriérová inštalácia vo výkladoch baru Bohéma na námestí SNP predstavuje Výber projektov doktorandov a pedagógov pôsobiacich v študijných programoch Dizajn na FAD STU v Bratislave. Tibor Antony prezentuje multifunkčný kultivátor mikroriasy Spiruliny, navrhnutý ako synergickú časť obývacieho priestoru. Produkt sa zameriava na viaceré výzvy, ktoré dnešní ľudia vnímajú ako kľúčové v ich každodennej realite - environmentálna udržateľnosť, výživa, zdravý životný štýl a celková kvalita života. Martin Uhrík a Roman Hajtmanek predstavujú diskrétny mestský dizajn - systém univerzálnych modulárnych prvkov, pracujúci s voxelizáciou a diskretizáciou geometrie ako s nástrojom variability priestoru v rôznych mierkach. Systém je prezentovaný na modeloch (3D tlač) agregovaného mobiliáru – stojanov na bicykle a kolobežky a posteru rozhľadne.
Martin Baláž spolu so študentami Erikom Rejtom a Danielom Chromekom predstavujú semestrálne projekty plavidiel - jácht, ktorým sa ateliér venuje od nadviazania spolupráce s talianskou d´Annunzio University Cheti - Pescara v roku 2019. Doktorandka Soňa Otiepková vo svojej kolekcii ručne tkaných kobercov Homeland / Doma pracuje s abstrahovanými domácimi ľudovými a tradičnými vzormi, posúva ich do modernejšej roviny prostredníctvom zmeny farebnej palety a skúma, kedy sa stráca spojitosť s pôvodným tradičným vzorom.
Slávica
Kolekciu Fúkni sklo prezentuje skupina študentov s podporou doktoranda Martina Mjartana a majstra sklára Ondreja Novotného. Napriek online konzultáciám sa podarilo prejsť procesom od nápadu k návrhu a vytvoreniu foriem na fúkanie skla až ku výrobe rôznorodých pohárov odrážajúcich diverzitu osobností ich autorov. Výstava vo výklade predajne potrvá až do 16. 12. 2021. Vystavujúcimi autormi projektu sú: Martin Mjartan, Hana Rehorčíková, Lucia Suchá, Juraj Kotoč, Jana Vlčková, Eva Polgáryová a Tomáš Páriš.
Apponyiho palác a Staromestká galéria Zichy
Vlasta Kubušová (FAD STU) a Miroslav Král tvoria bratislavsko – berlínske dizajnové a materiálové štúdio crafting plastics! studio (cp!s). V rámci štúdia, založeného v 2016, sa zameriavajú na dizajnérske a výskumné projekty prepájajúce technológiu dizajn a umenie. Ich tvorba sa týka predovšetkým udržateľných materiálov, transdisciplinárnej spolupráci a celkovo projektom spojené s ekologicko/ ekonomickým a spoločenským dopadom. Na BADW 2021 predstavia BREAZEA – 3D tlačeny modulárny systém, ktorý je výsledkom vývoja aroma-aktívnych biopolymérnych materiálov v spolupráci s nemeckým architektonickým štúdiom Office MMK. Projekt bol uvedený na Vienna Biennale v MAKu tento rok a skúma vzťahy medzi novými materiálmi a ich identitou, v tomto prípade vôňou. V rámci BADW predstavia aj nové kolekcie váz a stolíkov v rámci výstavy Sorry, we are trying: Biomaterials in Practice, kurátorovanej Vlastou Kubušovou a Verenou MIchels v Staromestkej galérii Zichy.
Viac informácií nájdete na www.bratislavadesignweek.sk.