V piatok 30. septembra 2022 sa v Starej tržnici na Námestí SNP v Bratislave za veľkého záujmu študentov stredných škôl uskutočnil 16. ročník Európskej noci výskumníkov. Toto podujatie vzniklo z iniciatívy Európskej komisie a je paralelne organizované v 30 štátoch Európy. Hoci organizátori pripravili program pre všetky cieľové skupiny, dôraz bol kladený predovšetkým na zvýšenie záujmu detí v školskom veku o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách. Mottom aktuálneho ročníka bolo „Dôverujme vede“, ktorým organizátori chceli mladých ľudí podnietiť k aktivite a zážitkovému vzdelávaniu, ale aj poukázať na potrebu verifikovania teoretických poznatkov a kritického a kreatívneho myslenia.
Stánok Fakulty architektúry a dizajnu mal názov Dotkni sa digitálneho navrhovania miest. Najväčší úspech mala u návštevníkov inštalácia Tangible Landscape, ktorá skenovala fyzické modely a následne naň premietala solárnu analýzu alebo výškovú mapu. „Návštevníci si mohli vymodelovať z magnetického piesku domy alebo štruktúry, ktoré sme im zoskenovali a zanalyzovali,“ vysvetľoval Roman Hajtmanek z FAD. Ak si naskenovali model malého rodinného domčeka, mohli sa z následnej analýzy dopadu slnečnej energie na dom počas celého roka dozvedieť, či je vhodne postavený z hľadiska zachytávania slnečného žiarenia, čo sa dá využiť pri umiestňovaní solárnych panelov na budove. „Dajú sa podľa toho optimálne navrhnúť aj umiestnenia budov na pozemku tak, aby mal každý z obyvateľov dostatok svetla,“ dodáva Peter Morgenstein. Ďalšou časťou stánku FAD bol fyzický model, ktorý zobrazil historické územie okolo rafinérie Apollo, teda zóny, v ktorej sa dnes nachádzajú Sky Park, Panorama City či Twin City v Bratislave. „Ide o viacdimenzionálny model, edukačný nástoj vo forme zmiešanej reality pre architektov a urbanistov, ktorý je súčasťou o súčasťou projektu KEGA. Na fyzický model vieme premietať dodatočné informácie pomocou dataprojektora, z ktorých sa dá zistiť, aký bol vývoj celého územia,“ doplňuje Hajtmanek.
FAD v Starej tržnici prezentovala aj projekt Living Danube Limes: „V rámci projektu sa spracovalo viac ako tristo archeologických nálezísk, o každom z nich sú dnes na webe základné archeologické informácie. Fotogalérie záujemcom ukazujú, čo je možné reálne vidieť na danom nálezisku. Osem pilotných nálezísk, vrátane slovenskej Iže, má však spracované aj virtuálne rekonštrukcie budov, ktoré sa na mieste kedysi nachádzali,“ vysvetlil Hajtmanek. Do tejto virtuálnej reality sa dalo pri stánku vojsť pomocou cardboardových okuliarov, ktoré za pomoci mobilu umožňujú stereoskopické vnímanie priestoru. Všetky informácie o projekte sú na stránke livingdanubelimes.eu, alebo aj cez mobilnú aplikáciu dostupnú na stiahnutie pre všetky platformy.
Hlavným organizátorom podujatia bola Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, portálom EurActiv.sk a Centrom vedecko-technických informácií SR.
Festival vedy Európska noc výskumníkov je projekt finančne podporovaný rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií - Horizon Europe, v časti - Marie Skłodowska-Curie actions.